Golobova vlada je rahlo popravila svoj vtis v javnosti, a razmerja ostajajo podobna kot zadnje mesece. Podpira jo dobra tretjina vprašanih (34,4 odstotka), nasprotuje ji slaba polovica (47,8 odstotka), ostali (17,8 odstotka) pa so neopredeljeni.
Med strankami sta Janševa in Golobova svoj položaj še okrepili. Če bi bile volitve danes, bi največjo opozicijsko stranko podprla več kot petina vprašanih (21,8 odstotka). Sledi Gibanje Svoboda (17,6 odstotka), potem pa dolgo nič. Šele z dobrimi petimi odstotki (5,6 odstotka) podpore sledi NSi, ki je prehitela koalicijsko SD (pet odstotkov).
In učinek evropskih volitev – neparlamentarna Vesna se je s 4,1 odstotka prebila med prvih pet strank v državi. S tem je prehitela koalicijsko Levico (3,7 odstotka).
Opazen pa je tudi skok SLS (3,3 odstotka), medtem ko je Resni.ca izgubila četrtino podpore (3,1 odstotka).
Podpora ostalim strankam je razdrobljena v slabih devetih odstotkih (8,6 odstotka).
Kaj pa lestvica politikov?
Tokrat smo na lestvico priljubljenosti politikov izjemoma uvrstili vseh devet novoizvoljenih evropskih poslancev. In takoj presenečenje – najboljšo povprečno oceno so volivci podelili Vladimirju Prebiliču. Prehitel je tudi predsednico republike Natašo Pirc Musar in prvaka SD Matjaža Hana.
Četrti je odpadniški poslanec SDS Anže Logar. Za njim pa na šestem mestu nosilka evropske liste SDS Romana Tomc in mesto nižje nosilka evropske liste Svobode Irena Joveva.
Osmi je evroposlanec SD Matjaž Nemec. Na polovici lestvice pa je politična novinka iz vrst SDS Zala Tomašič, pred prvakom NSi Matejem Toninom.
Predsednik vlade Robert Golob je na 15. mestu. Predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša pa tri mesta za njim.
Po novem evropski poslanec Branko Grims pa je zasedel zadnje, 20. mesto.
KOMENTARJI (201)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.