Po tem ko je ljubljanski župan Zoran Janković pet let zanikal povezavo s poslovanjem podjetja Electa in svojih sinov, je po očitkih novinarjev, ki so se dokopali do dokumentov, ki nakazujejo nasprotno, danes sklical izredno novinarsko konferenco.
Na njej je potrdil, da je leta 2007 svojemu sinu Juretu Jankoviću nakazal 100.000 evrov, leta 2008 pa še 29.000 evrov. Denar je prišel prek asignacijske pogodbe z Electo. To pa še ni vse, Jure Janković je leta 2009 prejel 250.000 evrov od ciprskega podjetja Blue train Investments in še 400.000 evrov neznanega izvora.
Jure je, kot pravi Janković, denar potreboval za urejanje okolice svoje hiše. V tem ne vidi nič spornega. "Kaj naj bi bilo tu narobe, če oče da sinu denar? Uboga država, kjer starši ne smejo svojim otrokom dati denarja," je dejal. Muči ga, kako je lahko pogodba, ki je bila podpisana pred toliko leti, postala problem šele 14 dni pred volitvami.
Jankoviću se zdi sporno tudi, da so se novinarji lahko dokopali do dokumenta Davčne uprave RS (Durs), čeprav ima le-ta oznako davčne tajnosti. Z odločbo se po njegovih besedah predlaga, da se Jureta Jankovića pozove k prijavi premoženja in da se v primeru ugotovitve razkoraka med prijavo in dejanskim premoženjem uvede davčno inšpekcijski nadzor. Durs je pozval, "naj pride in opravi svojo nalogo in vpraša za vir premoženja".
Kot je še pojasnil, je naslovljenec dopisa članica SDS Alenka Jeraj. "Sedaj pa pozivam ali celo obtožujem ali vodstvo Durs, ki je podatke dalo v javnost, ali pa Jerajevo, da pojasnijo namen teh podatkov," je še dejal. V primeru, da vodstvo Dursa deluje z SDS, se z njimi nikakor ne vidi v koaliciji, pravi. Razmišlja tudi o tem, da bi zaradi razkritja davčne tajnosti ovadil neznanega storilca.
KOMENTARJI (1078)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.