Umor raziskovalnega novinarja Jana Kuciaka na Slovaškem še vedno pretresa državo in družbo. Slovaški premier Robert Fico je ta teden odstopil. Kljub temu je bilo že tretji petek zapored na ulicah Slovaške na deset tisoče protestnikov. Zahtevajo predčasne volitve in neodvisno preiskavo umora novinarja in njegovega dekleta.
Novinarka rubrike 24UR Fokus Tina Kristan je odšla na Slovaško, kjer se je med drugim pogovarjala s Petrom Habaro, urednikom na spletnem portalu Aktuality.sk, za katerega je Kuciak pisal. "Ne bo nas utišal niti umor enega od nas," je odločen Habara.
Še več: ne le eden, temveč še več novinarjev, tako slovaških kot tujih, zdaj išče nove informacije, nove vidike zgodb, na katere je Kuciak že opozoril.
Enako sporoča tudi češka novinarka Pavla Holcova, ki je povezave med slovaško politiko in italijansko mafijo preiskovala skupaj s Kuciakom. Zadnji mesec pred umorom sta bila na zvezi skoraj vsak dan. Takoj po umoru je morala skupaj s svojo družino zapustiti svoj dom, vse od takrat ima posebno policijsko zaščito.
Pristala je na pogovor za 24UR Fokus, zaradi njene varnosti smo lahko posneli le zvok: "Moja svoboda je omejena, a po drugi strani sem vesela, da nekdo skrbi za mojo varnost," je povedala. Preiskujejo dalje. In to je tudi njeno sporočilo: "S tem, ko boste ubili novinarja, ne boste ubili tudi zgodbe. Potem ko boste ubili enega, jih bo zgodbo raziskovalo pet."
Na kakšne načine vse še lahko politika, kapital ali kriminal ubijajo dobro novinarstvo?
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.