Slovenija

'Tveganja pojavov ekstremnega nasilja v slovenskih šolah so majhna'

Ljubljana, 20. 12. 2024 19.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po dopoldanskem napadu na zagrebški osnovni šoli so se odzvali tudi slovenski politiki. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj zagotavlja, da so tveganje za pojav ekstremnega nasilja v naših šolah sicer majhna, "a kljub temu je pomembno, da smo ves čas pozorni na učence in dijake, na njihove morebitne stiske in strahove ter na dogajanje v šolskem prostoru na splošno". Šole je ob tem pozval k skrbni, previdni in umirjeni komunikaciji ter k izogibanju vsakršnim paničnim reakcijam.

Slovenski predsednik vlade Robert Golob je sporočil, da je zgrožen nad tragedijo, ki se je dopoldan zgodila v eni od zagrebških osnovnih šol. "Bil sem v stiku z Andrejem Plenkovićem. Izrazil sem mu sožalje in željo po okrevanju poškodovanih," je zapisal na družbenem omrežju.

Daljše sporočilo je poslal tudi minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj, ki je poudaril, da se na ministrstvu ves čas zavzemajo za zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja otrok in mladostnikov v Sloveniji. "Tveganja pojavov ekstremnega nasilja v slovenskih šolah so sicer majhna, kljub temu pa je izredno pomembno, da smo ves čas, ne samo ob tovrstnih nasilnih in tragičnih dogodkih, kakršen se je zgodil dopoldne na zagrebški osnovni šoli, pozorni na učence in dijake, na njihove morebitne stiske in strahove ter na dogajanje v šolskem prostoru na splošno," je poudaril.

Šole je ob tem pozival predvsem k skrbni, previdni in umirjeni komunikaciji z učenci, dijaki in starši ter k izogibanju vsakršnim paničnim reakcijam, ki bi pri otrocih in mladostnikih morda stiske samo še poglobile. Učiteljem in strokovnim dedlavcem šol, ki vsakodnevno skrbijo za varno in spodbudno učno okolje, pa je izrekel posebno zahvalo.

Primopredaja med Feldo in Logajem
Primopredaja med Feldo in Logajem FOTO: Bobo

Na ministrstvu sicer ves čas sodelujejo s pristojnimi institucijami, ki delujejo na področju zgodnjega odkrivanja in prepoznavanja različnih vrst nasilja. Skupaj z notranjim ministrstvom in Strokovnimi službami Policije so na primer pripravili Protokol obveščanja in ukrepanja v primeru groženj vzgojno-izobraževalnim zavodom, ki je pripravljen za potrebe obveščanja vzgojno-izobraževalnih zavodov v primeru zaznanih informacij, ki so na podlagi vrednotenja Policije prepoznane kot potencialne grožnje oziroma pomenijo nevarnost v teh zavodih.

"V sklopu tovrstnega ukrepanja smo se po prejeti informaciji o dogodku na zagrebški osnovni šoli s predstavniki Policije in Inšpektoratom RS za šolstvo dogovorili, da bomo tako kot do zdaj še naprej pozorni na zagotavljanje varnega in spodbudnega učnega okolja," je dejal minister. Poudaril je, da je v tem kontekstu še toliko pomembneje, da državlajni in institucije ostanejo pozorni na morebitne znake, ki bi lahko nakazovali na možnost podobnih situacij kjerkoli.

"Naš skupni cilj ostaja, da vsem učencem, dijakom, staršem in zaposlenim v vzgojno-izobraževalnih zavodih zagotavljamo občutek varnosti, ki je osnovni pogoj za normalno delujoče šolsko okolje," je še poudaril Logaj.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.