"Kmalu bomo začeli novo poglavje in graditi svetlejšo prihodnost. Vendar moramo pred tem končati trenutno delo," je povedala Theresa May. "Jasno sem slišala razpoloženje stranke. Vem, da obstaja želja po novem pristopu in novem vodstvu v drugi fazi pogajanj o brexitu. Temu ne bom stala na poti," je poudarila.
'Najprej moramo potrditi sporazum in izpeljati brexit'
Zaveda se, da se nekateri bojijo, da bo podporo izstopnemu sporazumu razumela kot mandat za vstop v drugo fazo pogajanj brez potrebne razprave, je dejala. "Ne bom – slišim, kaj pravite," je poudarila. "Vendar moramo najprej potrditi sporazum in izpeljati brexit," je dejala.
Eden od vodilnih zagovornikov brexita v vrstah konservativcev Jacob Rees-Mogg je v odzivu že napovedal, da bo podprl sporazum, če se bodo severnoirski unionisti (DUP) vzdržali na glasovanju. Doslej je podporo pogojeval s podporo DUP, ki je sporazumu nasprotovala.
Tudi več drugih poslancev, ki so doslej nasprotovali sporazumu, je povedalo, da bi ga lahko zdaj podprli, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Med njimi naj bi bil tudi eden največjih zagovornikov brexita Boris Johnson.
Pogovori med premierko in DUP, ki z desetimi poslanci v britanskem parlamentu podpira manjšinsko vlado, o podpori sporazumu sicer še potekajo.
V DUP si sicer niso premislili. Vir v stranki je namreč za BBC dejal, da premierji "pridejo in odidejo". Trgovinska in ustavna vprašanja, na katera vpliva izstopni sporazum, pa ostajajo. Severnoirsko stranko pri tem sporazumu moti predvsem irsko varovalo, katerega namen je preprečiti trdo mejo na irskem otoku.
Vodja opozicijskih laburistov Jeremy Corbyn je v odzivu na napoved Mayeve pozval k drugemu referendumu o brexitu.
Škotska premierka Nicola Sturgeon pa je zapisala, da če je sporazum tako slab, da mora premierka obljubiti odstop, da dobi podporo, bo brexit, ki je že tako in tako slab projekt, še slabši.
Tusk: Velika Britanija glede brexita bolj nerazumljiva kot sfinga
Donald Tusk je bil na predstavitvi sklepov vrha EU pred evropskimi poslanci kritičen do nekaterih držav članic, ki niso bile zadovoljne z morebitno daljšo preložitvijo izstopa Združenega kraljestva iz Evropske unije. To bi namreč pomenilo, da bi morala Velika Britanija sodelovati na evropskih volitvah, zaradi česar bi nekatere članice imele manj poslancev, kot bi jih imele v primeru brexita.
"Naj bom jasen, takšno razmišljanje ni sprejemljivo," je bil kritičen Tusk. Ob tem je spomnil, da se ne sme pozabiti na milijone Britancev, ki želijo ostati v Evropski uniji. Morda se tem Britancem po besedah Tuska ne zdi, da jih predstavlja britanski parlament, ampak morajo imeti občutek, da jih predstavlja Evropski parlament. "Ker so Evropejci," je poudaril. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je bil bolj skop s komentarji glede brexita. Ocenil je le, da je Velika Britanija glede tega bolj nerazumljiva kot sfinga.
Pri nejasnosti okoli datuma brexita, ki je bil sprva načrtovan za ta petek, je Tusk kasneje navedel, da naj bi se aprila voditelji EU znova sešli v Bruslju. "Zelo verjetno je, da se bomo srečali tudi aprila, da bomo govorili o brexitu," je dejal. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je bil bolj skop s komentarji glede brexita. Ocenil je le, da je Velika Britanija o tem bolj nerazumljiva kot sfinga.
Med evropskimi poslanci se je pozneje vnela razprava o obstanku ali izstopu Velike Britanije iz Evropske unije ter preložitvijo brexita. Med poslanci je sicer še vedno močna želja, da bi Združeno kraljestvo ostalo del evropske družine, a so glasni tudi trdni zagovorniki brexita. Vodja politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je pozdravil sklep vrha EU, da ne bodo dopustili odloga brexita brez jasnega pojasnila Londona. Spomnil je še, da čeprav je Evropski parlament na strani nasprotnikov brexita, pa si želi Združeno kraljestvo trenutno izstopiti iz EU.
Na drugi strani je bil vodja politične skupine socialdemokratov (S&D) Udo Bullmann bolj kritičen in je napadel trde zagovornike brexita, češ da se morajo opravičiti Britancem zaradi zmešnjave, ki so jo povzročili zaradi svojih laži. Konservativec (ECR) Ryszard Antoni Legutko je ocenil, da se je celotno zgodbo o brexitu predstavilo v takšni slabi luči, da si nihče več ne bo upal iti po njihovi poti. Veliko Britanijo se po njegovih besedah hkrati sramoti in kaznuje. Evroskeptični Britanec Nigel Farage (EFDD) je medtem ocenil, da je tudi možnost brexita brez dogovora dobra možnost za Veliko Britanijo in pozval k zavrnitvi preložitve izstopa.
Na srečanju med EU in Kitajsko bodo pomembna tema tudi človekove pravice
Tusk je sicer danes pojasnil tudi, da so se evropski voditelji uskladili glede smernic sodelovanja s Kitajsko s poudarkom na trgovanju. Ob tem je poudaril, da bodo na prihajajočem vrhu EU-Kitajska pomembna tema tudi človekove pravice. "Lahko sem staromoden, ampak mislim, da so človekove pravice najmanj tako pomembne kot trgovanje," je poudaril.
Juncker pa je poudaril pomen recipročnosti in spoštovanja v sodelovanju s Kitajsko. "Morajo razumeti, da smo strateški partnerji, a tudi tekmeci in rivali," je dejal.
Weber je opozoril, da glede Kitajske ne smemo biti naivni, saj čeprav deli EU s Kitajsko nekatera skupna stališča do gospodarstva, je ključnega pomena, da se brani industrijo v EU.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.