Kot smo že poročali, bodo v Tuševih trgovinah po vsej državi v soboto delavci stavkali. Celodnevna opozorilna stavka bo potekala od 6. do 21. ure, so sporočili iz stavkovnega odbora. Ob tem so kupce in druge sindikate ter organizacije pozvali k solidarnosti.
Stavkajoči bodo stavkali na svojih delovnih mestih. Velika večina poslovalnic bo jutri ustavila svoje delo, so sporočili na novinarski konferenci v Celju, na kateri so predstavili razloge za stavko in podrobnosti o njenem poteku.
"Tam, kjer bodo vsi delavci stavkali, bodo trgovine zaprte," je pojasnil predsednik krovnega Sindikata delavcev trgovine Slovenije Ladi Rožič. "Bojimo se, da bo v trgovinah, kjer bo nekaj delavcev delalo, prihajalo do tatvin," je opozoril, a dodal, da je lastnik tisti, ki je dolžan varovati blago. Vodstvu so sporočili, koliko ljudi bo stavkalo v določenih trgovinah, na njem pa je, da se odloči, ali poslovalnice kljub temu odpre. "Po naših informacijah bo večina Tuševih trgovin zaprtih," je dejal Rožič. Informacij o tem, katere poslovalnice bodo zaprte, sindikati nimajo.
"Delavke in delavci so enotni in pripravljeni. Na tem se je delalo več mesecev," je dejala Tina Podbevšek, sodelavka sindikata delavcev v trgovini. "Delavke in delavci bodo stavkali na delovnih mestih. Stavkajo lahko vsi delavci, tudi poslovodje, razen agencijski delavci in študenti," je pojasnila Podbevškova. "V času stavke delavci niso odgovorni za blago v trgovini," je dejala in dodala, da so poslovodje že pozvale vodstvo, naj poskrbijo za varovanje.
Pojasnila je, da ima Tuš po celotni državi 150 trgovin, stavkali pa bodo v približno 80. Stavka, ki bo potekala od 6. ure do 21. ure, ne bo plačana, zaposleni pa bodo stavkali na svojih delovnih mestih. Oblikovali bodo tudi stavkovne straže, lastnik pa bo trgovine, v katerih bo potekala stavka, zaprl, saj da se boji odtujitve blaga. Skupno naj bi stavkalo več kot 1000 zaposlenih.
"Stavkajoče opozarjamo, da tistih, ki ne bodo stavkali, v stavko ne smemo siliti in jim onemogočati dela," je poudarila.
Na novinarski konferenci so prebrali tudi elektronsko sporočilo, ki ga je danes sindikatu posredoval Mirko Tuš, ustanovitelj družbe Energotuš, ki je še vedno eden od lastnikov. Zapisal je, da je globoko razočaran nad stavko, ker bi ta uničila podjetje. V sporočilu se je vprašal, ali je res vsem zaposlenim vseeno za Tuš, sindikat pa je obtožil, da izkorišča delavce.
Na novinarski konferenci so izpostavili, da imajo Tuševe trgovine čez dva milijona evrov prometa na dan. "Izpad prometa bo ogromen, ogromno blaga bo odpisanega, ker se ne bo prodalo. Mi se zavedamo, da stavka ni plačana, a ko imaš vsega 'poln kufer', ti je vseeno," je dejal Rožič. Dejal je še, da poslovodstvo pritiska na delavce, naj ne stavkajo. Pozvali so vodstvo, naj ne pritiska na zaposlene. "To je ustavna pravica in ne bomo dovolili, da se bo kršila," je dejal.
Zakaj bodo stavkali?
Kot pravijo v stavkovnem odboru, je delavkam v maloprodaji, ne samo v Tušu, dovolj izkoriščevalskih odnosov in nenehnega boja za dosego vsaj minimalnega življenjskega standarda, ki je določen z višino minimalne plače. Stavkovni odbor se je v četrtek znova sestal z vodstvom družbe, vendar to po njihovih besedah še vedno nima posluha za zahteve zaposlenih po izenačitvi najnižje osnovne plače prodajalk z minimalno.
"Vodstvo nas je postavilo pred dejstvo, da je 1450 bruto plače za njih nesprejemljivo. To predstavlja 1015 evrov neto," je na novinarski konferenci v Celju pojasnila Mirjana Janjić, predsednica sindikata Tuš. Na novinarski konferenci je ponovila, da so prvotno zahtevo 1450 evrov bruto osnovne plače, sčasoma omilili na 1203,36 evra. A tudi to za vodstvo ni bilo sprejemljivo. Pojasnila je, da je vodstvo predlagalo 1140 evrov bruto osnovne plače, njihov zadnji predlog pa je bil 1150 bruto.
"Že zdaj smo v revščini in četudi bi to sprejeli, bi še vedno bili v revščini. Menim, da nobeno podjetje danes ne bi smelo imeti doplačila do minimalne plače," je dodala.
Predsednica sindikata Tuševih delavcev je opisala tudi, v kakšnih razmerah delajo trgovke. "Žalostno je to, da recimo že skozi celo leto delamo – že zaradi samega izpada kadra – nadurno delo, do 10 ur, kaj šele decembra, ki je najbolj nor mesec v letu," je dejala. Dodala je, da delavci zaradi težkih delovnih pogojev obolevajo in se komaj preživljajo.
Sindikat je pojasnil, da so imeli štiri kroge pogajanj. Pojasnil je, da so pred šestimi meseci vodstvu Tuša poslali predlog nove podjetniške kolektivne pogodbe, a se vodstvo družbe nanj ni odzvalo. Uprava Tuša nima posluha za višje plače, čeprav bi bilo treba v ta namen letno zagotoviti le 310.000 evrov, je dejal Rožič. "Mi se danes pogajamo za 310.000 evrov, ki bi jih morali dati za plače delavcev. Ne razumem lastnika, da pri takem dobičku ne more zagotoviti tega denarja," je dejal Rožič.
Poudaril je, da jim je uprava Tuša posredovala predlog, po katerem bi šele v naslednjih treh do štirih letih izenačili osnovno plačo z minimalno. Rožiča ob tem skrbi, da delavci dejansko niti ne vedo, kaj bo z njimi, ko jih bo kmalu prevzel Mercator.
Vztrajnost in odločenost delavk in delavcev v podjetju Energotuš je podprl tudi Svobodni sindikat Slovenije. "Prepričani smo, da morajo biti izkoriščanje in pritiski, ki so jih kolegice in kolegi v delovnem okolju deležni, blizu neznosnosti, da so se odločili na predpraznično soboto cel dan stavkati v vseh poslovalnicah trgovske mreže Tuš," so zapisali.
"Delavke in delavci pričakujejo tudi izboljšanje delovnih razmer, predvsem zaustavitev mobinga in zlorab s strani nadrejenih, nespoštljivega ravnanja, ki je deloma posledica načrtne kadrovske podhranjenosti, v večji meri pa izvira iz menedžerskega zanemarjanja komunikacijskih standardov in zapostavljanja dostojnega obnašanja do soljudi," so v pismu podpore stavkajočim zapisali v SSS.
Seznam odprtih trgovin Tuš bodo sproti objavili
Iz družbe Tuš so sporočili, da bodo jutri kljub stavki odprte vse franšizne trgovine Tuš. "Informacije o tem, katere ostale trgovine Tuš bodo kljub stavki odprte, bodo na voljo na spletni strani Tuš in prek ostalih kanalov Tuš na družbenih omrežjih. Vse odprte trgovine bodo ustrezno založene tako s svežimi kot tudi z vsemi drugimi izdelki iz redne in praznične ponudbe," so zapisali v sporočilu za javnost.
Vodstvo Tuša sicer poudarja, da napoved stavke obžaluje. Zahteve sindikata so označili za nerazumne, datum stavke pa za poskus izsiljevanja. "Stavka na dan, ki je za trgovce eden najpomembnejših dni v letu, bo povzročila visoko škodo podjetju tako zaradi manjše prodaje kot tudi zaradi višjih odpisov svežih izdelkov. Takšna odločitev je nerazumna, kot so nerazumne tudi izjave predstavnikov Sindikata Tuš, da jim ni mar za škodo in posledice stavke za podjetje. Glede na omenjene izjave in potek pogajanj se zdi, da cilj Sindikata Tuš že od samega začetka pogajanj ni bil doseči dogovor," so sporočili iz vodstva.
V sporočilu za javnost, ki so ga poslali po novinarski konferenci sindikata, je vodstvo zapisalo: "Vodstvo Tuša je v včerajšnjih pogajanjih s Sindikatom Tuš ponudilo celo 8,5-odstotno zvišanje osnovne plače za delovno mesto prodajalka/prodajalec. Takšno zvišanje je dvakrat večje od napovedane letne inflacije in večje kot povišanja, ki so bila napovedana za delavce v drugih panogah. Najnižja osnovna plača prodajalca bi bila tako 1150 evrov, kar je devet odstotkov več, kot je določeno v panožni kolektivni pogodbi. Dodatno je bil ponujen mesečni dodatek v višini 50 evrov za zaposlene na delovnih mestih vodje oddelka in vodje izmene."
Dodali so, da bi se glede ostalih zahtev Sindikata Tuš in uskladitve dviga najnižjih osnovnih plač po ostalih tarifnih razredih dogovorili v okviru pogajanj za sklenitev kolektivne pogodbe na podjetniški ravni v prvi polovici prihodnjega leta. Zapisali so še, da bo podjetje tudi v prihodnje spoštovalo lanski dogovor o višini plač in drugih ugodnostih za zaposlene ter kolektivno pogodbo za dejavnost trgovine Slovenije.
Podpora ministrstva za delo
Prizadevanja zaposlenih v Tušu je pozdravil tudi državni sekretar na ministrstvu za delo Dan Juvan. Kot je zapisal v izjavi, ki so jo posredovali z ministrstva, pozdravlja "pogum organiziranih delavk in delavcev Tuša ter njihova prizadevanja za dostojne zaposlitve na čelu z zahtevo, da morajo biti osnovne plače delavk in delavcev določene vsaj na ravni minimalne plače".
Delavsko organiziranje je po njegovih besedah temelj razvoja in obrambe delavskih pravic, pravica do stavke pa je osnovna. "Verjamem, da bo morebitno oviranje stavke ali kršenje pravic delavcev s strani stavkajočih prijavljeno inšpektoratu za delo, od katerega se pričakuje tudi ažurno ukrepanje," je navedel.
Pismo Mirka Tuša je označil kot neprimerno, saj da z njim pritiska na stavkajoče. "Pri stavki zaposlenih gre za legitimno prizadevanje za izboljšanje delavskih pravic in položaja v podjetju, ki se razrešuje med upravo in stavkovnim odborom. Moralizirajoč ton o tem, kako stavkajočim ni mar za podjetje in kako so se pustili zavesti aktivistom, nima mesta v sodobni družbi, ki priznava pravico do stavke, in v kateremkoli podjetju, ki razume pomen dobrih odnosov z zaposlenimi," je dodal.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.