Naš najdražji jekleni ptič, zloglasni falcon, za katerega smo pred desetimi leti zapravili 33 milijonov dolarjev, že dolgo ni bil v zraku. Nobena vlada zaradi pritiska javnosti z njim ni upala leteti. Zdaj že več kot leto ždi v hangarju v Cerkljah in vsak dan izgublja vrednost. Ker so ga lastniki vseskozi visoko cenili, tudi do 16 milijonov evrov, kupcev ni bilo. Če pa bi ceno falcona znižali recimo na 10 milijonov, je zanimanja veliko več, saj bi ga turška vlada denimo kupila in to za enega od svojih sekretarjev.
Potem ko je februarja propadel še tretji poskus, da se vlada reši falcona, se zdaj z usodo vladnega ptiča ukvarja posebna delovna skupina pod taktirko Helene Kamnar. Njeno mnenje je jasno: "Najdražje je kupiti avto, potem pa hoditi na avtobus." A kot pravi, ne odloča sama. "Ta delovna skupina je bila namenjena izključno temu, da naredi kalkulacijo cene letenja, če bi se letalo uporabljalo v vladne namene," razlaga Kramarjeva.
Na vprašanje, ali se trenutno bolj nagibajo k prodaji ali letenju, Kramarjeva odgovarja, da osebno že dolgo časa k letenju. Kaj pa pravijo drugi? "To pa že veste," odgovarja Kramarjeva.
Kupila bi ga tudi turška vlada
Vlada z ministrico za obrambo Ljubico Jelušič na čelu falcona že leto in pol neuspešno ponuja. Zanj želi namreč iztržiti neverjetnih 16,2 milijona evrov, kar danes pomeni več kot 23 milijonov dolarjev. To pa je dvakrat toliko, kot so zanj pripravljeni plačati kupci.
Po informacijah 24UR se je v zadnjih tednih oglasilo več interesentov, med njimi tudi turška vlada in Turkish Airlines. A za falcona bi dali le med 10 in 13 milijonov dolarjev in niti centa več. Kramarjeva pravi, da o teh ponudbah ne ve nič, saj je to v domeni Morsa. A poudarja, da delovna skupina potrebuje za izračune le še teden dni, kar pomeni, da bi izračun vlada lahko obravnavala že aprila.
Do takrat pa bo falcon sameval na vojaškem letališču v Cerkljah. Enkrat na mesec ali mesec in pol ga peljejo na kondicijski let, kar nas, skupaj z gorivom in posadko, stane okoli 6000 evrov.
Spomnimo...
Letalo je vlada kupila leta 2001 za 33 milijonov dolarjev (22,7 milijona evrov), tri leta pozneje pa ga je dala v najem v ZDA. Avgusta 2009 je letalo iz ZDA priletelo v švicarski Basel na servis, oktobra isto leto pa je pristalo na brniškem letališču. Po vrnitvi letala v Slovenijo so se nadaljevala pogajanja s ponudniki za najem letala, vendar je bil razpis neuspešen. Od maja lani je letalo parkirano v hangarju Slovenske vojske v Cerkljah.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.