Turška veleposlanica v Ljubljani Serra Kaleli je prepričana, da spodleteli puč in kasnejši ukrepi za stabilizacijo razmer v Turčiji ne bodo prizadeli dvostranskih odnosov in poslov s Slovenijo, ki jih vidi kot odlične.
Kot je dejala v pogovoru za STA, je tudi v Sloveniji ena od ustanov klerika Fethullaha Gülena, ki naj bi stal za poskusom udara. "Pri vas deluje jezikovna šola. Glede te ustanove smo že bili v stiku s slovenskimi sogovorniki, ki jo poznajo in vedo, kaj menimo o tem," je pojasnila. Gre za ustanovo, ki deluje v Ljubljani.
Kot je spomnila Kalelijeva, je Turčija od ZDA zahtevala izročitev Gülena, za katerega po njenih besedah vsi viri nakazujejo, da je stal za spodletelim udarom. Njegovo gibanje Hizmet v Ankari označujejo za teroristično organizacijo.
Veleposlanica se je sicer v sredo vrnila s kratkega obiska v Ankari, kjer so se po njenih besedah razmere normalizirale. Morda so ulice malo bolj prazne kot običajno, a so tudi v Turčiji zdaj počitnice, je dejala.
'Turčija je varna za turiste'
Na vprašanje, ali je Turčija zdaj varna za turiste, je odgovorila pritrdilno. "Previdnost je morda potrebna le v velikih mestih, na trgih, ali kjer se zbirajo večje skupine ljudi. A turisti bodo šli na morje in v zgodovinske kraje. Menim, da za običajne turiste ni nobene grožnje," je dejala. Turčija je sicer priljubljena počitniška destinacija Slovencev.
Za podjetja, ki poslujejo s Turčijo, se z uvedbo izrednih razmer po besedah veleposlanice nič ne spreminja. Še vedno se lahko obrnejo na iste sogovornike kot doslej, vsa ministrstva in uradi delujejo, je pojasnila. Blagovna menjava s Turčijo se sicer v zadnjih letih vztrajno povečuje. Slovenija je lani tja izvozila za več kot 259 milijonov evrov blaga, uvozila pa za dobrih 336 milijonov evrov.
"Turčija je izredno velika in bogata država. Ne pričakujem drastičnih sprememb pri poslovanju. Nihče ne pričakuje padca gospodarskih kazalcev. Zelo priporočam tujim vlagateljem, naj nadaljujejo poslovanje s Turčijo," je pozvala veleposlanica.
Tudi pri študentskih izmenjavah s Turčijo ni sprememb. "Vse poteka kot običajno, nimamo nikakršnih drugačnih navodil glede tega," je zatrdila.
Izredne razmere naj bi odpravili že v 45 dneh
Poskus udara je označila kot izredno nesrečen razvoj dogodkov. Za Turke, ki so sicer iz zgodovine vajeni pučev, je bilo po njenih besedah šokantno predvsem to, da so se prevratniki obrnili proti ljudstvu in ne le proti demokratično izvoljeni oblasti. To se je po njenih besedah namreč zgodilo prvič. "Da so bombardirali parlament, pa je bila kaplja čez rob," je dejala.
Uvedba izrednih razmer je bila ob takšnem dogajanju po njenih besedah razumljiva. Turške oblasti si prizadevajo, da bi jih čim prej odpravile, po možnosti prej kot po napovedanih treh mesecih. Nekateri ministri so po besedah veleposlanice izrazili upanje, da bodo odpravljene že v 45 do 50 dneh.
Kalelijeva je ob tem zagotovila, da so izredne razmere razglasili v skladu z ustavo in evropsko konvencijo o človekovih pravicah ter da niso usmerjene proti človekovim pravicam in pravni državi. Njihov cilj je hitra in učinkovita ureditev razmer v državi, pojasnjuje.
Turčija in Slovenija sta v odličnih odnosih
Od svojih partnerjev in zaveznikov Turčija, članica zveze Nato, po besedah Kalelijeve pričakuje podporo in solidarnost. Ob tem je poudarila odlične odnose s Slovenijo, ki "nas je vedno podpirala na poti v EU, članstvo v uniji pa ostaja naš cilj". Zagotovila je, da se bo Turčija držala mednarodnih obvez, dogajanje v državi pa da ne bo imelo nikakršnega vpliva na dvostranske odnose s Slovenijo.
Spomnila je, da sta državi od leta 2011 strateški partnerici. Sporazum o tem sta podpisala takratna premierja, danes pa oba predsednika držav, Borut Pahor in Recep Tayyip Erdogan. "Od takrat smo dvostranske odnose dvignili na višjo raven," je zatrdila veleposlanica in napovedala več dvostranskih obiskov v bližnji prihodnosti.
Tako je v Ankaro povabljen premier Miro Cerar, za letos je, prav tako v turški prestolnici, napovedano tudi zasedanje skupne slovensko-turške gospodarske komisije. Veleposlanica je obenem izrazila upanje, da se bo turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu, ki je bil povabljen na septembrski blejski strateški forum, tega lahko udeležil.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.