Na današnjem srečanju predstavnikov parlamentarnih strank so po besedah premierja Mira Cerarja soglasno sklenili, da bo Slovenija v roku 15 dni imenovala novega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji s Hrvaško. Vlada bo pripravila predlog postopka, po katerem bo potekala izbira, in ga poslala v odbor DZ za zunanjo politiko.
Odbor bo o tem predlogu razpravljal že v soboto, prihodnji teden pa se bodo, kot je napovedal Cerar, znova sestali predstavniki vseh parlamentarnih strank in se dogovorili o imenu kandidata.
Cerar je v kratki izjavi za medije posebej poudaril, da je bila današnja razprava konstruktivna in da so se vsi strinjali, da Slovenija izkoristi dani rok ter predlaga oz. imenuje svojega člana sodišča.
Izpostavil je tudi, da so se soglasno odločili, da se prihodnji teden, še pred zaključenim postopkom formalne izbire, predstavniki parlamentarnih strank znova sestanejo in skušajo na podlagi imen, ki jih bodo predlagale posamezne stranke, doseči dogovor o skupnem kandidatu. "Tako da bomo tudi v tem pogledu iskali kar najvišji možni konsenz," je pojasnil.
Kot je še zaključil premier, vsi pričakujejo, da bo arbitražno sodišče, potem ko bo Slovenija predlagala novega člana, normalno nadaljevalo z delom in v čim krajšem možnem roku sprejelo svojo odločitev.
Predlogi v ponedeljek
Kot se je izvedelo, naj bi parlamentarne stranke svoje predloge posredovale v ponedeljek in se nato sestale v torek, nato pa bi v sredo vlada že lahko odločala o novem kandidatu. Pred tem bo v soboto v OZP na mizi odločitev o samem postopku imenovanja oziroma o tem, ali bo o kandidatu odločal državni zbor ali vlada.
Tudi predstavniki strank so ob odhodu s seje podobno kot premier izpostavili enotnost slovenske politike, da Slovenija predlaga svojega arbitra. Predsednik SD Dejan Židan je ocenil, da bi po enem od možnih scenarijev slovenski arbiter lahko bil imenovan že prihodnji teden.
Predsednica NSi Ljudmila Novak je srečanje označila za konstruktivno, pomembno po njenih besedah je, da slovenska politika drži skupaj in da Slovenija v zahtevanem roku predlaga arbitra. "Upam, da bomo poiskali najboljšo rešitev, smo pa enotni, da predlagamo svojega arbitra," je povedala.
Kakšen bo postopek predlaganja novega arbitra, še ni jasno, v NSi pa tudi ne bi nasprotovali temu, da bi člana sodišča predlagala vlada, če bi se o kandidatu pogovorili oz. dogovorili, je zagotovila Novakova. Podpredsednica SDS Alenka Jeraj je potrdila, da bo v soboto na OZP odločeno, ali naj o kandidatu odloča DZ ali vlada.
O imenih niso govorili
Predsednik DZ Milan Brglez ocenjuje, da bi neposredna uporaba arbitražnega sporazuma pri iskanju novega arbitra pomenila dodatno krepitev mesta tega sporazuma v slovenskem in mednarodnem pravnem redu.
Kot je v izjavi za medije pojasnil predsednik DZ, so na današnjem srečanju dosegli konsenz, da pri imenovanju slovenskega člana arbitražnega sodišča izkoristijo obstoječe pravne možnosti. Te po njegovih besedah napotujejo na daljši postopek, ki bi zahteval spremembo zakona, druga možnost pa je neposredna uporaba arbitražnega sporazuma. Slednja bi po Brglezovih besedah pomenila še dodatno krepitev mesta tega sporazuma tako v slovenskem pravnem redu kot mednarodnopravno.
O tej tematiki bo v soboto na za javnost zaprti seji razpravljal tudi odbor DZ za zunanjo politiko. Na njej, kot je zagotovil Brglez, pa še ne bo razprave o imenih kandidatov za novega arbitra. Prav tako po njegovih besedah o imenih kandidatov niso govorili na današnjem sestanku pri Cerarju. Dorekli so le postopek, po katerem bodo politične stranke sodelovale pri iskanju najprimernejšega kandidata, je pojasnil.
Ob tem je komentiral je tudi izjave Hrvaške, da se odreka sporazumu. "Po splošnem mednarodnem pravu in dunajski konvenciji o pravu mednarodnih pogodb je takšen enostranski akt neveljaven in nikoli ne učinkuje takoj, ampak po tistem, ko pretečejo določeni roki," je dejal.
Türk izvedel iz medijev
Potem ko je nekdanji predsednik republike Danilo Türk iz medijev izvedel, da se njegovo ime omenja med imeni možnih kandidatov za arbitra v sporu o meji s Hrvaško, so iz njegovega urada sporočili, da za ta ugibanja ni nobene podlage, saj je bil kot predsednik republike angažiran v postopkih priprave sporazuma in oblikovanja arbitraže. "Te okoliščine izključujejo možnost njegovega imenovanja na položaj arbitra," so zapisali.
Favorit naj bi bil Petrič
Odločitev o kandidatu bo padla v ponedeljek, a trenutno se najpogosteje omenja Ernesta Petriča, so poročali v oddaji 24UR. Petrič ne zanika, da ga položaj zanima. Bil je favorit tedanjega premierja Pahorja, a je obveljal za prestarega. Strokovnosti mu ne oporekajo, nekateri imajo pomisleke zaradi njegove politične izpostavljenosti. Poleg njega se omenja tudi upokojenega profesorja Boruta Bohteta.
SLS podala kazensko ovadbo
SLS je na Generalno policijsko upravo RS in Vrhovno državno tožilstvo zaradi nezakonitega prisluškovanja podala kazensko ovadbo proti neznanim storilcem. V stranki pričakujejo, da bodo pristojni slovenski organi storili vse, kar je v njihovi pristojnosti, da se odkrije storilca ali storilce omenjenih kaznivih dejanj ter se interesi Republike Slovenije zaščitijo v najvišji možni meri. Posnetki pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Sekolcem in slovensko agentko na arbitražnem sodišču Drenik, ki so jih hrvaški mediji objavili v sredo, 22. julija 2015, so bili lahko pridobljeni izključno na nezakonit način, menijo v stranki.
Zagreb pisal arbitražnemu sodišču
Hrvaški sabor bo na izredni seji v sredo in četrtek razpravljal o novih okoliščinah pri izvajanju arbitražnega sporazuma med Hrvaško in Slovenijo. Za ponedeljek so v Banskih dvorih sklicali tudi srečanje predsednikov parlamentarnih strank. Zagreb je medtem danes arbitražno sodišče pisno obvestil o svojem videnju afere.
V Zagrebu ne izključujejo možnosti, da bi Hrvaška razveljavila arbitražni sporazum, ker je arbitražni postopek kompromitiran zaradi ravnanja slovenskega arbitra Jerneja Sekolca in agentke Simone Drenik. Neimenovani vir iz hrvaške vlade je danes ocenil, da bi bilo najboljše, če bi se arbitražno sodišče kar samo razpustilo, ker odločitev, ki je napovedana za december, ne bo v skladu z arbitražnim postopkom.
Kabinet premierja Zorana Milanovića bo poslancem predlagal sprejem sklepov o novih okoliščinah glede arbitraže. Besedilo še pripravlja, več o njem pa bo verjetno znano v ponedeljek po sestanku na sedežu vlade. Premier Milanović je namreč v ponedeljek na sestanek povabil predsednike vseh poslanskih skupin. Začel se bo ob 11. uri, je potrdil hrvaški tiskovni agenciji Hini tiskovni predstavnik vlade Nikola Jelić.
Na sedežu hrvaške diplomacije so danes potrdili, da so o svojem videnju škandala danes pisno obvestili tudi arbitražno sodišče. Poslali naj bi spletne povezave za posnetke spornih telefonskih pogovorov kot tudi prevode transkriptov.
Pomočnica hrvaške zunanje ministrice Andreja Metelko Zgombić je ob tem izjavila, da želijo storiti pravi korak na pravi način, ker so pri preučevanju obsežnih materialov o škandalu prišli do "neverjetnih" ugotovitev. O vsem naj bi obvestili tudi Evropsko komisijo.
'Arbitraža jim ni ustrezala'
"Mislim, da so Hrvati dejansko sposobni iti skoraj do konca, arbitraža jim nikoli ni ustrezala, podpisali so jo samo zato, da bi prišli v EU. Slovenci nismo znali na sprejemljiv način rešiti tega vprašanja takrat, ko so bili Hrvati pred vrati EU," je povedal Ivo Vajgl.
Pot, kako zdaj nadaljevati, je po njegovih besedah zelo hitro in učinkovito nakazalo samo sodišče s tem, ko je dalo vedeti, da pričakujejo, da bo Slovenija v kratkem imenovala drugega sodnika. Dalo je tudi vedeti, da namerava nadaljevati s svojim delom in ga zaključiti v nekem predvidenem roku. "Sodišče se je torej distanciralo od nečesa, kar je mogoče kvalificirati samo kot eksces. Ta pogovor je bil popolnoma nepotreben in boleč eksces, dokaz našega volunterizma, ko gre za nastopanje na mednarodnem prizorišču, a ta pogovor, ne glede na to, na kakšen način je bil razkrit – čeprav se je o tem treba pogovarjati – ni zadosten razlog za to, da se Hrvaška umakne od sporazuma, ki ga je tako vroče želela," je še dodal.
Lojze Peterle pa pravi, da se je v tem primeru zgodila slovenska šlamparija, Hrvaška je pa povsem očitno pokazala svojo metodo. "Problem je v tem, da je za Hrvaško možna samo ena rešitev in to je njihov pogled na zadevo. Videli smo že na primeru sporazuma Drnovšek – Račan, ko smo z zaupanjem v našega premiera v parlamentu močno potrdili sporazum, Hrvaška je to razumela kot zmago Slovenije in je proceduro ustavila. Že videno, bi lahko rekli. V bistvu govorimo o kasetni bombi, ki bo udarila precej na široko, utegne udariti tudi tja, od koder je prišla," je povedal in dodal, da ga zanima, kaj bo glede posnetka, ki je posnet zelo kvalitetno, ugotovila preiskava v DZ.
Po njegovem mnenju je bilo tako na slovenski kot na hrvaški strani storjenih več napak. "Če se dve državi dogovorita za arbitražo, potem ko sta ugotovili, da se med seboj ne moreta dogovoriti, potem se ve, kakšna so pravila, obe državi sta jih sprejeli in se ve, kako se morata obnašati. In da potem eden ali drugi minister razlagata, kaj je kdo že dobil ali kaj bo kdo sigurno dobil ali kako je optimist, drugi pa, kaj vse bomo izgubili … to ne gre. Potem, ko je bila sprejeta odločitev za arbitražo, bi morali biti ministri tiho do takrat, ko bi arbitri povedali svoje. Ti pospeški so pomenili provokacijo enkrat v eno, drugič v drugo smer in iz tega ne more biti dobrega rezultata," je menil. Dodal je, da je precej spremljal medije in pripomnil, da ljudje na Hrvaškem lahko dobijo vtis, kot da so v tej arbitraži delovali samo Slovenci in tujci, kot da Hrvati o tem ne vedo nič.
"Da ima stvar izrazito notranjepolitično in politično ozadje kaže tudi to, da bi Hrvati kar zaključili zgodbo brez kakršne koli preiskave, kar od danes na jutri, ob tem da v zgodbi ves čas govorimo naj bi bilo. Jaz bi si želel, da se malce ustavimo, umirimo konje in damo priliko državotvornim ljudem, da zadevo speljejo tja, kjer morajo odnosi med dvema sosedama biti," je še dodal.
KOMENTARJI (2460)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.