Predsednik republike Danilo Türk se je danes v Moskvi sestal z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, s katerim sta govorila o številnih dvostranskih vprašanjih in mednarodnih temah. Med drugim sta se strinjala, da je projekt Južni tok, ki je dobil pomembno dinamiko, še posebej pomemben zaradi svojih multiplikativnih učinkov.
Projekt Južni tok je v zadnjem času dobil pomembno dinamiko, tako Slovenija kot Rusija pa ga zavzeto podpirata, saj bo poleg energetske varnosti Evrope pripomogel tudi k razvoju številnih drugih sektorjev. Projekt namreč lahko nase veže vrsto drugih investicij, sta poudarila sogovornika.
Medvedjev je sicer odnose med Slovenijo in Rusijo označil kot dobre in dinamične na vseh področjih. Blagovna menjava se po padcu v lanskem letu znova krepi, državi pa si prizadevata za povečanje investicijskega potenciala. Prav investicije so bile ena od pomembnejših tem današnjih pogovorov, Türk pa je izpostavil predvsem pomen razvoja avtomobilske industrije.
Veliko projektov na bilateralni ravni
Türk in Medvedjev sta se dotaknila tudi drugih tem, kjer državi že zdaj dobro sodelujeta – farmacije in farmacevtske tehnologije, povezovanja zdravstvenih storitev in turizma, kulturnega sodelovanja ... "Na bilateralni ravni imamo zelo veliko projektov in veliko upanja," je na novinarski konferenci po pogovorih v Kremlju izpostavil Türk.
Slovenski in ruski predsednik sta spregovorila tudi o vrsti mednarodnih tem. Türk je izrazil zadovoljstvo, da bo Medvedjev sodeloval v razpravah na vrhu zveze Nato konec tedna v Lizboni. "Veliko upanja polagamo v partnerstvo med Natom in Rusijo. Želimo, da bi svet Nato – Rusija postal učinkovit organ mednarodnega sodelovanja, da bi bil to robusten organ, ki bi bil na razpolago za vsa relevantna varnostna vprašanja," je poudaril Türk.
Türk je izrazil tudi željo, da bi EU odnose z Rusijo in državami Vzhodnega partnerstva obravnavala na najvišji prioritetni ravni. "Razmišljati moramo strateško in dolgoročno," je zatrdil Türk. Temelj nadaljnjega sodelovanja je tudi odprava vizumov. Rusija je svoj predlog v zvezi s tem že posredovala in Medvedjev upa, da bo EU nanj odgovorila pozitivno.
Türk podpira Medvedjeva glede Gorskega Karabaha
Sogovornika sta se dotaknila tudi nekaj konkretnejših vprašanj, kot so razmere na Balkanu in na drugih območjih. Türk je ob tem izrazil podporo naporom Medvedjeva za reševanje razmer v Gorskem Karabahu. Kot je poudaril, so napori pri reševanju teh razmer potrebni. Türk je tudi pozval vse v konfliktu, da se pridružijo naporom za reševanje razmer v Gorskem Karabahu. Kot je dejal, je EU sicer od tega oddaljena, a razume, zakaj je reševanje teh problemov pomembno za evropsko varnost v celoti.
Podpisali več sporazumov
Türk in Medvedjev sta po pogovorih podpisala tudi deklaracijo o partnerstvu za modernizacijo med Slovenijo in Rusijo. Podpisanih je bilo še nekaj drugih sporazumov; tako sta državi podpisali program sodelovanja v kulturi, znanosti, izobraževanju in športu v obdobju 2010–2012, program skupnega delovanja za obdobje 2011–2012 na področju turizma in memorandum med vladama o pomembnejših projektih za povečanje gospodarskega sodelovanja med državama.
Slovenija in Rusija bosta sicer v okviru obiska predsednika Türka z močno gospodarsko delegacijo v Rusiji, ki se je začel v torek in se bo končal v petek, skupaj podpisali 13 sporazumov. Nekaj jih bodo podpisali tudi v Sankt Peterburgu in Samari, kamor bo slovenska delegacija odpotovala v četrtek oziroma petek.
Predsednik Türk se skupaj z ministri, ki ga spremljajo v Rusiji – Samuelom Žbogarjem, Francem Križaničem, Darjo Radić, Gregorjem Golobičem in Dorijanom Marušičem, mudi na pogovorih s predsednikom ruske vlade Vladimirjem Putinom, kasneje pa se bo predsednik srečal tudi s patriarhom ruske pravoslavne cerkve Kirilom ter se udeležil zaključka poslovne konference slovenskih in ruskih gospodarstvenikov.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.