Na kliniki v avstrijskem Innsbrucku so v torek operirali predsednika države Danila Türka. Kot so sporočili z njegovega urada, predsednik po operaciji uspešno okreva in bo predvidoma prihodnji teden že normalno opravljal svoje dolžnosti. Predvidoma ga bodo iz bolnišnice izpustili v nekaj dneh, proti koncu prihodnjega tedna pa se bo že udeležil prireditev.
Predsedniku so v okviru rednih zdravniških pregledov pred dvema mesecema odkrili maligno bolezensko tkivo na prostati. Tvorbo so odkrili v zgodnji fazi. Predsednik sicer ni imel težav s sečili, vendar pa so določeni kazalci kazali na to, da bi lahko šlo za maligno obolenje.
Po temeljitih konzultacijah s slovenskimi zdravniki je predsednik sprejel njihov nasvet, da je v danih okoliščinah najbolj primeren robotski operativni poseg, ki omogoča hitrejše okrevanje. Predsednik je pri tem upošteval predlog zdravnikov, da se operacija izvede v Innsbrucku, kjer imajo s takšnimi posegi veliko izkušenj.
Predsednik republike je stroške operacije v celoti plačal iz lastnih sredstev, so sporočili s predsednikovega urada, hkrati pa so povedali, da je bila javnost prav na željo predsednika o posegu obveščena, šele ko je bil opravljen. Prav tako na željo predsednika niso hoteli razkriti, na kateri kliniki v Innsbrucku je bil Türk operiran in kdo ga je operiral.
Predsednikov svetovalec za odnose z javnostjo Boštjan Lajovic je na novinarski konferenci povedal, da so o predsednikovem stanju pred posegom obvestili predsednika državnega zbora Pavla Gantarja ter predsednika vlade Boruta Pahorja.
Specialist primarij dr. Andrej Kmetec je povedal, da je bilo najbolj primerno zdravljenje za predsednika kirurško zdravljenje. Ker ima predsednik precej obveznosti, so se odločili, da je robotska operacija najbolj primerna. Iskali so najprimernejšo kliniko, čeprav operacijo opravljajo tudi v Celju, so se odločili, da prevladajo izkušnje. V Innsbrucku so namreč opravili že več kot 300 takih posegov. "Vsaka nova metoda zahteva določeno število operativnih posegov. Če nekdo opravi 30 oz. 50 operativnih posegov, je bistvena razlika z nekom, ki opravi 300 posegov. In ta operater je imel že več kot 300 posegov," je dejal. V Celju pa po besedah Kmetca poseg opravljajo od lanskega maja. Ob tem je menil, da predsednik s tem, ko je bil operiran v Avstriji ni izkazal nezaupanja v slovensko zdravstvo. Je pa menil, da bi odločitev predsednika lahko pomenila spodbudo slovenskim zdravnikom, predvsem ljubljanskemu kliničnemu centru, kjer take posege opravljajo s kirurško metodo.
'Danes sem govoril tudi s predsednikom in se dobro počuti, se tudi že sprehaja, opravlja osnovna dnevna opravila ter bo v nekaj dneh odpuščen,'' je na novinarski konferenci povedal Kmetec in dodal, da je kirurgom uspelo maligno tvorbo v celoti odstraniti, zato ne pričakuje nadaljnjih kirurških posegov. Kot je še ocenil Kmetec, dejstvo, da se je Türk odločil za operacijo v tujini, ni njegova nezaupnica slovenskemu zdravstvu.
Na univerzitetni kliniki v avstrijskem Innsbrucku, kjer je bil operiran slovenski predsednik, so za 24ur.com potrdili, da se Türk po operaciji dobro počuti.
Zgodnje odkrivanje bolezni je zelo pomembno
V Sloveniji za rakom prostate po oceni strokovnjakov letno zboli več kot 800 moških, večinoma starejših od 50 let, čeprav se bolezen lahko pojavi tudi pri mlajših. Pri premagovanju raka na prostati je izredno pomembno tudi zgodnje odkrivanje bolezni, kajti v primeru, da je bolezen omejena le na prostato in ni razširjena na okoliška tkiva, je prognoza zelo dobra – delež ozdravljenih bolnikov z nerazširjenim rakom prostate znaša okrog 80 odstotkov.
Poleg zgodnjega odkrivanja pa je pomembna tudi preventiva, ki zajema redno telesno aktivnost, uravnoteženo in zdravo prehrano – strokovnjaki svetujejo dovolj sadja in zelenjave ter nekoliko manj mesa, predvsem rdečega – ter po 50. letu redne letne preglede prostate.
KOMENTARJI (433)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.