Predsednik republike Danilo Türk in obrambna ministrica Ljubica Jelušič sta slovenskim vojakom na misijah v tujini zaželela lepe božično-novoletne praznike. V videokonferenci z vojaki v Afganistanu, Bosni in Hercegovini, Libanonu in na Kosovu sta jim zaželela predvsem veliko varnosti, za katero je treba po predsednikovem mnenju nenehno skrbeti.
Iz Balabaluka v Afganistanu je vrhovnemu poveljniku, predsedniku republike poročal namestnik poveljnika kontingenta, major Fedja Vraničar, iz Peči na Kosovu poveljnik kontingenta, podpolkovnik Franc Kalič, iz Sarajeva v BiH podpolkovnik Branko Potočnik in iz Libanona podpolkovnik Janez Pungaršek.
Türk se je poveljujočim na misijah zahvalil za predstavljanje Slovenije "v zahtevnih okoliščinah in za prispevek mednarodnemu miru in varnosti" in slednja naj vojake spremlja tudi v bodoče, je poudaril predsednik Türk.
"Slovenija razume vaše delo v mirovnih in drugih operacijah ter misijah kot pomemben del dela obrambnih sil Slovenije," je dejal predsednik in poudaril, da Slovenska vojska vseskozi dobiva visoke ocene zaupanja v raziskavah javnega mnenja.
Izpostavil je, da Slovenija s svojo vojsko "na celovit in kompleksen način skrbi za svojo nacionalno varnost". Slovenske obrambne sile po njegovem mnenju imajo ekspedicijsko funkcijo, ki pa je v državi ne gojimo. Kot je poudaril, je prvotna naloga obramba, katere pomemben del pa je tudi sodelovanje na mirovnih misijah.
"Mogoče je to najvidnejši, mogoče najtežji del, v vsakem primeru pa ne edina zadolžitev vojske. In ko razmišljamo o naši sedanjosti in prihodnosti, vidimo prihodnost obrambnih sil kot nekaj celovitega. Nekaj, kar je vezano na ozemlje Slovenije, na državnost Slovenije in kar se v današnjih varnostnih okoliščinah izvaja praktično ne samo na ozemlju Slovenije, ampak v veliki in zelo pomembni meri na mednarodnih misijah," je poudaril predsednik Türk.
Predsednika so zanimali predvsem odnosi slovenskih vojakov z lokalnim prebivalstvom, ki so, po zagotovilih slovenskih poveljnikov, dobri. V Bosni in Hercegovini stiki slabijo, saj se misija tam zaključuje. Kot poudarjajo v poročilu o stanju v državi, se je stopnja varnosti v državi povečala, varnostne sile BiH pa zmorejo v državi samostojno izvajati nadzor.
Kosovska misija posebnega pomena, libanonska nepredvidljiva
Posebno pozornost so namenili razmeram na Kosovu, kjer je po ocenah poveljstva "situacija trenutno sicer mirna, a nepredvidljiva". To se je še posebej izkazalo poleti med izbruhom nemirov na severu Kosova.
Tudi predsednik Türk je dejal, da so razmere na Kosovu postale "zapletene" in da posredno vplivajo na celotno regijo. Ne glede na to pa je ocenil, da so dosežki, kjer delujejo slovenski vojaki, izjemno dobri in da so se slovenski pripadniki skozi vse generacije doslej izkazali z odličnimi stiki in odnosi z lokalnim prebivalstvom na vseh ravneh. "Verjamem, da je vse to prispevalo k utrjevanju stabilnosti in miru na Kosovu v zelo znatni meri," je prepričan predsednik.
Še največjo zaskrbljenost je Türk morda izrazil glede negotovih razmer v Libanonu, kjer se, kot kaže zgodovina, "razmere lahko zelo hitro poslabšajo". Slovenske pripadnike v misiji Združenih narodov Unifil je še opozoril na posebno previdnost in opozoril tudi na napetosti, do katerih prihaja v Siriji in Iranu.
Posebne čestitke je izrazil slovenskemu kontingentu, da se dobro znajde v tamkajšnjem okolju in uspešno opravlja svoje naloge. Kot je ocenil, to kaže na zelo dobro usposobljenost in lep obet za naprej.
"Naš prispevek v mednarodnih operacijah in misijah ni toliko v kvantiteti in raznovrstnosti, ampak bolj v kakovosti in specializiranosti. In če se dobro znajdemo v komunikacijah z lokalnim prebivalstvom, je to zelo velik prispevek," je še ocenil predsednik Türk.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.