Predsednik države Danilo Türk se po operaciji na prostati, ki so jo opravili zdravniki v bolnišnici v Innsbrucku, počuti dobro in je v stalnem stiku s svojim ljubljanskim kabinetom. Prav iz kabineta so nam sporočili, da se bo v Ljubljano vrnil prihodnji teden, v četrtek pa naj bi bil že prisoten na sklepni prireditvi akcije Moj zdravnik 2011, kjer bo imel pozdravni nagovor. Že v petek pa bo imel uvodno predavanje v okviru Odvetniške šole 2011 v Portorožu.
Predsednik bo svoje zdravstveno stanje naprej spremljal s pomočjo slovenskih zdravnikov. Vse zdravniške preglede pred operacijo je predsednik Türk po zagotovilih njegovega urada opravil v ljubljanskem kliničnem centru, v Innsbruck je šel le na operacijo. A ker bodo pregledi po operaciji dokaj pogosto, naj bi v njegovem uradu že začeli razmišljati o tem, kako pogosto in kako natančno bodo o zdravstvenem stanju predsednika sproti obveščali javnost. Končna odločitev bo padla, ko se predsednik vrne. Predsednikov urad je včeraj posebej poudaril, da si je Türk stroške operativnega posega v Avstriji plačal sam. Stroške operacije in bolnišnične oskrbe, ki naj bi znašali 10.000 evrov, naj bi plačal vnaprej.
Stranka SDS je v odzivu na Türkovo operacijo zapisala, da predsedniku želi čimprejšnje okrevanje. Pri tem, da je bil operiran v tujini, ne vidijo nič spornega, saj je to njegova nesporna pravica, še posebej, ker je poseg plačal sam.
Robotski ali kirurški poseg?
Zdravniki imajo sicer precej deljeno mnenje o tem, kako zdraviti raka na prostati. V Ljubljani posege opravljajo kirurško, v Celju pa opravljajo, tako kot v Innsbrucku, robotsko operacijo.
Ravno v Celju je bil s kirurškim robotom zaradi enake diagnoze, kot je predsednikova, pred tremi tedni operiran še en slovenski politik, poslanec Zaresa, Alojz Posedel. Že tretji dan po operaciji je bil v domači oskrbi, počuti se odlično in okreva hitro. Kot pravi, je prepričan, da bi se tudi predsednik države odločil za operacijo v Celju, če bi vedel, kako vrhunsko ekipo strokovnjakov imajo.
A predsednik se je za operacijo v Avstriji odločil, ker imajo tam več izkušenj. V Celju so namreč od maja lani, ko so s takimi operativnimi posegi začeli, opravili 88 takih operacij, v Innsbrucku pa naj bi jih le zdravnik, ki je operiral predsednika, opravil več kot 300 takih operacij. Operacijo v Innsbrucku so mu svetovali prav slovenski zdravniki, zato je predsednik prepričan, da to ni nezaupnica slovenskemu zdravstvu.
Celjski urolog Sandi Poteko je včeraj za oddajo SVET povedal, da sicer v Celju pri opravljenih robotskih posegih niso imeli večjih težav. Rezultati so bili po njegovih besedah povsem primerljivi z rezultati drugih klinik. Poteko je pozdravil odločitev predsednika, da se je odločil za robotsko odstranitev, ker je to trenutno najboljši način za zdravljenje obolele prostate. Sicer pa pri robotski operaciji obstaja tudi manjša možnost za neprijetne posledice, kot so težave pri erekciji in inkontinenca urina ter blata.
KOMENTARJI (184)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.