V Cankarjevem domu so pripravili slovesnost ob 70. obletnici boja proti okupatorju. Slavnostni govorec je bil predsednik Danilo Türk, ki je dejal, da je bil upor proti okupatorju junaško dejanje in hkrati izraz visoke politične zrelosti naroda. Pomenil je tudi prelom s preteklostjo, ki je v zavest Slovencev vcepila občutek majhnosti in nepomembnosti ter prepričanje, da o velikih vprašanjih legitimno odločajo drugi. Narodnoosvobodilni boj je uveljavil pomembne vrednote: samozavest, hrabrost, tovarištvo, svobodoljubje in privrženost kulturnemu izročilu.
Slovenski narod se je v drugi svetovni vojni po besedah Türka postavil na pravično stran, si s svojo odločnostjo in s številnimi žrtvami zagotovil preživetje in izboril mesto nad svobodoljubnimi narodi, ki so ustvarili "naš današnji svet in naš sedanji mednarodni red. Pripadamo torej narodu zmagovalcev," je dejal predsednik. Vključitev v boj proti okupatorju je bil po predsednikovih besedah prvi prelom z zgodovino slovenskega naroda.
Drugi pomemben trenutek je bil prelom z Jugoslavijo
Opozoril je tudi, da se časovna razdalja od narodnoosvobodilnega boja povečuje, to oddaljevanje pa omogoča nova zgodovinska raziskovanja in vpoglede, ne dovoljuje pa interesnega in političnega prikrojevanja ali celo poneverjanja zgodovine. Drugi pomembni korak v slovenski zgodovini pa je bil prelom z Jugoslavijo v 80. letih prejšnjega stoletja, dodaja predsednik.
Sprva je pri tem naletela Slovenija na številne težave, ki pa so se s časom uredile. A tranzicija je prinesla tudi mnoge škodljive in etično nesprejemljive prakse. "Zato tudi danes potrebujemo prelom, prelom z zablodami naše tranzicije, prelom z našo tranzicijsko navlako. Prelomiti moramo z nebrzdano grabežljivostjo in s tajkunstvom, ki sta povzročila veliko škode in veliko trpljenja delavcev. Odločno moramo odpravljati korupcijo. Razjasniti je treba vse orožarske zgodbe. Mnogi, četudi ne vsi kasnejši primeri koruptivne prakse in izigravanja prava in pravosodja, imajo svoje poreklo prav v nekdanji skrivni trgovini z orožjem in v vojnem dobičkarstvu," je povedal.
In kaj storiti danes?
To bi po njegovem mnenju dosegli z okrepitvijo institucij pravne države, zlasti pravosodnih in nadzornih organov, da bodo lahko delovali ne glede na politične pritiske in vpliv socialnih omrežij. Slovenija je bila večji del tranzicije primer uspešne države, če želi taka ostati tudi v prihodnje, pa si ne bo smela zatiskati oči pred svojimi slabostmi in napakami. "Potrebujemo prelom, potrebujemo razčiščevanje, potrebujemo večjo odgovornost v sporazumevanju in odločanju," poudarja.
Za to pa potrebujemo tiste vrednote, ki so našo skupnost vodile v prelomnih letih 1941 in 1991. "To so pogum, zaupanje vase in predvsem odgovornost za skupno dobro vseh ... in ta odgovornost sega daleč nad interese posameznih političnih strank," zaključuje predsednik, ki še dodaja, da je treba dobro razumeti sporočila praznika upora proti okupatorju, saj bo to v tem času pomagalo hitreje najti pot do napredka in prepotrebne preobrazbe.
Čisto na koncu se je zahvalil borcem NOB za dediščino, ki so jo zapustili. "Naša današnja naloga pa je , da najdemo pot, ki bo te dediščine vredna," je menil.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.