Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk je podpisal Pravilnik o šolskem koledarju za osnovne šole, v katerem ni navedbe urnika podaljšanega bivanja, ampak bo to prepuščeno šolam. Kot so pojasnili na ministrstvu, so v zadnjih dneh preverjali vsebino osnutka pravilnika in sklenili, da v pravilniku ne bo navedbe urnika podaljšanega bivanja, ampak bo sklep o tem prepuščen šolam.
Na ministrstvu pa opozarjajo, da ostane nespremenjeno stališče, da glede na sedanji finančni položaj ni dopustno, da bi bilo v popoldanskem času možno istočasno opravljanje podaljšanega bivanja in dopolnilnih dejavnosti za isto skupino učencev. Ostane pa določilo, da se pouk ne sme začeti pred 7.30; pred to uro bo možno samo jutranje varstvo. Minister je to odločitev sprejel po posvetovanju z ravnatelji, predstavniki staršev in s sindikatom, še dodajajo na ministrstvu.
To so na ministrstvu storili, da bi olajšali socialni dialog, ker ne želijo sporov s sindikati, pojasnjuje vodja službe za odnose z javnostmi na ministrstvu za izobraževanje Bojan Brezigar in dodaja, da želijo s sindikati sodelovati pri socialnem dialogu. Pri tem želijo podpirati tiste predloge sindikata, ki se jim "zdijo koristni za šolstvo in njegovo kakovost".
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je medtem povedal, da je zadovoljen s pravilnikom, iz katerega je umaknjena ura o koncu podaljšanega bivanja. "To je bila edina možnost, kako rešiti ta spor, ker je bil stavkovni sporazum ekspliciten in natančen, da je treba standarde in normative opredeliti s soglasjem v okviru socialnega sporazuma," je poudaril. Hkrati se sprašuje, zakaj je bilo potrebno toliko "stopnjevati temperaturo in konflikt" glede na to, da so bili medsebojni dogovori v tej točki povsem jasni.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.