Minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk opozarja, da moramo varčevati na vseh področjih. A kako in kje, se sprašujemo vsi. Vsak posameznik ima različne prioritete – enemu je nedopustno varčevanje na znanju in kulturi, drugemu na zdravstvu. Tretji bo dejal, da ne smemo varčevati pri varnosti državljanov oziroma na gasilcih, policistih in podobno, poudarja Turk na svojem blogu ČAS-OPIS.
"Drži tudi, da jaz nimam obraza, da bi jemal otrokom za malico in odpuščal učitelje, hkrati pa ne bi podprl tistih, ki pravijo, da bi morali uvesti novo dohodninsko stopnjo za najbogatejše. V katero bi verjetno padel tudi sam. Ali, konec koncev, davka na nepremičnine, ki je v osnovi nepošten, je pa gospodarsko in razvojno še najmanj škodljiv," je še zapisal minister.
Kje so torej možnosti, da privarčujemo kakšen evro? Minister Turk v nadaljevanju predstavi nekaj pogledov na varčevalne ukrepe.
Višanje DDV?
Najprej na svojem blogu zapiše, da DDV ni rešitev. "Za enake efekte bi morali DDV povišati ne za eno ali dve, ampak za 5 ali 6 odstotnih točk, kar bi se zavrtelo v inflacijsko spiralo. Enako bi prizadelo tiste v realnem sektorju (kjer so že bila odpuščanja in nižanja plač) in tiste v javnem, ki se ga kriza še ni dotaknila. Slovenija bi zaradi višjih cen in plač postala še manj konkurenčna na mednarodnem trgu, ker smo v desetih letih za Nemčijo že zelo zaostali. Glede na Nemčijo smo postajali dražji, ne cenejši," razloži.
Zadani cilj ministra Turka in njegove ekipe je, da se ne sme znižati kakovosti izobraževanja, prav tako ne materialnega položaja socialno šibkih družin.
Začeli bodo že pri vrtcih
Turk nato preleti nekatera področja, ki bodo občutila varčevalne ukrepe. Poglejmo najprej vrtce: v oddelkih višajo normativ za enega otroka. "Po novem bo 12 + 3 = 15 otrok v oddelku za starostno obdobje od 1 do 3 let in 22 + 3 = 25 otrok v oddelku za starostno obdobje od 4 do 6 let. Kljub temu ukrepu ostajamo pod evropskim poprečjem po številu otrok na vzgojitelja. Povprečje EU je 13,7, v Sloveniji pa 8 za prvo starostno skupino in 9,4 za drugo starostno skupino," je zapisal.
Ukrepi pomenijo tudi, da se bo neposredno delo vzgojiteljev z otroki povečalo od 30 na 32 in pol ur tedensko. Ukinili bodo brezplačni vrtec za drugega otroka, a ne socialno ogroženim družinam. Razumejo, da je to nepopularen ukrep, zato iščejo denar, da bi ga v neki obliki ohranili, poudarja minister. "Vsekakor pričakujemo, da se bo zaradi spremembe normativov (število otrok in neposredno delo vzgojiteljev) cena vrtcev ustrezno znižala za vse starše," pri tem opozarja.
Kaj bo z otroki na osnovnih šolah?
Kaj bodo spreminjali na področju osnovnega šolstva? Turk pravi, da bodo optimizirali šolsko mrežo, saj je v vsakem okolišu en razred, ki ni polno zaseden. Če pa bodo okoliši večji, potem tovrstnih primerov ne bo več toliko. "Število učencev v oddelku ostaja 28, vendar se uvede minimalno število 24 otrok. Uvajamo možnost izjem, do 30 otrok v razredu, če se ne doseže pogojev za dodatni oddelek," pravi Turk in dodaja, da višajo število ur, ko srednješolski učitelj poučuje v razredu, in sicer z 20 na 21 ur, osnovnošolski učitelj pa bo poučeval 23 ur, do zdaj pa jih je 22, zapiše minister.
"Ukinja se plačevanje dodatnega dela, opravljenega znotraj delovnih obveznosti: (jutranje varstvo, varstvo po 15.30, popravljanje maturitetnih nalog in podobno). Jutranje varstvo se šteje med delovne obveznosti. Do 15.30 velja nespremenjeno podaljšano bivanje v šoli. Po 15.30 bo zagotovljeno samo varstvo, tudi to v okviru delovne obveznosti in ne plačano posebej. Za družine se ne spremeni nič, otroci pridejo v šolo in odidejo domov ob isti uri kot doslej," navaja Turk in dodaja, da bodo zmanjšali število podpornega osebja, in sicer socialnih delavcev, psihologov in podobno.
Kaj pa bo z otroki na srednjih šolah?
Turk tu omenja poklicne šole, in sicer pravi, da bo treba smiselno združevanje več šol z različnimi programi v šolske centre. Programe bodo umestili, kjer je povpraševanje največje, upoštevali pa bodo, kje so v bližini možnosti zaposlitve.
Dijaške domove bodo združevali ali pridruževali srednjim šolam in tako oblikovali kampuse, kjer bo pretočnost informacij večja in hkrati večje možnosti za učenje in kakovostno preživljanje prostega časa, dodaja.
Turk pravi, da bodo ukinili splošno subvencijo za prehrano učencev in dijakov ter študentske bone v času počitnic. Subvencija za prehrano ostane za socialno ogrožene družine, opozarja. Prav tako bodo znižali tudi subvencijo za bivanje študentov pri zasebnikih. A pozor! "S ŠOS smo /.../ dosegli dogovor za drugačen način varčevanja in če ga bo sprejela vlada, te pravice ne bodo prizadete," je zapisal Turk.
Zato bodo odpuščali, saj zgoraj omenjene ukrepe lahko opravijo z manjšim številom ljudi
Ocenjujejo, da gre za 1450 ljudi, trudijo pa se, da bi presežke rešili z minimalnim odpuščanjem. Kako? Turk našteje ukrepe.
– Upokojitev ali prehod v gospodarstvo za tiste, ki izpolnjujejo polne pogoje za upokojitev. Teh je 700.
– Zmanjšanje števila nadur, povečanih obsegov dela, nadobremenitev. Tu vidijo ohranitev okrog 100 delovnih mest.
– Možnost podobremenitev, torej krajšega dela, možnost, da učiteljica dela skrajšan delovni čas in je več časa doma z družino. Tu vidijo ohranitev okrog 150 delovnih mest.
– 300 zaposlitev na programih Evropskega socialnega sklada, od teh je 130 že odobrenih ESS programov.
"Ostane jih 200, za katere sem prepričan, da se v dogovoru s sindikati in ravnatelji najde rešitev. Itak se generacije večajo in bo v naslednjih letih kljub strožjim normativom potrebno dodatno zaposlovanje," je še zapisal Turk.
KOMENTARJI (435)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.