Nekdanji predsednik republike Danilo Türk je izrazil zadovoljstvo ob imenovanju predsednika Meddržavnega sodišča Ronnyja Abrahama za arbitra v sporu glede meje med Slovenijo in Hrvaško. Čestital je tudi premierju Miru Cerarju, zunanjemu ministru Karlu Erjavcu ter vladi in strankam za modro in hitro odločitev. S tem je Slovenija rešila vprašanje, ki se je odprlo z odstopom arbitra Jerneja Sekolca pretekli teden, so še sporočili iz urada bivšega predsednika.
V SMC menijo, da je imenovanje novega člana arbitražnega sodišča "izjemno pomembna in smela odločitev vlade". Verjamejo, da bo danes imenovani slovenski arbiter prispeval k utrditvi ugleda arbitražnega postopka. "Slednji bo lahko v zgled podobnim postopkom reševanja mejnih vprašanj v regiji držav Zahodnega Balkana," so v sporočilu za javnost ocenili v SMC.
Del opozicije odločitev za Abrahama podpira, del izbiro označuje kot odgovornost vlade
V stranki SDS so po znani odločitvi vlade glede novega slovenskega člana arbitražnega sodišča pojasnili, da se je vlada odločila, da novega arbitra, katerega predhodnika je imenoval državni zbor, imenuje sama. Pri tem niso povedali, ali odločitev podpirajo ali ne, izrazili pa so upanje, da je imela vlada pri izbiri srečno roko.
Na strankinem Twitter profilu so pojasnili, da predstavniki parlamentarnih strank na današnjem sestanku pri premierju Miru Cerarju, ki je bil pred sejo vlade, imena novega arbitra niso izvedeli, saj da je bil predlagan šele na seji vlade. Enako je na svojem Twitter profilu zapisal tudi predsednik SDS Janez Janša in kot razlog navedel, da naj bi bilo ime zaupno.
Podobno so navedli tudi v ZaAB. "Premier Cerar nas na današnjem sestanku zaradi tajnosti podatkov ni seznanil z imenom novega arbitra. Odgovornost za to, da so izbrali dobro, zato nosijo premier, ministri in koalicija," menijo. Ob tem dodajajo, da v ZaAB tej odločitvi ne nasprotujejo.
V NSi so pojasnili le, da odločitev vlade podpirajo.
Poslanec ZL Matej T. Vatovec je pojasnil, da v stranki odločitvi ne nasprotujejo in menijo, da je to naloga vlade. Po njegovih besedah so sicer na današnjem sestanku pri Cerarju izvedeli le to, "da imajo neko ime in da gre za nekega mednarodnega pravnika, ki je ugleden in prava izbira". "Tam pravzaprav nismo mogli kaj dosti dodati," je dejal Vatovec, ki sicer meni, da je vlada dobila mandat, da izbere arbitra, zato je prav, da izpelje vse postopke, kot so si jih zamislili.
Židan: Slovenija je z izbiro arbitra pokazala, kako pomemben je arbitražni sporazum
Izbiro Abrahama za novega člana arbitražnega sodišča so v SD podprli, saj gre po besedah predsednika te stranke Dejana Židana za strokovnjaka, ki mu nihče ne more očitati pristranskosti ali nestrokovnosti. S tem je Slovenija pokazala, kako pomemben je arbitražni sporazum, še pravi. Kot je dodal, pri tem ne gre le za odnose med Slovenijo in Hrvaško, ki so ponovno na preizkušnji, pač pa tudi za ureditev razmer na Balkanu.
Da novi član arbitražnega sodišča ni Slovenec, je po njegovih besedah znak, "da je Slovenija k arbitražnemu pristopila sporazumu s čistimi nameni, da pride do rešitve dolgoletnega spora". Židan je sicer prepričan, da ni ne pravnega ne vsebinskega razloga, da se postopek arbitraže ne bi nadaljeval.
O tem, kdo je predlagal omenjenega kandidata in ali so bili v igri tudi drugi, pa Židan ni želel govoriti.
Glede očitkov SDS, da predstavniki opozicijskih strank na današnjem sestanku niso bili seznanjeni z imenom kandidata, pa Židan odgovarja, da jim je bilo na sestanku "jasno povedano, zakaj postopek poteka na način, da se ime ne razkrije, dokler ne dobimo povratne informacije z arbitražnega sodišča". Slovenija je namreč pri imenovanju novega arbitra delovala s potrebno mero pazljivosti, saj je zelo pomembno, da sam postopek ne bi bil sporen, je še dodal Židan.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.