Glavna turistična sezona v savinjsko-šaleški regiji traja od začetka junija do sredine septembra, največji obisk pa imajo običajno avgusta. "Prav zato bo izpad zelo velik," so zapisali v agenciji. Kot so poudarili, niso uničeni le kampi in apartmaji, temveč tudi ceste in mostovi.
Po njihovi oceni je bilo v dolini ob nedavni ujmi s poplavami med 1500 in 1800 turistov. Nekateri so jo zaradi slabega vremena zapustili že prej. "Vsi turisti, ki so želeli, so nastanitve že zapustili in so na varnem," so poudarili.
Lani je območje od Solčave do Šmartnega ob Paki imelo skoraj 200.000 nočitev. Letos jih je bilo od januarja do vključno junija 50.000.
Večina turističnih ponudnikov zaprla svoja vrata
Veliko turističnih ponudnikov je zaradi trenutnih razmer zaprlo svoja vrata, nekateri pa so zmogljivosti ponudili tistim, ki ne morejo v svoje domove in potrebujejo začasno nastanitev.
Občina Solčava je zaradi varnosti izdala odredbo o zaprtju nastanitvenih objektov, ki velja do preklica. V agenciji pričakujejo, da bo podoben odlok v kratkem sprejela tudi Občina Luče. Nekateri turistični ponudniki, ki niso bili prizadeti v poplavah oziroma so utrpeli manjšo škodo, pa so še naprej odprti.
Kdaj bi lahko turizem znova zaživel, je po navedbah agencije še prezgodaj napovedovati. "Sanacija škode bo dolgotrajna. Dejstvo pa je, da višje ležeča turistična infrastruktura ni poškodovana; vsaj tista, ki je ne ogrožajo zemeljski plazovi. Tam bi lahko najprej sprejeli goste," so zapisali.
Poudarili pa so, da je letošnja sezona verjetno že izgubljena. "Za prihodnje leto si želimo čim več rezervacij. To je tudi najboljši način, kako lahko ljudje pomagajo turističnim ponudnikom v dolini," so dodali.
Občinam še vedno grozijo plazovi
Župan Ljubnega ob Savinji Franjo Naraločnik je povedal, da se je v občini od petka skupaj pojavilo več kot 200 plazov. Nekateri izmed večjih plazov se premikajo, z geodeti in statiki jih na terenu zato opazujejo, da ne bodo zasuli kakšne hiše ali zajezili reke Savinje.
Po besedah Naraločnika se danes na Ljubnem nadaljuje sanacija z ujmo prizadetega območja, na terenu je 40 bagrov in prav toliko tovornih vozil. Pričakujejo tudi, da jim bo na pomoč priskočilo več kot 100 prostovoljcev in gasilcev. Za ljubenskega župana je prioritetna naloga vzpostavitev cestnih povezav do sosednjih občin.
Tudi župan Luč Klavdij Strmčnik je povedal, da danes veliko pozornost namenjajo vzpostaviti cestne povezave Ljubno–Luče, ker je za to občino ta cestna povezava zaradi dnevnih migracij občanov Luč izrednega pomena, prav tako po tej cesti poteka tudi dovoz hrane.
Strmčnik je tudi dejal, da okoli šest kmetij, ki so po cestnih povezavah še nedostopne, s helikopterji oskrbujejo s hrano in gorivom. Gozdarji pa se bodo danes skušali prebiti do dveh kmetij, ki sta odrezani od sveta. Kjer ni elektrike, oskrbo z električno energijo zagotavljajo z agregati, še pravi Strmčnik. Kdaj bo prevozna cesta skozi Letuš proti Zgornji Savinjski dolini, župan Braslovč Tomaž Žohar danes ni mogel napovedati.
Mozirski župan Ivan Suhoveršnik je dejal, da se bodo danes lotili odvoza odpadnega materiala, ki ga je precej. Mozirjani ta odpad vozijo na dve lokaciji, s tovornimi vozili pa ga bodo odpeljali na odlagališče celjskega Simbia.
Gornjegrajski župan Anton Špeh je povedal, da ocene prizadetosti po petkovi ujmi še nimajo, sprožilo pa se je okoli 10 plazov. Njihove ceste niso več ceste, ampak rečne struge, pravi župan. Po Špehovih besedah jim je danes na pomoč priskočila nemška tehnična ekipa z gradbenimi stroji, okoli 34 kmetij je še vedno odrezanih od sveta.
"Vode na vseh kmetijah še ni, tam, kjer ni elektrike, pa smo postavili agregate. Cestno povezavo proti Kamniku smo vzpostavili preko prelaza Črnivec, vendar se je sprožil plaz, tako da je ta cesta prevozna samo za osebna vozila," je še dejal Špeh.
Braslovški župan Tomaž Žohar je dejal, da tudi v braslovški občini danes nadaljujejo sanacijo prizadetih območij. Na terenu je nekaj čez 300 gasilcev, na pomoč jim je priskočilo tudi okoli 35 slovenskih vojakov.
V torek je bilo v Zgornji Savinjski dolini brez električne energije še 500 odjemalcev, na Elektru Celje pričakujejo, da bodo oskrbo lahko z začasnimi vodi vzpostavili danes. Tudi prevoznost cest bodo pristojni skušali zagotoviti čim prej. Kdaj bo prevozna cesta skozi Letuš proti Zgornji Savinjski dolini, pa Žohar danes ni mogel napovedati.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.