"Želeli smo na bazen in za to uporabiti bone, pa so nam rekli, da jih ne morejo sprejeti," nam je sporočila bralka, ki ne razume, kako je to mogoče, če pa med drugim veljajo za npr. obisk muzeja, kina, živalskega vrta in nakup knjig. Pri letošnjih bonih, za razliko od lanskoletnih, ni opredeljeno, katere vrste storitev iz posameznih SKD-dejavnosti lahko ponudnik ponudi oziroma proda upravičencem. To pomeni, da pogoj, ki zahteva opravljanje glavne dejavnosti, ponudnikom omogoča, da lahko ponudijo storitev iz celotnega nabora posamezne SKD-dejavnosti in ne zgolj ene, kot je bilo določeno lani.
In čeprav kopališča niso eksplicitno navedena na seznamu ponudnikov storitev, pri katerih se lahko unovči BON21, se uvrščajo v skupino "druge nerazvrščene dejavnosti za prosti čas", kar pomeni, da kopališča bone lahko sprejemajo, težava pa torej tiči drugje. S podobno situacijo so se soočili tudi številni drugi, ki so želeli bon porabiti za na primer fitnes karto ali pa igro tenisa, pa je ponudnik dejal, da to pri njih ni mogoče. Bilo bi nekoliko nenavadno, da bona ne bi želeli. Zakaj torej ne smejo sprejemati bonov?
Dejavnost mora biti vpisana pod glavno, ne pomožno dejavnost
Storitev pri številnih ponudnikih ne moremo koristiti zato, ker dejavnosti nimajo vpisane pod glavno dejavnost, pač pa pomožno. Med njimi je tudi Šport Ljubljana, ki ima pod svojim okriljem veliko rekreativnih objektov, med drugim Tenis center Tivoli, Tenis center Svoboda, Kopališče Tivoli, Kopališče Kodeljevo, Kopališče Kolezija, Mladinski golf center Stanežiče, Dvorana Tivoli - drsanje, Dvorana Zalog - drsanje, Fitnes Tivoli, Fitnes Vič in Strelišče Rudnik.
Ko se je prvič začelo govoriti o tem, da bo možno bone koristiti tudi za druge aktivnosti in ne le nastanitvene obrate, so tudi na Šport Ljubljana začeli s pripravo ponudb na bone. "Na podlagi velikega interesa s strani naših uporabnikov in različnih tolmačenj smo pripravili ponudbe, za katere bi obiskovalci imeli možnost unovčitve BON21. Naknadno smo od Direktorata za šport prejeli natančna pojasnila oz. obrazložitve, da unovčevanje bonov zaradi naše glavne dejavnosti SKD ni možno," pojasnjujejo.
Na nobeni od teh lokacij tako uporabniki ne morejo uporabiti turističnega bona iz leta 2021, saj ima Šport Ljubljana kot glavno dejavnost klasificirano obratovanje športnih objektov. Številni uporabniki, ki so si želeli dejavnosti pri njih plačati z boni, so tako ostali razočarani. Da si lažje predstavljamo, koliko ljudi obiskuje njihove dejavnosti – Kopališče Kodeljevo in Kolezija za namen rekreativnega plavanja na dan obišče med 300 in 700 oseb. "Število obiskovalcev se zelo spreminja glede na vremenske razmere," so pojasnili na Šport Ljubljana. Kopališče Tivoli, kjer imajo sicer večinoma treninge, pa v namen rekreativnega plavanja vseeno obišče od 50 do 60 oseb na dan. Kopališče Tivoli se sicer ponovno odpre septembra.
A težav nima samo Šport Ljubljana, pač pa tudi številni drugi ponudniki. Med njimi je na primer tudi Vodno mesto Atlantis v BTC-ju.
S težavami se soočajo tudi manjši ponudniki. Kar nekaj je takšnih, ki imajo na primer oddajo apartmajev navedeno le kot pomožno dejavnost. Eden od njih je tudi naš bralec, ki je lanskoletne bone lahko povsem normalno sprejemal, letošnjih pa žal ne more. Kot glavno dejavnost ima namreč vpisano mehansko obdelavo kovin.
Ministrstvo: Ponudnik lahko dejavnost iz stranske kadar koli spremeni v glavno
Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo so pojasnili, da je bila odločitev, da so upravičenci lahko le tisti ponudniki, ki opravljajo glavno dejavnost iz nabora 26-ih SKD-dejavnosti, sprejeta na podlagi tehtnega premisleka o namenu pomoči v obliki bonov.
"Podjetja imajo namreč lahko odprtih veliko stranskih dejavnosti in zgolj občasno opravljajo te storitve, pomoč v obliki bonov pa je v prvi vrsti namenjena subjektom, ki v večini opravljajo storitve s področja gostinstva, turizma, kulture in športa," so dejali in dodali, da glavna dejavnost posameznega poslovnega subjekta pripomore tudi k hitrejšemu izplačilu in enostavnejši preverbi subjekta s strani FURS-a, ki je izvajalec ukrepa.
"V kolikor kateri koli ponudnik ocenjuje, da mu katera od stranskih dejavnosti prinese več prihodkov kot njegova trenutna glavna dejavnost, jo lahko kadar koli enostavno spremeni iz stranske v glavno dejavnost," so še razložili in dodali, da dodatna širitev dejavnosti SKD, ki so upravičene za unovčevanje bonov, ni predvidena.
Kot glavno dejavnost po SKD morajo ponudniki opravljati eno od naslednjih dejavnosti:
- Sladkovodno ribištvo
- Trgovina na drobno v specializiranih prodajalnah s knjigami
- Obratovanje žičnic
- Gostinske nastanitvene dejavnosti
- Dejavnost strežbe jedi in pijač
- Kinematografska dejavnost
- Dajanje lahkih motornih vozil v najem in zakup
- Dajanje športne opreme v najem in zakup
- Dajanje vodnih plovil v najem in zakup
- Dejavnost potovalnih agencij
- Dejavnost organizatorjev potovanj
- Rezervacije in druge s potovanji povezane dejavnosti
- Organiziranje razstav, sejmov, srečanj
- Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju športa in rekreacije
- Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju kulture in umetnosti
- Umetniško uprizarjanje
- Spremljajoče dejavnosti za umetniško uprizarjanje
- Obratovanje objektov za kulturne prireditve
- Dejavnost muzejev
- Dejavnost botaničnih in živalskih vrtov, varstvo naravnih vrednot
- Dejavnosti športnih klubov
- Obratovanje fitnes objektov
- Druge športne dejavnosti
- Dejavnost zabaviščnih parkov
- Dejavnost smučarskih centrov
- Druge nerazvrščene dejavnosti za prosti čas
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.