Turisti so po četrtkovem napadu v Barceloni začeli množično zapuščati Španijo, slovensko zunanje ministrstvo pa zaenkrat še ne odsvetuje potovanj v Barcelono, vendar opozarja na previdnost.
Slovenci v Baceloni medtem pripovedujejo o strahu in paniki, ki sta zajela katalonsko prestolnico. Hoteli in hostli po mestu ponujajo brezplačna prenočišča, ulice in trgi pa samevajo.
Kot je za 24ur povedal Miro Mišljen, ki živi v Barceloni, so ulice in lokali povsem prazni: "Ni to ta Barcelona, ki jo doživljam vsak dan." Mišljen se je nekaj minut pred včerajšnjim napadom odpravil na bližnjo plažo. "Ko sem šel na plažo, sem prečkal Plazza Catalunio," pripoveduje in dodaja, da je kakšnih 15 minut zatem zavladala panika.
V Barceloni je tudi Tomaž Šešerko: "Ta predel je trenutno zaprt za ves promet. Redno patruljirajo policisti, ki preverjajo vse nahrbtnike. Nervoza je še vedno močno prisotna," je stanje po napadu v Barceloni opisal Šešerko.
Mitja Jelen, ki že 12 let živi in dela v Barceloni, je za SVET na Kanalu A povedal, da je po napadu takoj poklical domače in prijatelje in jim sporočil, da je živ in zdrav. "V paniki in strahu so ljudje bežali in se skrivali v bližnje lokale in trgovine. Nismo vedeli, kaj se dogaja," pripoveduje in dodaja, da se bodo proti terorizmu borili tako, da bodo poskušali živeti dalje. Strahu po njegovih besedah ni več zaznati, je pa čutiti jezo in razočaranje.
Da se je občutno zmanjšalo število turistov, pripoveduje tudi Lana Volk, ki v Barceloni dela kot varuška. "Še tisti, ki so, hodijo s prtljago, tako da se najverjetneje odpravljajo domov," pravi Volkova.
Španija in Barcelona priljubljeni destinaciji Slovencev
Barcelona je po podatkih turističnih agencij sicer med slovenskimi turisti priljubljena destinacija, mnogi pa tja potujejo sami in v lastni organizaciji. Slovenci so lani v Španiji ustvarili 422.000 nočitev, kar predstavlja 2,6 odstotka vseh v tujini ustvarjenih nočitev.
Kot so pojasnili v turističnih agencijah Palma in Kompas, Španijo prek njih letno obišče nekaj tisoč turistov. V agenciji Sonček konkretnih številk niso navedli, so pa poudarili, da je Španija zelo atraktivna destinacija.
Agencije s konkretnimi podatki o številu individualnih potovanj v lastni organizaciji ne razpolagajo, opažajo pa, da se to povečuje skladno s splošno rastjo števila potovanj.
V agenciji Sonček sicer ugotavljajo, da so turisti vedno bolj obveščeni, zato jim je vedno pomembnejša tudi varnost potovanj. Pri tem gre tako za varnost pri nakupu kot osebno varnost na poti.
Slovenski turisti se za Španijo odločajo čedalje pogosteje
Število nočitev, ki so jih v Španiji ustvarili slovenski turisti, je bilo po podatkih Statističnega urada RS (Surs) lani za 2,1 odstotka večje kot leta 2015 in 18,7 odstotka večje kot leta 2014.
Slovenski turisti so v Španiji lani v povprečju prenočili 6,8-krat, kar je manj kot leta 2015 (8,1-krat) in 2014 (9,9-krat). So pa zrasli povprečni izdatki turista na prenočitev, ki so lani znašali 96,69 evra, kar je 33,14 evra več kot leta 2014. Leta 2015 so bili s 100,63 evra sicer še nekoliko višji.
Od skupno 2,86 milijona potovanj v tujino, ki so jih slovenski turisti opravili lani, jih je bilo v Španijo 62.000. Leta 2014 jih je bilo v Španijo opravljenih 35.000, medtem ko je skupno število potovanj takrat znašalo 2,64 milijona, še kažejo podatki Sursa.
Turistične agencije: Previdnost pri obiskih evropskih metropol ni odveč
Slovenci v evropske prestolnice potujejo predvsem v času praznikov, ne pa toliko na primer v času poletnih počitnic. V primeru terorističnega napada mora pri organiziranih potovanjih o varnosti potnikov razmišljati vodnik, individualni potniki pa morajo poskrbeti sami za svojo varnost, pravijo pri Združenju turističnih agencij Slovenije (ZTAS).
Kot je povedal generalni sekretar ZTAS Mišo Mrvaljević, turistične agencije pri pripravi potovanj na prvo mesto postavljajo varnost. Temu vodilu pri pripravi potovanj in na terenu sledijo usposobljeni turistični vodniki.
Vse članice ZTAS, ki ustvarijo 90 odstotkov slovenskega organiziranega turističnega prometa v tujini, pa sodelujejo tako z ministrstvom za zunanje zadeve, kot tudi z ministrstvom za notranje zadeve. V okviru Evropskega združenja turističnih agencij tudi intenzivno spremljajo aktualno dogajanje po svetu. Nekoliko drugače je z individualnimi potniki, ki pa morajo v tovrstnih primerih "uporabiti zdravo pamet", je dejal.
'Turistični trg se je na teroristične napade že navadil'
Mrvaljević je ob tem dodal, da so občasni neprijetni dogodki stalnica vsakdanjega življenja v civiliziranem svetu, turistični trg pa se je od terorističnih napadov na ZDA nanje že navadil. Verjetnost za tovrstne incidente je sicer zelo majhna, so pa ti zelo odmevni v javnosti. Tudi zato so se potovalne navade spremenile, med drugim se turisti ne zadržujejo na prostorih, ki morda niso dovolj varni. Turistični vodniki ne bodo nikoli namestili skupine potnikov na glavno cesto, temveč v okolje, kjer ni prometa. Podobno kot smučarski učitelj udeležence tečaja zaradi varnosti postavi ob rob, in ne na sredino proge, je ponazoril.
Ob tem je poudaril, da na ravni slovenskega ali evropskega združenja ne obstaja poseben akt za ravnanje turističnih vodnikov ob terorističnih napadih, saj se domneva, da so usposobljeni za takšne dogodke. Mrvaljević še predvideva, da bodo teroristični napadi v prihodnjih letih ponehali, saj vsako obdobje beleži posebne dogodke, turizem pa je v kriznih razmerah že 30 let.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.