Če je bilo lansko leto po številu prenočitev in prihodov rekordno v slovenskem turizmu, bo letošnje leto ta rekord težko doseči. Že bilanca prvih petih mesecev letošnjega leta sicer izkazuje enako raven prihodov turistov kot lani, pri številu prenočitev pa smo v Sloveniji zabeležili zmanjšanje, in sicer za dva odstotka.
So pa podatki o začetku letošnje poletne turistične sezone veliko bolj optimistični. Že maja je bilo zaznati pozitivni trend tako pri tujih kot tudi domačih turistih. Kot so sporočili s Slovenske turistične organizacije, podatki kažejo, da smo že v maju beležili porast števila prihodov in prenočitev turistov. Prav tako so pričakovanja za letošnjo poletno turistično sezono na osnovi do zdaj zabeleženih prenočitev in na osnovi rezervacij ter oceni iz najpomembnejših slovenskih turističnih destinacij dobra.
Prevladujejo tuji turisti
V turističnih nastanitvenih objektih je bilo tako v letošnjem maju v primerjavi z majem 2012 zabeleženih za 11 odstotkov več prihodov in za devet odstotkov več prenočitev turistov. Najbolj se je povečalo število prihodov tujih turistov, in sicer za 14 odstotkov, medtem ko se je število njihovih prenočitev povečalo za 13 odstotkov. Število prihodov domačih turistov je bilo večje za pet odstotkov, število njihovih prenočitev pa za dva odstotka.
Dve tretjini oziroma 66 odstotkov vseh turističnih prenočitev so ustvarili tuji turisti, ki prihajajo predvsem iz Avstrije, Nemčije, Italije, Rusije, Srbije ter Velike Britanije in Nizozemske. Podatki razkrivajo, da je precej poraslo število turistov iz Srbije (za 58 odstotkov), Nizozemske (za 24 odstotkov), Velike Britanije in Nemčije (za 19 odstotkov) ter iz Avstrije (za 15 odstotkov). So pa turistični ponudniki letos zabeležili manj prenočitev gostov iz Rusije.
Tuji turisti so od januarja do maja letos ustvarili za dva odstotka več prihodov in za odstotek manj prenočitev, domači turisti pa za dva odstotka manj prihodov in za štiri odstotke manj prenočitev kot v enakem obdobju lanskega leta.
Prestolnici gre odlično
Zelo dobro turistično leto beleži Ljubljana. Obiskovalci so junija v Ljubljani opravili kar za skoraj četrtino več nočitev kot lani junija, za pet odstotkov se je v primerjavi z lanskim junijem povečal obisk v turistično-informativnih centrih. Vrednostni obseg prodaje v teh centrih je ostal na ravni lanskega junija, le število vodstev je v primerjavi z junijem lani upadlo za šest odstotkov. V šestih mesecih leta 2013 je bilo po oceni Turizma Ljubljana realiziranih za 7,1 odstotka več nočitev kot v lanskem polletju, ki je bilo rekordno. V Ljubljani turisti ostajajo v povprečju 1,9 nočitve po statistiki, kar pomeni približno dve noči oziroma 2,5 do tri dni.
Tudi v Portorožu so z dosedanjo sezono zelo zadovoljni, saj so v prvi polovici leta zabeležili za štiri odstotke nočitev več kot v enakem obdobju lani. Od tega je bilo prenočitev tujih gostov približno dva odstotka več kot lani, domačih prenočitev pa kar devet odstotkov več. V prvih dveh tednih julija so zabeležili za dva odstotka manj nočitev kot v enakem obdobju lani. Še vedno prevladujejo tuji gostje (74 odstotkov), med njimi pa je največ Italijanov, Avstrijcev in Nemcev.
Hoteli občine Piran so trenutno okoli 95-odstotno zasedeni. Pričakujejo, da bo letošnja poletna sezona zelo podobna lanski, ko so od junija do avgusta v hotelih zabeležili dobrih 480.000 nočitev.
Kranjska Gora si veliko obeta od EuroBasketa 2013
V prvem polletju letos so v Kranjski Gori ustvarili za dva odstotka več nočitev kot v enakem obdobju preteklega leta. Glede na stanje v slovenskem in evropskem gospodarstvu, od koder k njim prihaja največ gostov, je ta realizacija relativno dobra. A še vedno ne dosegajo realizacije nočitev iz let 2010 in 2011, ki sta bili za njih rekordni leti. Upad je 8-odstotni. Zelo dobri letošnji meseci po številu ustvarjenih nočitev so bili februar, marec in maj.
Za julij, avgust in september si obetajo obisk v enakem obsegu kot lani. Velik pomen za destinacijo ima EuroBasket 2013, saj sosednje Jesenice gostijo tekmovanja, vse reprezentance, ki igrajo na Jesenicah pa so nastanjene v hotelih. Pričakujejo tudi veliko navijačev.
Slabo leto za zdravilišča, tudi na račun manj zdraviliških zdravljenj
Žal pa negativni trend obiska beležijo slovenska naravna zdravilišča. V Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, ki združuje 15 slovenskih naravnih zdravilišč, z letošnjo turistično sezono niso zadovoljni, saj je trend obiska in ustvarjenih prenočitev predvsem v prvih štirih mesecih izrazito negativen. Najbolj se to pozna na upadu obiska domačih gostov, ki jih je bilo v slovenskih naravnih zdraviliščih kar 8000 manj oziroma 6,6 odstotka manj kot v enakem časovnem obdobju lani, število ustvarjenih prenočitev pa je padlo za 9,2 odstotka.
V skupnosti opozarjajo, "da se kot ključni problem izkazuje izrazito negativna poslovna in moralna klima v državi in seveda zaskrbljujoče ekonomsko stanje. Dodaten razlog je manj napotitev pacientov na zdraviliško zdravljenje in rehabilitacijo, ki so posledica primanjkljaja v zdravstveni blagajni."
Zelo velik je tudi upad števila italijanskih gostov, ki jih je bilo v prvih štirih mesecih letos kar 16 odstotkov manj, zabeležili pa so celo za 18 odstotkov manj njihovih prenočitev. V zdraviliščih so tako skupaj zabeležili za 8,1 odstotka manj tujih gostov in za 8,1 odstotka manj njihovih prenočitev.
"Prvi štirje meseci sicer niso najbolj ključni za celotno sezono, so pa nedvomno močan indikator. Rezultat je zaradi izrazito večjega deleža domačih gostov, ki prevladujejo v prvih štirih do petih mesecih, še toliko slabši," opozarjajo v skupnosti in dodajajo, da se je statistika v maju sicer precej popravila, zabeleženih je bilo celo za 8,8 odstotka več domačih in tujih gostov skupaj, vendar je število prenočitev ostalo na ravni iz maja 2012.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.