Slovenija

Turisti med prazniki oblegali Slovenijo

Ljubljana, 05. 01. 2011 16.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V času božično-novoletnih praznikov so bile turistične destinacije v Sloveniji dobro obiskane. Tudi sicer turizem počasi okreva, število tujih turistov se je povečalo in se počasi približuje rekordnim številkam iz leta 2008.

Smučišče
Smučišče FOTO: Jani Dolinšek

Hoteli po Sloveniji so v času božično-novoletnih praznikov dosegli lep rezultat, glede na zbrane podatke ocenjuje direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak. Doslej znani podatki za lansko leto pa kažejo na okrevanje turizma tudi v Sloveniji, saj se število tujih gostov približuje rekordnemu iz leta 2008.

Podatki slovenskih turističnih destinacij kažejo na dobro zasedenost v času božično-novoletnih praznikov. Hoteli na Obali, v Portorožu in Piranu, beležijo za 16 odstotkov več nočitev kot v enakem obdobju leto prej, pri čemer so 88 odstotkov vseh nočitev ustvarili tuji gostje, predvsem Italijani.

Hoteli so bili zasedeni blizu 90-odstotno, je pojasnila Pakova.
Dobro zasedenost turističnih zmogljivosti so zabeležili tudi na Bledu, kjer so decembra lani ustvarili okoli tri odstotke več nočitev kot decembra leto prej. Na Bledu se je najbolj povečalo število tujih gostov iz Srbije, Rusije, Madžarske in ZDA. Dobro so bili zasedeni tudi hoteli v Kranjski Gori.

Po podatkih ljubljanskega turistično-informacijskega centra je bila povprečna zasedenost hotelov v prestolnici v novoletni noči 91-odstotna, med novoletnimi prazniki pa 58-odstotna.

Tudi zdravilišča dobro obiskana

Že tradicionalno so bile v času božično-novoletnih praznikov zelo dobro oziroma skoraj v celoti zasedene zmogljivosti v slovenskih naravnih zdraviliščih. Po podatkih Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč je bila zasedenost od 95- do 100-odstotna, v kar nekaj zdraviliščih so med minulimi prazniki našteli več gostov kot leto prej, je povedala Pakova. Veliko tujih gostov je svoje počitnice podaljšalo še v prvi teden januarja, predvsem zaradi prostih dni in počitnic v nekaterih državah.

Turizem v Sloveniji okreva

"Če pogledamo leto 2010, lahko ugotovimo, da je turizem počasi začel okrevati tudi v Sloveniji," je dejala Pakova. Število tujih turistov se je povečalo in se počasi približuje rekordnim številkam iz leta 2008. Nasprotno pa je lani število domačih gostov po pričakovanjih nekoliko upadlo. Domači turizem je namreč v letu 2009, v času krize, beležil rekordne številke.

Pakova napoveduje, da bo Slovenija leto 2010 na skupnih številkah zaključila na enaki ravni kot leto 2009. Število tujih gostov bo večje za nekje od tri do štiri odstotke, kar je na podobni ravni, kot znaša rast števila tujih turistov v Evropi.

Po njenih besedah je razveseljiv tudi podatek, da se je potrošnja tujih turistov do oktobra lani povečala za šest odstotkov glede na enako obdobje v letu 2009.

Turizem v Sloveniji počasi okreva.
Turizem v Sloveniji počasi okreva. FOTO: Katjuša Dolničar

Pričakovanja za leto 2011?

V letu 2011 v svetu pričakujejo med štiri- in petodstotno rast mednarodnega turizma, v Evropi od tri- do štiriodstotno. V teh okvirih so tudi cilji slovenskega turizma za letošnje leto, je dejala Pakova in napovedala, da pričakujejo okoli štiriodstotno rast števila tujih turistov ter od štiri do šest odstotkov več potrošnje.

Slovenija je v prvih enajstih mesecih lani po začasnih podatkih državnega statističnega urada zabeležila za tri odstotke več tujih in za tri odstotke manj domačih gostov. Delež tujih se je tako v lanskem letu povečal na 57 odstotkov, na STO pa pričakujejo, da se bo ta delež v letošnjem letu še nekoliko povečal.

Pakova navaja še, da je bilo lani 33 odstotkov vseh nočitev ustvarjenih v zdraviliških občinah, 24 v gorskih, 23 v morskih in osem odstotkov v Ljubljani. Glede na strukturo gostov pa so v prvih enajstih lanskih mesecih največ nočitev, to je 19 odstotkov, ustvarili Italijani, po 12 odstotkov Avstrijci in Nemci ter pet odstotkov Hrvati in Angleži. Države z največjimi stopnjami rasti števila turističnih nočitev pa so bile Črna gora, Srbija, Makedonija, Rusija in Ukrajina.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

major1
05. 01. 2011 20.31
Slike ne kažejo tega, kar opevate v tekstu.
mori007
05. 01. 2011 18.46
Mariborsko pohorje je bilo zelo prazno, verjetno so turisti kam drugam pobegnili smučat!!! Lp,
binmister
05. 01. 2011 18.28
No ja če so gradbena podjetja zapravili po tem se nimamo kaj bat bomo živeli od turistov če res tako množično prihajajo v našo propadlo deželico.Sigurno si ogledujejo in sklepajo kupnine za že 2 krat na črno prodane nepremičnine.Upajmo da bo v Sloveniji dovolj placa za turiste če tako množično prihajajo k nam .V poročanje o obleganju turistov sem se bal da nisem zamešal mesecev okrog 1 aprila
00246
05. 01. 2011 17.34
ma ja no čak je polno turistov sam so bolj v gorah smučanje greš pa na enodnevno smučanje pa misliš da si na hrvaškem vsak 3 smučar je tujec sej kul take rabmo da bi še politiki hodli k nam ne sam turistii naši politiki tud tja nebojo upal počas
buderus
05. 01. 2011 17.09
Vsako leto se bolj lažejo........