Slovenija se je v raziskavi o konkurenčnosti za razvoj turističnega sektorja Svetovnega gospodarskega foruma med 130 državami uvrstila na 20. mesto pri zagotavljanju varnosti. "To pomeni, da smo v Sloveniji dobro organizirani pri zagotavljanju varnosti v turizmu," je poudaril predsednik Turistične zveze Slovenije Dominik S. Černjak.
Višji policijski inšpektor Boris Rojs je pojasnil, da raven kaznivih dejanj ostaja približno na ravni zadnjih let, raziskanost pa se je nekoliko povečala in zdaj znaša 43 odstotkov. Vse več je beračenja, nedovoljenega posedovanja orožja in opitosti mladoletnih oseb. "Problem predstavlja vožnja z motornimi vozili v naravnemu okolju, kjer bo treba spremeniti predpise, pa tudi organizacija adrenalinskih športov ni pod nadzorom in je obenem vzrok za nesreče in ogrožanja človeških življenj," je opozoril.
Aleš Kegljevič z oddelka za premoženjsko kriminaliteto v sektorju splošne kriminalitete uprave kriminalistične policije generalne policijske uprave v Ljubljani je opozoril, da se pojavljajo nekatere nove oblike varnostnih groženj. Tako se povečuje število tatvin s plovil v marinah (na primer draga kolesa in skuterji, izvenkrmni motorji). S turisti prihajajo tudi storilci kaznivih dejanj, večkrat v organiziranih skupinah. Posebej se organizirajo storilci kaznivih dejanj, povratniki, ki se v sezoni selijo v turistične centre izključno z namenom izvrševanja kaznivih dejanj.
Previdno na cesti!
Jožef Grah iz slovenske policije je poudaril, da se je daljšim čakalnim dobam in zastojem možno izogniti z uporabo manj obremenjenih mejnih prehodov. Zato državljanom držav EU, Evropskega gospodarskega prostora in Švice priporočajo uporabo manjših mejnih prehodov za mednarodni promet, lahko pa tudi mejnih prehodov za meddržavni promet. Več podatkov o vrsti in obsegu uporabe mejnih prehodov ter obratovalnih časov je razvidnih na spletni strani policije www.policija.si, v rubriki mejni prehodi.
Višji policijski inšpektor v sektorju prometne policije na generalni policijski upravi Anton Hribar je ob tej temi še posebej opozoril na najpogostejše vzroke prometnih nesreč v času turistične sezone. Ti so neprilagojena hitrost, nepravilna stran ali smer vožnje, neupoštevanje pravil o prednosti ter nepravilno prehitevanje. Vsi ti vzroki so zelo pogosto povezani z alkoholom.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.