Imate radi tunino pašteto? Pa veste, kaj vse je v njej?
Na testu so ocenjevali 15 tuninih paštet v konzervi in tubi. Večina paštet, kot so ugotovili, vsebuje le dobro tretjino tunine, niti eden od pregledanih izdelkov pa se ne more pohvaliti z več kot 50 odstotki ribjega mesa – le v enem primeru so ugotovili 50-odstotno vsebnost tunine, so pojasnili pri Mednarodnem inštitutu za potrošniške raziskave, katerega raziskave finančno podpira ministrstvo za gospodarski razvoj.
Vsebnosti tunine sledita voda in rastlinsko olje, ki je najpogosteje sončnično. Nato pa rastlinske beljakovine, škrob, paradižnikov koncentrat, razne začimbe, sol in aditivi ter arome.
Odstotek tunine je, kot so dodali, praviloma jasno naveden, zatakne pa se pri navajanju vrste tune – ali gre za rumenoplavutega ali črtastega tuna. Na treh od 15 izdelkov so sicer proizvajalci navedli tudi ribolovno območje in način lova.
![Jeste tunine paštete?](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Apr2018/1b192590d9_62058336.jpg?v=d41d)
Veliko maščobe in precej soli
Pregledane paštete so vsebovale veliko maščobe in srednjo količino nasičenih maščobnih kislin ter soli.
''Energijska vrednost tuninih paštet je, podobno kot pri piščančjih paštetah, okrog 1200 kJ (280 kcal) na 100 gramov. Pomemben delež energiji prispeva maščoba, saj je je v 100 gramih izdelka v povprečju 23 gramov. Večini izdelkov je tako na prehranskem semaforju za maščobo pričakovano zasvetila rdeča luč, oranžno luč so ujeli le štirje. Za zdravje ni pomembno le, da ne zaužijemo preveč maščobe, ampak da je ta sestavljena iz čim manj nasičenih maščobnih kislin. V povprečju so tunine paštete vsebovale srednjo vrednost (3,5 g/100 g) nasičenih maščobnih kislin,'' so navedli na spletni strani Potrošnikov zoom.
Večina vzorcev je bila v povprečju srednje slana, vsebovali so od 0,9 do 1,7 grama soli v 100 gramih vzorca.
Koliko je beljakovin in zakaj jih dodajajo?
Meso tune vsebuje približno 30 gramov beljakovin na 100 gramov, tunina v konzervi približno 25, pregledane tunine paštete pa so vsebovale le od 8,2 do 18,4 grama beljakovin, kar je v povprečju 12,2 grama oziroma pol manj kot tunina v konzervi. Poleg tega beljakovine v tuninih paštetah žal niso le tunine. Proizvajalci dodajajo še mlečne ali jajčne beljakovine, lahko pa tudi sojine. ''Delež dodanih beljakovin je v povprečju triodstoten. Sprašujemo se, zakaj je sploh potreben dodatek teh beljakovin. Beljakovine običajno dodajajo zato, da lahko izdelkom dodajo več vode, saj zelo dobro vežejo vodo, delujejo pa tudi kot emulgator (snov, ki med seboj poveže vodno in oljno fazo v homogeno mešanico). Če bi proizvajalci dodali več tuninega mesa, bi se dodajanju drugih beljakovin lahko popolnoma izognili. Z dodajanjem mlečnih, jajčnih ali sojinih beljakovin namreč izdelek postane neprimeren za ljudi z alergijo na te snovi, še posebej za majhne otroke, pri katerih sta alergiji na mleko in jajca bolj pogosti,'' so opozorili avtorji raziskave.
Tudi tunine paštete se aditivom in aromam ne morejo izogniti. Nekateri izdelki vsebujejo kot barvilo izveček paprike (E 160c) ali arome, pa sredstvo za zgoščevanje ksantan gumi (E 415) in ojačevalec okusa mononatrijev glutamat (E 621).
Je najdražja tudi najboljša?
Cene tuninih paštet so zelo različne in se gibljejo od 6,5 do 26 evrov za kilogram. Izkazalo se je, da najdražja pašteta ni najboljša izbira.
Pri inštitutu za potrošniške raziskave pravijo, da tunin namaz lahko hitro in preprosto pripravite tudi sami, s čimer se boste izognili tudi številnim aditivom. Tunino v konzervi lahko zmešate s kremnim sirom, skuto, jajci, majonezo ali smetano, možnosti je veliko. Nekaj jih lahko najdete na našem portalu Okusno.je.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.