Turistični delavci so poročali o nekaj več kot 185.000 prihodih domačih gostov in okoli 670.000 prenočitvah, kar je za skoraj polovico manj kot julija lani, so predstavili podatke na Statističnem uradu RS (SURS).
Prihodov tujih turistov je bilo približno 767.000, ustvarili so nekaj manj kot dva milijona prenočitev, vrednosti so se s tem izenačile s tistimi pred epidemijo.
Tuji turisti so največkrat prenočili v občini Ljubljana, domači pa v občini Piran. Slednja je bila tudi skupno najbolj obiskana občina.
V naši državi največkrat prespali nemški turisti
Turisti iz Nemčije so ustvarili okoli 348.200 prenočitev oz. 17 odstotkov vseh, največkrat so prenočili v občini Bovec. Po desetino prenočitev so ustvarili turisti iz Češke in Nizozemske, sledili so turisti iz Belgije, Madžarske in Avstrije.
40 odstotkov prenočitev v gorskih občinah
Z vidika vrst turističnih občin je bilo v tem mesecu nekaj več kot milijon turističnih prenočitev evidentiranih v nastanitvenih obratih v gorskih občinah, največ v blejski. V skoraj četrtini primerov so gostje prenočili v obmorskih občinah, sledile so zdraviliške, Ljubljana, druge in mestne občine.
V Ljubljani so v glavnem prespali tuji turisti. Njihove prenočitve so v sedmem letošnjem mesecu predstavljale skoraj 30 odstotkov vseh prenočitev od začetka leta do konca julija. V juliju so domači in tuji turisti ustvarili 277.700 prenočitev, kar je enkrat več kot v istem obdobju lani in skoraj toliko kot julija v turistično rekordnem letu 2019.
Največ turističnih prenočitev v hotelih
Domači in tuji turisti so največ prenočitev ustvarili v hotelih (784.900 prenočitev ali 29 odstotkov vseh), sledile so zasebne sobe, apartmaji in hiše (26 odstotkov vseh prenočitev) ter kampi (24 odstotkov vseh prenočitev).
V prvih sedmih mesecih letos 8,7 milijona prenočitev turistov
Od začetka januarja do konca julija je Slovenijo obiskalo okoli 3,3 milijona turistov. Ustvarili so nekaj manj kot 8,7 milijona prenočitev, kar je za približno 4,7 milijona več kot v istem obdobju lani.
Domači turisti so ustvarili skoraj 3,5 milijona prenočitev oz. 40 odstotkov vseh prenočitev, tuji pa 5,2 milijona oz. 60 odstotkov vseh, so še pojasnili na Sursu.
V slovenskih naravnih zdraviliščih osem odstotkov manj prenočitev kot leta 2019
Slovenska naravna zdravilišča so v prvih sedmih mesecih letos dosegla podobne rezultate kot leta 2019, pri čemer se je število domačih gostov povečalo za 36 odstotkov, število tujih pa zmanjšalo za 35 odstotkov. Število vseh prenočitev je bilo manjše za osem odstotkov, so sporočili iz Skupnosti naravnih zdravilišč.
Po napovedih skupnosti bodo finančni rezultati slovenskih naravnih zdravilišč v letošnjem letu zagotovo boljši kot v letu 2019, in sicer na račun višjih prihodkov. Na končne poslovne rezultate pa bo vplivalo tudi "nerazumno povišanje cen energentov".
"Z izjemo redkih zdraviliških družb, ki so v lanskem letu še uspele zakupiti električno energijo za letošnje leto po cenah okoli 54 evrov za kilovatno uro, na žalost večina plačuje bistveno več – do absurdnih 638 odstotkov več kot lani. Prvi ukrepi vlade, kot je sprejetje interventnega zakona za blaženje draginje, tako ne predstavljajo niti obliža in pravzaprav ne pomenijo prave pomoči gospodarstvu. Nujen bo zato ukrep omejitve cene električne energije in drugih energentov, kot je to v primeru naftnih derivatov," so v skupnosti zdravilišč opozorili na trenutne posledice energetske draginje v zdraviliški panogi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.