
Letošnje predsedniške in lokalne volitve v tiskovnem središču v Cankarjevem domu spremlja tudi precej tujih novinarjev. Poleg 355 slovenskih novinarjev je akreditiranih še 55 tujih novinarjev, od tega največ iz Italije (12), Hrvaške (10) in ZRJ ter Nemčije, ki imata vsaka po pet novinarjev. Volitve tako spremljajo tudi štirje avstrijski novinarji, trije iz Velike Britanije, dva iz Španije, po eden pa iz Bolgarije, Cipra, Češke, Estonije, Francije, Irske, Latvije, Litve, Madžarske, Makedonije, Malte, Poljske, Srbije in Turčije. STA je nekaterim tujim novinarjem zastavila nekaj vprašanj v zvezi s potekom kampanje, tiskovnim središčem in počutjem v Sloveniji.
Novinar nemškega časopisa Kleine Zeitung Aleksander Oršič predsedniške volitve v Sloveniji spremlja prvič, poročal pa je že o zadnjih volitah v državni zbor. Glede urejenosti novinarskega središča je dejal, da se mu zdi središče dobro in "tipično poslovno" opremljeno ter predvsem "nevtralno". Po njegovem mnenju se po nevtralnosti tudi razlikuje od takšnih središč v tujini, kjer je politika mnogo bolj prisotna. Pojasnil je tudi, da med nemškimi mediji ni velikega interesa za spremljanje tokratnih predsedniških volitev, razlog za to pa je po njegovem mnenju v tem, da te volitve ne bodo "preveč vznemirljive".
Bolgarska novinarka Eli Jurukova, sicer sodelavka Radia Free Europe, je tiskovno središče ocenila zelo pozitivno, saj je na voljo vsa potrebna oprema, informacije pa prihajajo redno, tako da se po njenih besedah novinarji počutijo "zelo informirano". V Sloveniji se počuti zelo dobro, državi pa se pozna, da gre proti Evropi, zato je v svoji današnji reportaži poudarila, da se javlja iz evropske Slovenije. V Bolgariji slovenske volitve opazujejo bolj z distance, saj vlada večje zanimanje za sosednje države, kampanja pa je bila do sedaj po njenih besedah zelo civilizirana.
Novinar francoske agencije AFP Patrick Rahir je s tiskovnim središčem zelo zadovoljen, pri čemer je omenil zlasti urejenost, čistočo in tehnično opremljenost ter prijaznost ljudi. Zelo pozitivna se mu zdi tudi neomejena možnost dostopa do interneta, česar po njegovih besedah do zdaj še ni bilo na nobenih volitvah, ki jih je spremljal. O volitvah v Sloveniji sicer Rahir poroča prvič, med drugim pa je spremljal že volitve v Ameriki, Omanu in na Madžarskem.
Novinar hrvaškega Novega lista Ivan Botteri, je tiskovno središče ocenil kot odlično, celo najboljše doslej, posebej pa je bil navdušen nad velikimi televizijskimi zasloni in dobro organiziranostjo. Za tekoče informacije glede volitev je pohvalil tudi STA, sicer pa je bila dosedanja kampanja po njegovem mnenju precej umirjena. Na Hrvaškem vlada za letošnje volitve precej zanimanja, tako da je presenečen nad veliko konkurenco pri spremljanju volitev med hrvaškimi mediji.
V Cankarjevem domu imajo sicer svoje novinarje tudi avstrijska tiskovna agencija APA, italijanska tiskovna agencija ANSA, italijanska televizijska postaja RAI ter tiskani mediji Panorama, Il Piccolo, La Stampa, Corriere della Serra, poleg omenjenih pa še britanski BBC, srbska tiskovna agencija BETA, jugoslovanski Tanjug ter beograjska RTV B92, poljski dnevnik Gazeta Wyborcza ter hrvaški mediji Slobodna Dalmacija, HTV, Večernji list in Globus.