O tem, da sta se v primežu očitkov o sumu korupcije znašla tako predsednik slovenske vlade kot tudi opozicije, so se razpisali tudi v tujini.
Avstrijski Der Standard piše, da je bomba eksplodirala prav v času, ko je že kazalo, da se razmere v Sloveniji nekoliko stabilizirajo.
Poročilo komisije za boj proti korupciji (KPK) je tudi dodobra zamajalo koalicijo, pišejo. Celo do te mere, da si lahko Janez Janša neomajno podporo obeta le še od Nove Slovenije.
Der Standard navaja že znana dejstva, da torej v primeru Janše ostaja nepojasnjen izvor premoženja v vrednosti več kot 200.000 evrov, v primeru Jankovića pa kar 2,4 milijona evrov. Z njegovimi prihodki je močno neskladen tudi njegov način življenja. Kljub zaslužku okoli 32.000 evrov je leta 2009 vodja opozicije namreč porabil kar 370.000 evrov.
Vendar je zadnje poročilo KPK le vrh ledene gore, opozarja avtor članka. To namreč niso prve tovrstne obtožbe ne zoper Janšo ne zoper Jankovića. Prvi se namreč na sodišču že zagovarja zaradi domnevno spornega nakupa finskih oklepnikov, drugemu se očitajo nepravilnosti pri gradnji športnega centra Stožice.
Naši severni sosedi tako pričakujejo, da bodo nova razkritja o domnevnih nepravilnosti v slovenski politiki precej vplivala na udeležbo na novi vstaji naroda, ki je napovedana za petek. Protesti so se namreč začeli prav zaradi obtožb o skorumpirani mariborski mestni oblasti, zdaj pa očitno ni nič bolje v državnem vrhu.
Avtor članka tudi omenja, da sta se tako Janša kot Janković po izbruhu škandala po podporo zatekla k tistim, ki ju že tako podpirajo, torej v lastne stranke, kar je absurdno. Navsezadnje bi morala odgovarjati volivcem, ki so ju izvolili, ne pa strankarskim kolegom.
Slovenija se utaplja v korupciji
Avstrijski Die Presse medtem ugotavlja, da se naša država utaplja v korupciji, zaradi razpok, ki jih je poročilo povzročilo v koaliciji, pa se nam obeta še politična kriza, navsezadnje predsednik koalicijske Državljanske liste zahteva Janšev odstop.
A slednjega njegova stranka SDS brani z vsemi močmi. Poročilo protikorupcijske komisije namreč po njihovem mnenju ni nič drugega kot dokaz, kako globoko segajo komunistične lovke.
Vseeno je Janševo nepojasnjeno premoženje le drobiž v primerjavi z milijoni vodje opozicije Jankovića, ki pravi, da se njegovo premoženje ni spreminjalo, zato ni čutil potrebe po pisanju poročil.
Tudi Die Presse opozarja, da je to le še zadnji v vrsti korupcijskih škandalov, ki pretresajo Slovenijo, nazadnje je moral zaradi tovrstnih očitkov, ki so sprožili množične proteste, odstopiti mariborski župan Franc Kangler.
A kaj bomo dobili, če se zdaj zatrese vlada? Die Presse ugiba, da bi lahko v tem primeru Janšo nasledil nesojeni predsednik Milan Zver. A če bi se dalo kritični DeSUS s kakšnim "bonbončkom" še prepričati, je trši oreh Virantova Državljanska lista, ki si želi predčasnih volitev.
Najbrž zato, ker računajo, da bi na takšnih volitvah imeli dobre možnosti, da pohrustajo večji del volilnega kolača.
Trša bi predla Pozitivni Sloveniji, prav tako "zaznamovanega" Jankovića, medtem ko bi po njihovih predvidevanjih na volitvah najbrž precej uspešno nastopil Lukšičev SD, ki še leti na krilih Pahorjeve zmage na predsedniških volitvah, prav v tej zgodbi pa menda lahko najdemo tudi prihodnjo koalicijsko partnerico DL, ki je na predsedniških volitvah prav tako podprla Pahorja.
A če so vse to večinoma ugibanja, je zelo jasno nekaj drugega – nestabilnost oživitve gospodarstva pač ne bo prinesla, zaključuje Die Presse.
Hrvate skrbi vstop v Unijo
O dogajanju v Sloveniji obširno poročajo tudi hrvaški mediji. Bolj kot skorumpirani politiki sicer naše južne sosede skrbi, kako bi politična kriza v Sloveniji vplivala na njihov vstop v Evropsko unijo.
O tem so se razpisali že, ko so se v Sloveniji razplamteli protesti, ki k odstopu niso več pozivali le Kanglerja, ampak kar cel politični vrh. Kot je takrat za Jutarnji list pojasnil neimenovani diplomat, je lahko politična kriza v Sloveniji realna težava.
Za ratifikacijo pristopne pogodbe se namreč potrebuje dvotretjinska večina, razpis predčasnih volitev in mučno sestavljanje vlade, kot se je to zgodilo nazadnje, ko Jankoviću ni uspelo sestaviti koalicije, pa bi lahko pomenilo, da Slovenija pristopne pogodbe ne bo ratificirala pravočasno.
A če hrvaški mediji večinoma povzemajo zapise KPK in slovenskih medijev, so si nekoliko več duška dali komentatorji, ki pričakujejo, da bo zdaj Slovenija vstopila v obdobje korupcijskih škandalov, ki so pred nekaj časa pretresali sosednjo državo. "Kot kaže, ste dobili svojega mini Sanaderja," nam sporoča eden izmed njih.
KOMENTARJI (1273)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.