Prvi koraki nove slovenske vlade pod taktirko Alenke Bratušek odmevajo tudi v tujini, kjer dogajanje opazujejo s previdnostjo. Strinjajo pa se, da Alenke Bratušek ne čaka lahko delo.
Global post izpostavlja, da je Bratuškova prva ženska na čelu slovenske vlade, tja pa se je z meteorsko hitrostjo povzpela iz lokalne politike.
Tudi neizkušenost bi ji lahko oteževala delo, pišejo. Poleg tega je morala Bratuškova že kmalu spoznati, kako slab je v resnici ugled politike v Sloveniji, na kar sicer opozarja tudi sama, ko pravi, da upa, da ga bo lahko pomagala izboljšati. Polnjenje ministrskih mest je bilo namreč vse prej kot preprosta naloga.
Bratuškovo opominjajo, da je nekoč izjavila: "Sem odločna, direktna ženska, ki ve, kaj hoče. Ne lažem in ne dajem praznih obljub." In prav to je tisto, kar državljani pričakujemo od nje.
A del o tem, da ne bo dajala lažnih obljub, bo težko izvedljiv. Od Bratuškove smo lahko namreč večkrat slišali, kako položaj v Sloveniji ni tako slab, kot ga rad riše apokaliptično naravnani zdaj že nekdanji premier Janša.
Opozorila mednarodnih institucij kažejo, da nam gre morda še slabše.
Pri Bloombergu pišejo, da bo imela Bratuškova precej težko delo, če želi Slovenijo rešiti, preden gre po poti zadnjega primera slabega reševanja bančnega sektorja – Cipra.
In v Sloveniji je izziv podoben. 7 milijard evrov slabih posojil so v zadnjih letih nabrale slovenske banke, Bratuškova pa napoveduje popravke načrtov Janševe vlade o slabi banki, čeprav ta ideja v osnovi ostaja.
"Veliko se govori o drugačnem načinu reševanja situacije, a zaenkrat konkretnih korakov niso predstavili," pišejo.
Medtem ko politiki najbrž še razmišljajo, pa je s slovenskimi bankami vse slabše, opozarjajo pri Bloombergu. NLB je lani pridelala 275 milijonov evrov izgube, NKBM 205 milijonov, njene delnice pa so vredne le še nekaj več kot 90 centov.
Avstrijski Format pa opozarja, da morda razsežnost težav slovenskih bank še ni dokončno znana, saj količina problematičnih kreditov še narašča. Delež slabih kreditov je z 11,2 odstotka konec leta 2011 v enem letu narasel na 14,4 odstotka, v treh največjih slovenskih bankah se je tako delež teh kreditov s 15,6 odstotka povzpel že na 20,5 odstotka.
Težava pa niso le banke, pišejo pri Bloombergu. Slovenski izvoz je po letu 2009 spet v recesiji, BDP se je lani skrčil za 2,3 odstotka, letos naj bi se še za dodatna dva. Okrevanje v letu 2014 pa je odvisno od reševanja bančnega sektorja, menijo viri v Bruslju.
Slovenski bančni sektor po velikosti sicer ni primerljiv s ciprskim, zato se tudi slovenskim varčevalcem ni treba bati agonije, ki jo doživljajo ciprski, a londonski ekonomist Timothy Ash meni, da lahko Slovenijo pred prošnjo za mednarodno finančno pomoč reši le učinkovito ukrepanje nove vlade. Novega spodrsljaja si tako ne moremo več privoščiti.
Tudi slovenske bonitetne ocene se ne izboljšujejo, politična kriza, ki je sledila poročilu protikorupcijske komisije jih je namreč še poslabšala. Standard and Poor’s je 13. februarja oceno Slovenije oklestil na A- in nas postavil v družbo Poljske in Malezije.
Nemški mediji pa menijo, da bo pot do uspeha naporna, še posebej, ker očitno tudi Slovenci dvomijo v uspeh nove vlade. Pri tem izpostavljajo dejstvo, da je veliko slovenskih medijev ministrsko ekipo Bratuškove bolj ali manj med vrsticami ocenilo kot tretjerazredno.
Težava pa bo tudi krhka koalicija, ki se ni združila ob ekonomskem ali političnem načrtu, pač pa je nastala po sili razmer in se v temeljnih programskih izhodiščih precej razlikuje. Sicer pa si je Bratuškova tudi sama postavila časovno omejitev. Leto dni časa za uspeh ali slovo vlade.
Kot dodajajo, spada Bratuškova sicer med evropske voditelje, ki niso nujno naklonjeni varčevanju. "Smo del evropske zgodovine, pa tudi del evropske zmote, da je mogoče z varčevanjem rešiti še svet," citirajo izjavo Bratuškove.
Nekatere spremembe so torej napovedane, konkretni načrti na mnogih področjih ostajajo skrivnost. Slovencem pa upanje, da se Bratuškova ni motila, ko je v parlamentu dejala :"Nova vlada je dovolj izkušena, da že ve, kako se vrti svet, a vseeno dovolj mlada, da ima dovolj mladostnega navdušenja, da ga spremeni."
KOMENTARJI (1021)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.