Skrb za delavce iz tujine, ki so v naši državi deležni številnih krivic, je pred dobrima dvema mesecema prevzel tudi zavod za zaposlovanje. Konec maja je zavod v središču Ljubljane odprl Info točko za tujce, katere glavni namen je tujcem oziroma delavcem migrantom na enem mestu posredovati ključne podatke o pogojih za delo in življenje ter jim tako omogočiti uspešnejšo integracijo v novem okolju.
V tem času so sodelavci zavoda posredovali informacije oziroma svetovali kar 821 osebam in številnim delodajalcem. Delujejo tudi na terenu, saj poskušajo navezati stik s tujimi delavci, ko ti prenehajo z delom na gradbiščih. Znano je, da ti delavci na gradbiščih ponavadi delajo od jutra do večera, časa za iskanje informacij in pravic pa nimajo. Zato je še kako pomembno, da do njih pristopijo kar sodelavci zavoda. Sicer pa so na terenu tudi številni drugi aktivisti raznih društev in tudi predstavniki sindikatov, ki poskušajo pomagati ljudem.
K delavcem tudi v samski dom
“Tako so sodelavci z Info točke v sodelovanju z Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije, Slovensko filantropijo in predstavniki območnih služb zavoda obiskali že osem tako imenovanih samskih domov po Sloveniji, kjer prebivajo tujci," so razložili na zavodu.
'Zanimanje je bilo veliko'
Včeraj zvečer so obiskali samski dom Bežigrad v Ljubljani. Zanimanje delavcev za pogovor in pridobivanje informacij je bilo izjemno, pravijo na zavodu. "Navzoče so seznanili z glavnimi poudarki iz delovnopravne zakonodaje, poleg tega so jim predstavili, kar morajo vedeti glede bivalnih pogojev, ureditve prijave bivališča ... Sodelavci zavoda so jim posredovali tudi informacije o aktualnih prostih delovnih mestih, jih opremili z vsemi ustreznimi kontaktnimi podatki, informativnimi gradivi ..." so še razložili.
Zavod je za tuje delavce pripravil zloženke v več različnih jezikih, kjer so na voljo vse poglavitne informacije o bivalnih in delovnih pogojih. "Te bi tuji delavci morali poznati, da bi se zavedali svojih pravic ter tako opozorili delodajalce na morebitno nespoštovanje delovnopravne zakonodaje,” so pojasnili na zavodu za zaposlovanje.
Kaj želijo izvedeti?
Tuji delavci želijo predvsem pridobiti informacije glede urejanja delovnih razmerij ter urejanja bivalnih pogojev zase in za družino. Zanima jih tudi, kako naj uredijo zdravstveno zavarovanje, kako do zdravstvene pomoči in podobno.
Sprašujejo tudi o postopkih za odprtje samostojne poslovne dejavnosti, nudenje brezplačne pravne pomoči, seveda pa jih tudi skrbi, ali jim delodajalec plačuje prispevke. Zato predstavnike zavoda sprašujejo, kako naj preverijo te podatke.
Zanima jih tudi, katera prosta delovna mesta so na voljo. "Prav tu je zavod lahko v veliko pomoč, saj nudi informacije o prostih delovnih mestih pri delodajalcih, ki jim do sedaj ni bil izrečen ukrep inšpektorata za delo," so razložili predstavniki zavoda za zaposlovanje.
Ne le delati, temveč tudi živeti v Sloveniji
Dejstvo je, da ljudje, ki živijo in delajo v Sloveniji, želijo pridobiti čim več informacij o svojih pravicah in tudi dolžnostih. Nekateri se namreč soočajo z nečloveškimi bivanjskimi razmerami, nepravilnostmi pri izplačevanju osebnega dohodka, socialnih prispevkov in podobno. Prav tako nimajo pogojev oziroma časa, da bi navezali kakršne koli kontakte z okolico. Tako so obsojeni le na delovno mesto in prostor, v katerem prespijo. Interakcije z drugimi ljudmi večina teh delavcev nima, tako da jim je dobesedno onemogočeno spoznavanje in učenje slovenskega jezika, navezovanje prijateljstev in ustvarjanje normalnega življenja. Takšno življenje pa poraja med drugim tudi hude stiske in občutke izključenosti.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.