V začetku maja 2019 je takrat 79-letni Miroslav Moravec delal v vinogradu v vasi Mali Nerajec v Beli krajini, ko ga je ugrabila trojica prebežnikov. Z vrvjo so mu zvezali roke, ga stlačili v prtljažnik, nato pa so se več ur vozili – najprej na Hrvaško, nato nazaj v Slovenijo, nato pa proti Italiji. Na koncu so Belokranjca izpustili v bližini Sežane, sami pa so zapustili vozili ter nadaljevali pot čez italijansko mejo kar peš. Tam pa so jih prijeli italijanski varnostni organi in jih vrnili nazaj v Slovenijo.
Avgusta istega leta sta bila nato Alžirec in Maročan obsojena na eno leto in devet mesecev zaporne kazni zaradi ugrabitve tedaj 79-let starega Belokranjca. Novomeško sodišče je obenem določilo, da se mora oba po prestani zaporni kazni izgnati iz države za pet let. Krivdo sta na sodišču priznala, se opravičila Belokranjcu ter dejala, da dejanje obžalujeta. Zaradi dolge in težavne poti v Evropo sta imela psihične težave, sta zatrjevala. V Evropo sta se odpravila zaradi želje po delu in študiju. Postopek zoper tretjega vpletenega v ugrabitev se je zavlekel, saj je trdil, da je bil v času storitve kaznivega dejanja mladoleten.
Ugrabljeni Belokranjec od države zahteva odškodnino v višini 45.500 evrov, njegov odvetnik je po predčasni izpustitvi iz zapora za nas dejal, da se njegov klient zdaj v silnem strahu pred povračilnimi ukrepi. "Bal se je, da bodo ti ljudje izpuščeni. Tudi če bodo odstranjeni iz Republike Slovenije, ker jim je bila izrečena stranska kazen izgona tujca, se boji, da bodo znova nelegalno prestopili mejo z Republiko Slovenijo in je v silnem strahu, da bodo obračunali z njim," je povedal Jožef Klavdij Novak iz odvetniške družbe Čeferin.
Konec septembra lansko leto sta bila oba tuja državljana predčasno izpuščena iz zapora, zatem sta bila nameščena v Centru za tujce v Postojni.
Po naših informacijah je trojica vpletenih v ugrabitev v Sloveniji zaprosila za azil. Tujcev, ki zaprosijo pri nas za mednarodno zaščito se sicer ne sme izgnati iz države do zaključka postopkov. Tudi sicer pa so postopki izgona zaradi nesodelovanja matičnih držav pri repatriaciji svojih državljanov lahko močno oteženi. Če je izgon neuspešen, pa lahko tuji državljan začasno ostane v Sloveniji.
Vsi trije so bivali v Centru za tujce v Postojni, a njihovo bivanje ni bilo mirno.
V začetku januarja letos sta bili dve osebi v Centru obtoženi, da sta zanetili požar, po poročanju Slovenskih novic naj bi šlo tudi za enega izmed omenjene trojice. To nam je potrdila tudi Policija: "V času nastanitve v Centru za tujce je eden izmed njih osumljen storitve kazivega dejanja poškodovanja tuje stvari," so nam sporočili.
Policija potrdila le, da se nihče od trojice ne nahaja več v Centru za tujce
Policija nam je prav tako potrdila, da nihče od trojice ni več nastanjen v Centru za tujce – na vprašanje, ali so jih izpustili, izgnali ali so sami pobegnili iz Centra, pa nam niti na Policiji niti na pristojnem ministrstvu konkretno niso odgovorili.
"Policija je ves čas nastanitve v Centru za tujce aktivno izvajala vse postopke v zvezi z izvršitvijo sankcije izgona tujca iz države," so zapisali in dodali, da so "postopki vračanja tujcev zahtevni, saj njihova uspešnost ni odvisna zgolj in samo od aktivnosti Policije, ki to izvaja". Po njihovih besedah na postopke vpliva več dejavnikov, kot na primer ugotavljanje in potrjevanje istovetnosti tujca, možnost pridobitve ustreznega potovalnega dokumenta, pripravljenost sodelovanja tujih diplomatskih predstavništev, sodelovanje tujca v postopku, dejanske možnosti vračanja tujca po kopnem, morju ali zraku, pridobivanje soglasij tretjih držav glede tranzita in podobno.
Na Policiji so povedali še, da je državljanu Maroka Upravno sodišče novembra 2020 odpravilo omejitev gibanja in nastanitev v Centru za tujce, državljanoma Alžirije pa je bilo v začetku februarja začasno dovoljeno zadrževanje na območju Republike Slovenije. "Izpolnjen je bil namreč pogoj za izrek navedenega ukrepa, saj ni bilo mogoče zagotoviti prevoza tujca iz države po kopenski, zračni ali vodni poti. Nekatere države, med njimi tudi Alžirija in Maroko, so kot ukrepe za preprečevanje širjenja virusa uvedle restrikcije pri sprejemu lastnih državljanov, ki so v postopkih vračanja iz drugih držav," so pojasnili na Policiji.
Z izrečenim ukrepom seveda ne preneha obveznost tujca, da zapusti državo, vendar se lahko izvede šele, ko ga je država pripravljena sprejeti, so še dodali.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.