"Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) pozdravlja vsako akcijo, ki prispeva k varovanju pravic potrošnikov in krepitvi pravne države, še toliko bolj, če gre za podjetja v državni lasti," je zapisala predsednica ZPS Breda Kutin in dodala, da prav zato pozdravljajo pobudo novoustanovljenega Društva za povračilo preplačane električne energije, ki je v ponedeljek začelo zbirati podpise državljanov za povračilo stroškov preplačane elektrike.
Pojasnila je, da so v ZPS elektrodistribucijska podjetja lani večkrat javno pozvali, naj gospodinjstvom vrnejo razliko, ki je nastala pri dvigu cen električne energije 1. januarja 2008. K podpori vračanju preveč zaračunanih zneskov so pozvali tudi nadzorne organe teh podjetij, vendar odziva ni bilo. Za tožbe se niso odločili, ker je znesek, za katerega je bil posamezni odjemalec oškodovan, v primerjavi s stroški tožbe relativno nizek, kolektivnih tožb ali izvensodnih mehanizmov za reševanje sporov pa v Sloveniji nimamo.
Potrošnike, ki bodo sodelovali v akciji Društva za povračilo preplačane električne energije, v ZPS opozarjajo, naj bodo pozorni na pooblastilo, ki ga društvo ponuja v podpis odjemalcem. Ko ga bodo podpisali, ga namreč ne bodo mogli več preklicati. Sporazum tudi ne določa, kako bo izračunano nadomestilo, ki ga bo v primeru pozitivno rešenega spora zadržalo društvo. "Potrošniki bodo s podpisom sporazuma zavezani k zaupnosti ter tretjim osebam ne bodo smeli posredovati nobenih informacij, v primeru kršitve odškodninsko odgovarjajo," še opozarjajo v ZPS.
Samo v enem tednu prejeli več kot tisoč pritožb
Predsednik omenjenega društva Rado Pezdir pa je povedal, da pritožbe ogoljufanih ljudi nenehno prihajajo, oglasilo naj bi se več kot tisoč Slovencev, a ob tem dodaja, da je že prvi dan pokazal, da bo bitka zelo težka. Veliko naj bi bilo namreč tudi političnih pritiskov, a jih ne želi komentirati.
Odzvala so se tudi elektropodjetja. Elektro Gorenjska trdi, da je akcija zavajajoča, informacije pa nepreverjene in močno napihnjene. Odločbo Urada za varstvo konkurence Janija Soršaka ocenjujejo kot delno potrjeno, Pezdirju pa očitajo da z akcijo ustvarja nerealna pričakovanja, celo namigujejo, da ljudje svojih preplačil nikdar ne bodo dobili, saj se jim bodo odpovedali s podpisom pooblastila društvu.
Elektro Ljubljana pa je sporočilo, da odjemalci niso bili oškodovani, prej nasprotno - deležni so bili koristi preko (pre)nizke cene električne energije. V odzivu na to trditev je Pezdir dejal, da je "teh laži vsak dan več in neprestano nove ven prihajajo. Dejstvo, ki je in ki ostaja: mi te podpise zbiramo in jih nosimo na elektro".
Spomnimo ...
Elektro Primorska, Elektro Maribor, Elektro Ljubljana, Elektro Gorenjska in Elektro Celje so s 1. januarjem 2008 dvignili cene električne energije za šest odstotkov. Urad za varstvo konkurence je avgusta 2008 ugotovil, da so pri tem delovali usklajeno, njegove ugotovitve pa je junija lani potrdilo tudi vrhovno sodišče. Gospodinjstva in drugi uporabniki naj bi bili po ocenah Društva za povračilo preplačane električne energije skupaj oškodovani za 15,66 milijona evrov, od tega posamezna gospodinjstva od 30 do 300 evrov.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.