Medtem ko je svojo plat zgodbe novo vodstvo Zavetišča za živali Maribor včeraj pojasnjevalo na novinarski konferenci, so svoj del s protestom pred stavbo Mestne občine Maribor predstavili še v Civilni iniciativi za živali. Organizator protestov Alen Pajić je povedal, da jih z občine ni sprejel nihče, prav tako jim tega ni nihče obljubil.
Protestniki, ki jih je bilo okoli 50, so pred občino prišli s transparenti, s katerimi so jasno pokazali, kaj si mislijo o razmerah v zavetišču. "Včasih nam je bilo v ponos naše zavetišče, ki se sedaj spreminja v koncentracijsko taborišče!", "Zavetišče NI smetišče!", in "Evropska prestolnica sramote" so denimo zapisali, protestu pa so se pridružili tudi hišni ljubljenčki protestnikov.
Protestniki so zahtevali razrešitev Katje Kokot in odstop župana Franca Kanglerja zaradi nezakonito podeljene koncesije. To je že tretji protest Civilne iniciative za živali, potem ko je mariborska občina podelila koncesijo za zavetišče za živali javnemu podjetju Snaga.
Usoda psičke Line in treh muckov
Kritike dela javnosti in Civilne iniciative za živali so na novo vodstvo zavetišča letele predvsem zaradi usode psičke Line in treh za mačjim aidsom in levkozo obolelih mačkov. Slednji, Sonček, Tiger in Don, ki so jih želeli usmrtiti, so trenutno v začasnih domovih, obstaja pa tudi verjetnost, da se bodo začasni spremenili v stalne.
Vodja zavetišča Katja Kokot je sicer pojasnila, da se je za usmrtitev starejše psičke 25. februarja odločil veterinar v Veterinarski bolnici Maribor, ki začasno opravlja veterinarske storitve, saj veterinarska uprava še ni verificirala ambulante v zavetišču. Psička je že več kot teden dni prejemala protibolečinsko terapijo zaradi karcinoma mlečne žleze, veterinar pa je po pregledu oslabljene živali ocenil, da nadaljnja terapija ni smiselna in da zanjo ni druge rešitve kot humano uspavanje, ki ga je tudi izvedel.
Jasmina Vrbnjak, nekdanja veterinarka v zavetišču, ki je odpoved zaradi poslovnih razlogov dobila kmalu po nastopu novega vodstva, je za 24ur.com potrdila, da je bila psička bolna, da je imela tudi čezmerno težo, a hkrati tudi veliko veselja do življenja. Pojasnila je, da se za operacijo tumorjev na mlečnih žlezah niso odločili, ker bi bila narkoza lahko tvegana, prav tako pa se niso odločili za evtanazijo, ker ni kazala znakov, da bi trpela. Vrbnjakova je pojasnila, da je imela psička redno, vsakodnevno sprehajalko, s katero so se v zavetišču dnevno posvetovali o počutju štirinožne kosmatinke.
Psičke niso želeli dati v posvojitev
Po prihodu novega vodstva so se pojavile govorice o evtanaziji omenjene psičke, a so sprva to zanikali, je dejala Vrbnjakova. Sprehajalki so obljubili, da psičke ne bodo usmrtili, dogovorili so se, naj jim poroča o počutju Line, je še pojasnila. ''Meni se zdi zelo nepravično, kako so to naredili. Nova vodja jo je sama odpeljala na evtanazijo, čeprav to praviloma naredi dežurni oskrbnik. Dejala je, da je psička obležala v boksu, čeprav so jo očividci še dopoldne videli popolnoma normalno. Poleg tega pa, če bi obležala, je sama ne bi mogla nesti, ker je imela psička kakih 50 kilogramov,'' je dejala nekdanja veterinarka v zavetišču.
''Najbolj hudobno se mi zdi, da so sprehajalki obljubili, da ji bodo povedali o usodi psičke. A sprehajalka o evtanaziji ni vedela nič, v boksu je bil preprosto drugi kuža. Zelo je bila prizadeta,'' je žalosten konec psičke povzela Vrbnjakova. Po njenih besedah je sporno tudi to, da so psičko želeli posvojiti, a je iz zavetišča niso dali z izgovorom, da ima redno sprehajalko.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.