Sindikat vojakov Slovenije opozarja, da bodo za zaposlene, ki opravljajo vojaško službo, službene ocene za preteklo leto izdelane v skladu s pravilnikom, ki pa ga je ministrica Ljubica Jelušič izdala šele v letošnjem januarju. Takšen pravilnik je v nasprotju z ustavo, ugotavljajo, ministrica pa očitke zavrača.
Sindikat pojasnjuje, da je v pravilniku, ki opredeljuje vsebino in obliko službene ocene ter kriterije in postopke ocenjevanja, večina zadev določenih na novo in pripadniki Slovenske vojske (SV) lani z njimi niso bili seznanjeni.
"Torej skozi celo leto nihče v Slovenski vojski ni vedel na osnovi česa in kako bo v začetku naslednjega leta dobil službeno oceno za lansko leto, kar je nedopustno in protiustavno," so prepričani.
Poleg tega po njihovih navedbah kriteriji, ki naj bi bili določeni z novim pravilnikom, niso določeni. Kot so zapisali v sindikatu, so namreč določena le področja in vsebina ocenjevanja, kar pa omogoča zelo subjektivno ocenjevanje in je nedopustno.
Pojasnjujejo še, da bi morali biti vsi pripadniki SV že v lanskem letu do 15. marca po uredbi vlade za napredovanje ocenjeni z ocenami od ena do pet, ocenjevani pa so bili z ocenami od ena do štiri. Uporabljal se je namreč stari pravilnik z ocenami od ena do štiri.
"Zaradi takšnega nezakonitega ravnanja so bili v lanskem letu ogoljufani vsi pripadniki SV, ki so lani izpolnjevali pogoje za napredovanje, saj zanje ugotavljanje pogojev za napredovanje ni bilo zakonito in dejansko jih veliko ni napredovalo zaradi tega," pojasnjujejo in navajajo, da jih je veliko vložilo tožbe. Sedaj pa nov pravilnik uvaja petstopenjsko lestvico ocenjevanja kar za nazaj, opozarjajo.
Sicer pa je bil pravilnik po njihovem izdan kljub večkratnim opozorilom pravnikov med njegovo pripravo na Generalštabu SV, da pravilnika v takšni obliki ustava ne dopušča.
Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je dejala, da je službeno ocenjevanje treba vedno opraviti, ker je od njega odvisno tudi napredovanje pripadnikov SV. Po njenih besedah je bil pravilnik sicer sprejet letos, vendar se še vedno ocenjujejo iste stvari kot lani in se ne uvaja nič posebno novega. Poleg tega tudi ocenjevanje opravljajo v letošnjem letu; potekalo bo do 15. marca.
Zato po besedah ministrice ne more biti nič spornega: ocenjujejo letos in tiste stvari, za katere vsi pripadniki SV vedo, da se jih ocenjuje – vedo, po katerih kriterijih so ocenjevani in katerih pravil se morajo držati. Pri tem je ministrica omenila pravila službe SV in kodeks vojaške etike.
Ministrica je pojasnila še, da je vlada za vse uslužbence državne uprave sprejela pravilo, da se jih ocenjuje z ocenami od ena do pet. Da ne bi bil oškodovan kateri koli od pripadnikov SV, so morali sprejeti enako lestvico, da bi dobili primerljive ocene s preostalimi uslužbenci državne uprave.
Ministrica pa zagotavlja, da tudi doslej ni bil nihče prikrajšan in sistema ocenjevanja ni mogoče obdolžiti za kakršne koli krivice. Če je prišlo do kakršnih osebnih, subjektivnih presoj, s katerimi se nekdo ni strinjal, je razumljivo, da je vložil ugovor in v postopku se bo ugotovilo, če je bil njegov ugovor upravičen. Pri 7600 ljudeh se vedno najde kakšen posameznik, ki je nezadovoljen, pravi Jelušičeva.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.