Črna kronika

Oglas

Tudi vas zbode ob besedi hemoroidi? Težave si lahko olajšate!

Ljubljana, 16. 06. 2014 07.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ko po opravljeni veliki potrebi prvič odkrijemo sledove krvi na toaletnem papirju ali v straniščni školjki, večino krepko zaskrbi. O težavah v predelu zadnjika ne spregovorimo zlahka, čeprav so pogoste.

Sveža, svetlo rdeča kri po opravljeni veliki potrebi je značilen, lahko tudi edini znak notranjih hemoroidov. Ti so običajno neboleči. Če jih ne zdravimo ustrezno, se začnejo raztegovati in izstopati skozi zadnjično odprtino ter postanejo boleči. Nabrekle predele ven (žilne vozle), ki se pojavijo zunaj, v okolici zadnjične odprtine, imenujemo zunanji hemoroidi. Ta predel je dobro oživčen, zato so zunanji hemoroidi občutljivi za dotik. Zaradi vnetja se ob izhodu zadnjika pojavi oteklina. Če se v žilnih vozlih kri strdi, postanejo zunanji hemoroidi posebno boleči in bolniku povzročajo težave pri sedenju in hoji.

Krvavitev ob odvajanju blata lahko povzročajo tudi razpoke (fisure) v sluznici zadnjika, ki nastanejo zaradi napenjanja ob odvajanju zasušenega blata.

Krvavitev in drugi znaki, ki spremljajo hemoroide (srbečica, pekoč ali nelagoden občutek v predelu zadnjika, sluzast izloček), se lahko pojavljajo tudi pri nevarnih boleznih, kot sta rak debelega črevesja in rak danke, zato je treba o njih spregovoriti z osebnim zdravnikom, ki bo s pregledom ugotovil njihov vzrok.

Kako nastanejo?

Hemoroidi so po nastanku zelo podobni krčnim žilam na nogah. Ob večjem napenjanju pri veliki potrebi se zviša pritisk v trebušni votlini in žile – vene v danki se razširijo kot prenapolnjen balon. Če se to dogaja pogosto, ostane žila razširjena in tako nastanejo hemoroidi. K pojavu hemoroidov s tega vidika pomembno prispeva neustrezno, sedeče odvajanja blata. Študije kažejo, da je za iztrebljanje v sedečem položaju potrebno bistveno več napenjanja kot za iztrebljanje v človeku naravnem položaju, čepe.

Hemoroidi so pogosta težava po porodu in tudi že v nosečnosti, saj večje pritiske povzroča tudi rastoči plod. Hemoroidi so pogostejši pri ljudeh s čezmerno telesno težo in pri ljudeh s pretežno sedečim poklicem. Velik vpliv na nastanek hemoroidov ima dednost.

Bolje preprečiti kot zdraviti!
Če se želite izogniti pojavu hemoroidov, je dobro upoštevati naslednje napotke:
• Skrbite za redno in mehko odvajanje blata.
• Prehrana naj bo uravnotežena in bogata z vlakninami.
• Pijte dovolj tekočine.
• Gibajte se.
• Ne dvigujte težkih bremen.


Če zdravnik potrdi, da imate hemoroide, razpoke ...

V lekarnah je brez recepta na voljo nekaj učinkovitih izdelkov ob teh težavah.
Mazilo in svečke PROKTIS-M vsebujejo hialuronsko kislino, ki je telesu lastna snov. Ta pospeši celjenje razjed ali razpok in pospeši obnovo sluznice zadnjika in danke.
Rektalno mazilo PROKTIS-M plus vsebuje naravne sestavine, ki delujejo protivnetno, proti srbenju, snovi za lajšanje bolečine in proti otekanju. Na obolelo mesto ga lahko nanesemo večkrat dnevno oziroma ga z nastavkom iztisnemo v črevo, vedno po iztrebljanju.
Za notranjo uporabo lahko izberemo svečke PROKTIS-M, ki jih je najbolje uporabiti zjutraj po iztrebljanju.
Zelo pomembna je tudi higiena zadnjika po vsakem odvajanju. Brisanje s toaletnim papirjem naj bo nežno in le v nujno potrebnem obsegu, saj lahko prizadeti predel še dodatno poškoduje. Bolj priporočljivo je umivanje. Aktivna pena za umivanje PROKTIS-M je novost, ki obolelo mesto razkuži, pomirja in osveži. Hkrati deluje protivnetno in proti otekanju ter pospeši celjenje ran.

POSEBNA UGODNOST!
GRATIS pena Proktis-M ob nakupu svečk Proktis-M! V juniju v lekarnah po Sloveniji in po spletu:

- v spletni lekarni podjetja DR. GORKIČ d.o.o.

- v spletni lekarni Lekarne Ljubljana


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.