Koalicijski partnerji niso našli kompromisa glede pokojninskega zakona, o katerem bodo v državnem zboru glasovali jutri. Poslanci DeSUS ga ne bodo podprli, je po sestanku na vladi odločno ponovil prvak stranke upokojencev Karl Erjavec. DeSUS bo glasoval proti tudi po morebitnem izglasovanem vetu.
Na vprašanje, ali bi poslanci DeSUS prispevali podpise, če bi bil pokojninski zakon sprejet in bi opozicija s podpisi poslancev zahtevala referendum, pa Erjavec odgovarja, da je to še predaleč, da bi lahko ocenjeval. Pravi pa, da imajo sindikati po njemu znanih podatkih že zbrane podpise za referendum o pokojninski reformi in zbiranje podpisov v državnem zboru morda sploh ne bo potrebno.
Tudi v Alternativi za referendum
Slovenska zveza sindikatov Alternativa opozarja, da gre reforma na škodo tistih, ki so "svoje delo pošteno opravili". Poudarjajo, da se bodo pridružili drugim sindikalnim centralam v referendumskih aktivnostih proti reformi.
Tako kot v drugih sindikalnih centralah tudi v Alternativi menijo, da bi moralo biti 40 let pokojninske dobe za moške dovolj za starostno upokojitev brez odbitkov. "Po našem mnenju je škodljivo, da 40 let pokojninske dobe ni dovolj za starostno upokojitev," je poudaril predsednik Alternative Zdenko Lorber. Takšne določbe po njegovih besedah tudi ne stimulirajo mladih. "To odganja od zaposlovanja tiste, ki naj bi se čim prej zaposlili," je menil.
Zdajšnje besedilo zakona sicer predvideva možnost starostne upokojitve brez odbitkov tudi s 60 leti starosti za moške in 58 leti starosti za ženske, vendar pa je zahtevana pokojninska doba za moške 43 let in za ženske 41 let.
V Alternativi poleg tega opozarjajo na problematiko nezadostnih sredstev za poklicne pokojnine po veljavnem pokojninskem zakonu, ki pa naj bi jo glede na besedilo predlagane reforme uredili v posebnem zakonu. Po Lorberjevem opozorilu sploh ni izračunov, koliko sredstev manjka, po ocenah naj bi primanjkovalo od pet do 20 milijonov evrov. "Toda nov zakon bo moral imeti točen izračun finančnih posledic. Pravice so, denarja pa ni," je opozoril.
Prvi sestanek o posebnem zakonu, ki ga je ministrstvo za delo na to temo sklicalo v začetku decembra, ne kaže na odgovoren odnos ministrstva do tega vprašanja, je ocenil. Delodajalci po njegovem opozorilu na sestanek sploh niso bili povabljeni.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.