Člani odbora DZ za obrambo so danes nadaljevali pred tednom dni prekinjeno obravnavo stanja opremljenosti in s tem povezane varnosti pripadnikov 14. slovenskega kontingenta Isaf v Afganistanu. Ministrica Ljubica Jelušič je zagotovila, da ministrstvo in SV sproti odpravljata vse ugotovljene pomanjkljivosti glede opremljenosti kontingenta. Po besedah ministrice za obrambo je osrednja pozornost namenjena prav varnosti slovenskih vojakov.
Jelušičeva je pojasnila, da se je ministrstvo v želji, da zagotovi čim boljšo opremljenost kontingenta, odločilo za nakup dodatnih 12 vozil hummer in druge opreme. Po njenih besedah se je ministrstvo zaradi dolgotrajnih postopkov nakupa opreme odločilo za izposojo dela potrebne opreme.
Kot je napovedala Jelušičeva, bo velik del dodatne opreme na voljo še pred koncem misije 14. kontingenta. Ob tem je ministrica zanikala, da je bil 14. kontingent deležen slabše priprave na misijo kot 15. kontingent, ki ga bo nasledil v Afganistanu. Ministrstvo bo v prihodnje poslance redno obveščalo o vseh ukrepih glede opremljenosti kontingentov.
Namestnik načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) Renato Petrič in njegovi sodelavci so članom odbora predstavili podrobnosti priprave slovenskih vojakov pred odhodom na misijo. Po besedah Jelušičeve je delovanje 14. kontingenta vendarle pokazalo določena odstopanja od pričakovanj v času priprave, kar bo upoštevano v primeru 15. kontingenta.
Tudi tokrat prišlo do zapleta
Pred tednom dni so obravnavo stanja opremljenosti 14. slovenskega kontingenta Isaf obstruirali Tone Anderlič (LDS) in člana odbora iz vrst SD. Razlog za obstrukcijo je bila nejasnost okoli dokumenta, ki je bil priložen gradivu za sklic seje in govori o pomanjkljivi usposobljenosti ter opremljenosti voda za zaščito in mentorjev pehote v 14. kontingentu.
Zaradi spornega dokumenta je tudi na tokratnem nadaljevanju obravnave prišlo do zapleta. Anderlič je namreč nakazal možnost vnovične obstrukcije, če članom odbora ne bo pojasnjeno, kako je dokument izgubil oznako interno in kako se je znašel med gradivom za sklic seje.
Predsednik odbora Jožef Jerovšek (SDS) je spet dejal, da je dokument dobil po pošti in to brez oznake interno. Jelušičeva pa je pojasnila, da je v zvezi z odtujitvijo dokumenta že stekel predkazenski postopek. Kot je poudarila ministrica, zaplet z dokumentom ne pomeni, da bi želelo ministrstvo kar koli prikriti poslancem.
Na mizi so imeli tudi predlog novele zakona o obrambi, ki pa zaradi nasprotovanja opozicije ni bil deležen potrebne dvotretjinske podpore.
Prvotni predlog novele zakona o obrambi, pod katerega so se podpisali koalicijski poslanci, je predvideval soglasje DZ k napotitvam slovenskih vojakov na misije, ki bi bilo za vlado obvezujoče. Tadej Slapnik (Zares) je tokrat predstavil "kompromisni" predlog novele, ki ga podpirajo tako predlagatelji kot ministrstvo za obrambo.
Kot je pojasnil Slapnik, novi predlog novele prinaša predhodno soglasje DZ k napotitvam na misije, ki pa za vlado ni obvezujoče in ga ta lahko zaobide, pri tem pa tvega politične posledice. Opozicijski člani odbora so bili kritični do kompromisnega predloga. Po njihovi oceni gre za "gnili kompromis in politični blef".
Jerovšek je menil, da je predlog novele predvsem pokazatelj nezaupanja predlagateljev do lastne vlade. Po njegovih besedah so sedanje rešitve v zakonu o obrambi dobro premišljene in ne potrebujejo spremembe, zlasti ne v smeri, ki jo predlagajo koalicijski poslanci.
Vsi navzoči opozicijski člani odbora so glasovali proti predlogu novele, kar je koalicijskemu delu odbora onemogočilo, da bi zagotovil potrebno dvotretjinsko podporo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.