Predsednik republike Danilo Türk političnemu vrhu predlaga začetek razprave o potrebnih in želenih ustavnih spremembah za prihodnost. Meni, da si zamisel predsednika SDS Janeza Janše, ki je na nedavnem kongresu stranke predstavil svoj pogled glede potrebnih ustavnih sprememb, zasluži pozornost.
''Pazljivo spremljam ustavnopravno prakso in razvoj ustavnosti v Sloveniji. Oboje je bistvenega pomena za naš pravni red, delovanje demokracije in razvoj države," je sporočil. Aprila 2008 je državnemu zboru predstavil pogled na navedena vprašanja in mu podal pobudo glede nujno potrebnih ustavnih sprememb, ki bi omogočale ustavnemu sodišču, da se osredotoči na najpomembnejša vprašanja ustavne ureditve in se razbremeni zadev, ki jih lahko hitreje in s tem učinkoviteje rešujejo druga sodišča.
Nato je po strokovnih razpravah nastalo gradivo, "ki bi ga vlada lahko uporabila za dokončanje strokovnih razprav in izdelavo formalno oblikovanega predloga ustavnih sprememb, ki zadevajo delovanje ustavnega sodišča". Ocenjuje, da bi lahko na enak način zbrali in razvijali tudi druge zamisli o potrebnih ustavnih spremembah, ki se pojavljajo v javnosti. Pripravljen je celo organizirati nove razprave.
Janša: Türk podprl pobude SDS
Prvak opozicije Janša pozdravlja Türkovo pobudo: ''Tako je na nek način podprl pobude za razpravo o ustavnih spremembah s strani SDS. Družba in država, ki se ne znata pripraviti na spremembe, začneta propadati." Veseli ga, da se predsednik republike pobud za ustavne spremembe ne loteva s "tresočo roko". Kot je znano, se je premier Borut Pahor (SD) na Janšev govor o ''drugi republiki'' odzval z besedami: "Ustava je živ tekst, vendar pa je treba dopolnila pisati s tresočo roko."
Pahorjev namestnik v SD Patrick Vlačič umirja: "S spremembami ustave se absolutno ne mudi. Treba jih je sprejemati, če so res nujne, široka razprava pa je dobrodošla. Ustava je akt državnosti, ki se ga ne spreminja samo zato, ker nekdo meni, da ni čisto po njegovih željah. O takih spremembah mora obstajati širok družbeni konsenz. Poleg tega ima država trenutno toliko pomembnejših prioritet, kot so protikrizni ukrepi, zagotavljanje vzdržnosti pokojninske blagajne ali dobro zdravstvo.''
Glavne teme: sodniški mandat, referendum, sociala, okolje, pokrajine, poslanska imuniteta ...
Türkovo pobudo je pozdravil tudi prvak Zaresa Gregor Golobič, saj ''odpira možnost za strokovno razpravo, razbremenjeno strankarsko prestižnih vidikov". Strinja se s premislekom o referendumski ureditvi, poenostavitvi razpisa predčasnih volitev in glede ustavnih sodnikov. "SDS je s strankarsko noto dala premočen poudarek na to plat, predsednik republike pa s svojo pobudo poskuša ustavno revizijsko debato vrniti v vode, ki so primerne za civilizirano evropsko državo, kjer se o ustavi razpravlja premišljeno in vključujoče."
Predsednik DeSUS Karl Erjavec pobudo sicer jemlje kot pozitivno, širša razprava pa "lahko doprinese k temu, da bodo ljudje še bolj ozaveščeni, kakšna je naša ustava". Dodaja, da je slovenska ustava sicer dobra in da "kakšnih večjih sprememb ne potrebuje, razgovor o tem pa je vedno dobrodošel". Spremembe pričakuje na socialnem in okoljskem področju, medtem ko trajnega sodniškega mandata ne bi ukinil.
''V LDS cenimo prizadevanja za krepitev pravne države, ki so povezana s pobudo predsednika republike glede razmisleka o morebitnih ustavnih spremembah. Ministrstvo za pravosodje že pripravlja – tudi na podlagi predloga predsednika – predlog sprememb glede ustavnega sodišča,'' je pojasnila predsednica LDS Katarina Kresal.
''Türkova pobuda je pametna ideja. Mislim, da se moramo pogovoriti o določenih ustavnih spremembah, zagotovo pa bo imela vsaka poslanska skupina svoje različne predloge za ustavne spremembe,'' je dejal predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Predlaga spremembe v pravosodju, ukinil bi trajne sodniške mandate. "V ustavo bi morali napisati tudi pet pokrajin v skladu z zgodovinskimi pokrajinami v slovenskem nacionalnem prostoru." Po Jelinčičevih besedah je treba rešiti še vprašanje imunitete poslancev. "Edini predstavniki parlamenta na svetu smo, ki smo lahko kaznovani, če govorimo resnico."
Gantar pričakuje predloge o ustavnem sodišču
Predsednik državnega zbora Pavel Gantar meni, da je pobuda koristna, in sicer predvsem zato, da se razčistijo določeni konceptualni pogledi v zvezi s prihodnjo ustavo in mogočimi ustavnimi spremembami. Državni zbor ima že ustanovljeno ustavno komisijo, ki pa bo obravnavala že vložene predloge za spremembo ustave. Pričakuje, da bo s strani vlade prišel predlog o spremembi ustave glede položaja ustavnega sodišča, medtem ko drugih pobud v tem trenutku ne vidi na obzorju.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.