
V tem tednu so se v javnosti znova pojavile kritike, da Študentska organizacija v Ljubljani Radiu Študent že več kot leto dni od vloženega zahtevka še vedno ni posredovala dokumentacije o tem, kako porablja študentske milijone. V tem času naj bi pridobili le manjši del dokumentov.
Sedaj se je odzval ŠOU, ki pravi, da je predstava, da dokumentacije s prosilci ne delijo, zmotna, saj da do tega pride le v primeru, ko "posamezniki očitno zlorabijo svojo pravico do dostopa do informacij javnega značaja in zahtevajo nerazumne količine dokumentacije, ki je sodelavci ne morejo pravočasno procesirati". Sam nadzor nad pretakanjem denarja v matični organizaciji je v domeni nadzornega organa, v tem primeru Nadzorne komisije študentske organizacije v Ljubljani, navsezadnje pa tudi Računskega sodišča, so na ŠOU tudi zapisali v odzivu.

Posebej so izpostavili, da zato vloge RŠ ne vidijo "v nadzorovanju lastnega delovanja oziroma delovanja matične organizacije, ampak v zagotavljanju kakovostnih vsebin študentski populaciji".
Ocenjujejo, da zavodu zagotavljajo stabilno financiranje, ob tem pa so tudi poudarili, da je odnos ŠOU do radia vsekakor izjemno pozitivne narave, "ne glede na provokacije posameznikov, ki želijo prikazati organizacijo v slabi luči zaradi lastnih partikularnih interesov".
Odgovorni urednik Radia Študent Gal Krizmanić pa na to odgovarja, da bi ŠOU lahko glede na zakon zahtevo po dostopu do informacij javnega značaja zavrnili, to pa ustrezno argumentirali – da je zahtevana količina informacij prevelika. "ŠOU ni nikoli podal odločbe, da bi zahtevo sprejeli ali zavrnili," je tudi razložil, molk pa je bil povod za pritožbo, ki so jo nato naslovili na Informacijsko pooblaščenko (IP). Ta je nato zadevo spoznal za ustrezno, o tem pa obvestil ŠOU.
Organizacija je nato zaprosila za podaljšanje roka za en mesec, kar so na zavodu RŠ sprejeli, po tem roku pa je ŠOU vztrajal o preveliki količini informacij. "Relevantno je tudi, da je ŠOU vse manjkajoče dokumente sedaj poslal," je tudi razložil Krizmanić.
Povezani: Če podatkov ne bo, bomo zahtevali razrešitev direktorja ŠOU
Največja študentska skupina Povezani je v luči dogajanja študentsko skupino Modro za študente in direktorja ŠOU Andreja Klasinca pozvala, naj RŠ nemudoma posreduje vse želene podatke. "Demokratično študentsko organiziranje v Sloveniji zadnjih 30 let temelji na vladavini prava in spoštovanju demokratičnih načel odprte in transparentne družbe. Zato ne vidimo nikakršnih ovir za metanje slabe luči in zganjanje nepotrebnih dram, namesto da bi skupaj z vsemi deležniki iskali rešitve za boljši študentski jutri."
V zapisu, ki so ga na svojem profilu na Facebooku objavili v sredo, so tudi zapisali, da naj ŠOU podatke zavodu RŠ posreduje v roku 48 ur, drugače bodo zahtevali sklic izredne seje s točko razrešitve Klasinca.

Tudi RŠ ne posreduje zahtevane dokumentacije?
ŠOU je v odzivu na zapise RŠ, da še vedno niso prejeli dokumentacije, poudaril, da jim tudi na RŠ ne posredujejo zahtevane poslovne dokumentacije iz oktobra leta 2020. Takrat je eden od članov sveta zavoda RŠ O. S. zahteval, da mu takratna direktorica radia A. K. posreduje vse avtorske in podjemne pogodbe, vse podatke o študentskih napotnicah, plačilnih listah in pogodbe o zaposlitvi vseh zaposlenih na zavodu od 1. 1. 2018 do 31. 8. 2020, nadalje še konto kartice za obdobje od 1. 1. 2018 do 31. 8. 2020, vse podpisane pogodbe, vezane na katere koli že dobljene in odprte razpise, ter statut zavoda. Od takrat je minilo že več kot 1000 dni, so tudi opozorili na ŠOU, podatkov pa še nimajo.

A. K. je takrat odločitev, da dokumentacije članu sveta ne bo posredovala, utemeljila s tem, da O. S. ni član nadzornega, ampak upravnega sveta. "Glede na določbe v 29. in 30. členu Zakona o zavodih (v nadaljevanju ZZ) ter določbe v Aktu o ustanovitvi zavoda RŠ, Svet zavoda RŠ predstavlja upravni in ne nadzorni organ. Hkrati je tako v ZZ kot v Aktu o ustanovitvi zavoda RŠ jasno zapisano, da je Svet zavoda RŠ kolegijski organ, ki vsa svoja pooblastila izvršuje kolektivno, način odločanja Sveta zavoda RŠ pa je določen v 23. členu Akta o ustanovitvi RŠ," je zapisala v odzivu, ki so ga posredovali s ŠOU.
Sklicali izredno sejo, RŠ pa nato ni prejel dogovorjene dodatne pobude
Zahtevi tako RŠ ni ugodil, čeprav je oseba, ki je podatke zahtevala, direktorici sporočila, da bo v tem primeru "kot vesten gospodar primorana zoper vas in zavod vložiti kazensko ovadbo zaradi prikrivanja uradnih listin in informacij". A. K. je tudi zapisala, da zahtevo razume kot dodaten pritisk na medij, zato pa zahtevala tudi sklic izredne seje Sveta zavoda. Na tej bi lahko obravnavali pobudo in odločitev o tem, v katere dele poslovanja RŠ bi želel imeti svet zavoda RŠ (kot kolektivni organ) vpogled. "O čemer bomo v upravi z veseljem in vso dolžno odgovornostjo poročali," je tudi pripisala.
Na seji naj bi nato O. S. vprašanja prilagodil tako, da so spoštovala zakon o varovanju osebnih podatkov (GDPR). Na seji ŠOU dne 14. januarja 2021 pa je izpostavil, da podatkov kljub temu ni dobil. Vodstvo RŠ je odgovorilo, da naj v primeru, da sumi na nepravilnosti, pokliče revizorja. "A to mora biti revizor, ne pa nekdo, ki želi pogledati vse dokumente in bo tam malo razmetaval našo dokumentacijo, ki obsega 10 omar."
Sedanja direktorica zavoda RŠ Valentina Rajaković je navedla enake razloge. "Člani sveta nimajo individualnih pooblastil za izdajo zahtev po dostopu do poslovnih podatkov." Meni tudi, da je prejšnja direktorica ravnala ustrezno, saj je ob prejeti zahtevi pozvala takratnega predsednika Sveta zavoda RŠ, da skliče izredno sejo sveta, kjer so obravnavali zahtevo po predložitvi dokumentacije.
Glede na zapisnike seje je tudi dejala, da je bil RŠ pripravljen poslati podatke, a pod razumnimi pogoji, med katerimi so bili razlogi za tako obsežno zahtevo, obseg, čas in kadri, potrebni za pregled in pripravo. Na tej seji je predstavnik ustanovitelja v Svetu zavoda RŠ sam predlagal, da skupaj z drugim predstavnikom ustanovitelja pripravita ožji nabor vprašanj, ki bi jih nato pregledali skupaj z direktorico in vodjo financ na RŠ.
Predsednik sveta je na ta predlog predlagal sklep, da predstavnika ustanovitelja skupaj pripravita konkretno pobudo za pregled dokumentacije, ki jo svet obravnava na naslednji seji. "Sklep je bil soglasno sprejet, a od tistega dne na Radiu Študent nismo prejeli omenjene pobude v tej zadevi," je razložila.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.