Slovenija

Tudi slovensko veleposlaništvo v Albaniji

Ljubljana, 15. 10. 2009 13.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V slovenski diplomaciji se obetajo spremembe. Vlada stremi k več kariernim veleposlanikom in manj političnim. Odpira se tudi slovensko veleposlaništvo v Albaniji.

''Slovenija odpira veleposlaništvo v Albaniji, zaradi česar sem tudi sam zelo vesel,'' je po seji vlade povedal zunanji minister Samuel Žbogar. Obenem je predstavil predlog novele zakona o zunanjih zadevah, s katero se želi bolj približati profesionalizaciji veleposlanikov. Diplomatski kandidati, ki se bodo potegovali za funkcije na veleposlaništvih, bi bili tako večinoma izbrani izmed kariernih in ne več po politični poti. Opraviti bodo morali dva izpita: diplomatskega in višjega diplomatskega. Spremembe so tudi pri odpoklicih, ki bodo po novem možni tudi na zahtevo države gostiteljice. Na vprašanje, kdaj bo po novem sistemu imenovan prvi veleposlanik, je Žbogar odgovoril, da še ne ve.

Zunanji minister Samuel Žbogar
Zunanji minister Samuel Žbogar FOTO: Dare Čekeliš
Zaprt sistem diplomate napeljuje, da za imenovanje na veleposlaniško mesto iščejo politično podporo. Minister Samuel Žbogar

Zahtevana delovna doba se bo podvojila; za veleposlanike to pomeni, da bodo poslej morali imeti 14 in ne več zgolj sedem let delovnih izkušenj, poleg tega pa bodo morali imeti že tudi tri leta izkušenj na diplomatskem mestu v tujini, nediplomati pa vsaj tri leta vodstvenih izkušenj. Tudi pogoji za imenovanje naj bi bili strožji. Natančneje se ureja tudi pristojnosti vseh organov in institucij pri imenovanju veleposlanikov. Predlog tako pripravi zunanji minister, vlada pa ga določi po posvetovanju s predsednikom države. Nato svoje mnenje poda še odbor državnega zbora za zunanjo politiko, šele nato pa se lahko zaprosi za agreman države sprejemnice.

S predlaganimi spremembami zakona bodo poleg tega med drugim uvedli nova položaja na ministrstvu – generalnega direktorja in političnega direktorja. Prvi naj bi vodil strokovno delo na vsebinsko zaokroženem delovnem področju na ministrstvu, drugi pa bo usklajeval dela, povezana s področjem skupne zunanje in varnostne politike EU ter skupne varnostne in obrambne politike. Uvaja se tudi diplomatski nadzornik, ki naj bi skrbel za urejeno, učinkovito in gospodarno delovanje diplomatskih predstavništev.

Predlogi naj bi odpravili tudi "toge in neživljenjske pogoje" za pošiljanje diplomatov v tujino, saj morajo ti sedaj po štiriletnem službovanju v tujini obvezno za dve leti nazaj v službo na ministrstvo. Po novem bi bila obveznost dveletnega službovanja v notranji službi obvezna šele po šestih letih v tujini, možne pa bi bile tudi premestitve med predstavništvi. Prav tako naj bi novi zakon uredil, da diplomatom, ki se zaposlijo v kaki mednarodni organizaciji, mirujejo njihove pravice. Podobno bo veljalo za diplomate, ki so za določen čas razporejeni v kak drug državni organ.

Novela zakona uvaja tudi primerljivost nekaterih vodstvenih mest s podobnimi vodstvenimi mesti v zunanjih ministrstvih drugih članic EU. Poleg tega se ureja še primerljivost diplomatskih nazivov, za katere se zahtevane delovne izkušnje znatno dvigujejo. Uredili pa naj bi tudi pripravništvo, usposabljanja diplomatov, preizkusni test za delo na diplomatskih delovnih mestih in podobno, izhaja iz predlogov sprememb.

Sindikat nasprotuje noveli

Karierna diplomacija postaja podlaga, puščamo tudi izjeme, če bi se izkazalo, da je kakšna izbira boljša. Premier Borut Pahor

V sindikatu diplomatov so do novele kritični, saj menijo, da bo znova omogočala politična imenovanja veleposlanikov. Pravijo, da tudi v vojski nekdo kar takoj ne postane general. Po drugi strani pa v Društvu za mednarodno pravo, ki je sodelovalo pri pripravi novele zakona, ocenjujejo, da bi moral biti sistem še bolj odprt in da je kvota "političnih" veleposlanikov – 10 odstotkov dejansko pomeni okoli pet veleposlanikov – še premajhna in da je zdaj pravzaprav že zapolnjena, minister pa da jo bo lahko izkoriščal šele čez dve ali tri leta. Se pa tudi v tem društvu strinjajo, da je za položaj veleposlanika treba imeti določene kvalitete in izkušnje.

Nič več 'zapletov'?

Novela sledi povolilnim ''zapletom'' ob imenovanju veleposlanikov. Novela zakona iz leta 2008 je namreč uvedla zaprt sistem imenovanja veleposlanikov zgolj izmed poklicnih diplomatov in zaostrila pogoje z namenom preprečiti politična imenovanja na veleposlaniška mesta. Tudi zaradi teh zahtev na primer prejšnji zunanji minister Dimitrij Rupel formalno ni izpolnjeval pogojev za imenovanje na veleposlaniški položaj. Zaradi tega ga formalno tudi ni potrdil predsednik Danilo Türk, ki je sicer med drugim izjavil, da mu ne zaupa.

Toda pozneje so se začela vnovič pojavljati razmišljanja, da je omenjeni sistem preveč tog in da je Slovenija morda premajhna, da bi omejevala delovanje v diplomaciji strokovnjakom z izkušnjami na področju zunanje politike ali mednarodnih odnosov, ki sicer niso karierni diplomati. Nato je v obdobju usklajevanja zakona nastala različica, po kateri bo zunanjemu ministru omogočeno, da predlaga imenovanje do 10 odstotkov veleposlanikov po svoji izbiri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

darolim1938
22. 05. 2010 15.41
Le pisarna Ministrstva za zunanje zadeve z šefom in tajnico. Predvsem ekonomist z znanjem albanščine. In nič več.
sottozero
16. 10. 2009 08.20
Vrlo važno...resnično pomembna država za Slovenijo in njeno gospodarstvo !
grim.reaper
16. 10. 2009 00.18
zakaj odpirajo veleposlaništvo v Albaniji,da bo prišlo k nam še več šiptarjev,ali da jih bomo lažje vračali tja dol?
Marija Krebs
15. 10. 2009 22.15
Slovenija je premajhna, da bi imela veleposlanike v vseh državah sveta.
apiar
15. 10. 2009 21.44
Naredili bodo tako, da bodo politične obdržali, strokovne karierne pa zaposlili na novo. Država ne ve kam bi z denarjem.
ivonet
15. 10. 2009 21.33
Madona,kdaj bom pa jaz na vrsti za kakšno funkcijo? Zmeraj eni in isti tipi,ena in ista imena..saj je Slovenija tako majhna,da bi morali vsi priti na vrsto..
Andrejček
15. 10. 2009 21.27
ja veleposlaništvo je dobro bo veliko več albancev prišlo k nam delat pa nebojo zaposlili svojih delavcev amkap tujih tako da bo v 4-5 let slovenija propadla bo zabredla v veliko krizo sej je že zaj smo dolžni evropi preveč in za kaj da imamo avtocesto
justime
15. 10. 2009 20.57
kmalu bo več veleposlanikov, ministrov in drugih šalabajzerjev kot je prebivalcev v sloveniji pa vse je treba plačat
titovka
15. 10. 2009 20.43
PA MI ŠE NAJ KDO REČE, DA NI SVINJARIJ V SLOVENIJI...ZA BOGOVE SE CELO LAHKO SPREMINJAJO ZAKONI A RAJI SE REČE,-TAKŠEN JE ZAKON.....PLJUNEM NA TAKŠNO DRŽAVO!!!!!!
odbogaposlan
15. 10. 2009 16.46
verjetno bodo žeblje iz Krope prodajali ti slovenski veleposlaniki v Albaniji!
odbogaposlan
15. 10. 2009 16.45
A se še spomnite kako so govorili v stari ex jugi, zakaj se bomo odcepli, zato da ne bomo imeli toliko veleposlaništev kot v ex-jugi! kmalu jo bomo presgli! mafija!
odbogaposlan
15. 10. 2009 16.44
še na zelenoortske otoke, politična mafija!
Bartolomeus
15. 10. 2009 14.54
Še en cvek v krsto.
weber1
15. 10. 2009 14.26
Nevem kakšna korist od še bolj revne Države kot je naša , da bi imeli v njej svojega veleposlanika ? Samo zapravljanje denarja.......
petdan
15. 10. 2009 14.03
Tako majhna državica kot smo mi, si ne more privoščiti veleposlaništev povsod po svetu ker je to povezano z ogromnimi stroški. Zakaj nas pa ne bi kakšna većja in bogatejša država zastopala?