Odločitev Kitajske o sankcijah proti nekaterim evropskim politikom in raziskovalcem ne prispeva k oblikovanju partnerskega odnosa med EU in Kitajsko v ključnem času, ko je na mizi pomemben dogovor o krepitvi naložbenega sodelovanja, je poudaril Anže Logar v virtualnem pogovoru s slovenskimi dopisniki v Bruslju po dvodnevnem zasedanju zunanjih ministrov članic zveze Nato.
Zaostrovanje odnosov med EU in Kitajsko namreč ogroža investicijski sporazum, o katerem sta strani lani decembra po sedmih letih pogajanj dosegli načelni dogovor. Kitajski povračilni ukrepi, na primer uvrstitev evropskih poslancev in politično-varnostnega odbora EU na črni seznam, so "skregani s temeljnimi vrednotami, na katerih temelji EU", je še izpostavil minister.
Ministrstvo za zunanje zadeve pa je danes na pogovor na ministrstvo pozvalo veleposlanika Ljudske republike Kitajske v Sloveniji Vanga Šunkinga. V pogovoru je bila s slovenske strani izražena nesprejemljivost kitajskih ukrepov. "Posebej je bilo izpostavljeno zaskrbljujoče kršenje človekovih pravic manjšin v pokrajini Šinjiang in sprememb kitajske zakonodaje, ki zadevajo avtonomnost Hongkonga. Poudarjeno je bilo, da bo Evropska unija vztrajala pri zagovarjanju svojih vrednot in storila vse za zaščito svojih državljanov pred neupravičenimi ukrepi Kitajske," so zapisali na zunanjem ministrstvu.
Še pred Slovenijo so nekatere članice v odziv na kitajske povračilne ukrepe poklicale na pogovor veleposlanika Kitajske.

Sassoli obsodil kitajske sankcije proti evropskim poslancem
Predsednik Evropskega parlamenta David Sassoli je danes ob začetku dvodnevnega zasedanja v Bruslju obsodil kitajske sankcije proti petim evropskim poslancem in pododboru za človekove pravice.
Sassoli je v odzivu na kitajske sankcije poudaril, da bo Evropski parlament še naprej močan zagovornik človekovih pravic v EU in po svetu. Kitajski povračilni ukrepi so po njegovih besedah nesprejemljiv odgovor na upravičeno zaskrbljenost parlamenta glede zlorab človekovih pravic.
Vodja delegacije za odnose s Kitajsko Reinhard Bütikofer (Zeleni), ki je eden od petih evropskih poslancev, proti katerim je Peking uvedel ukrepe, je dejal, da sankcije dokazujejo, da so vrednote EU pomembnejše kot kdajkoli. Dodal je, da bo EU še naprej enotna v obrambi svobode izražanja.
Spomnimo, Kitajska je uvedla sankcije proti desetim evropskim politikom in raziskovalcem ter štirim pravnim osebam oziroma organom EU v odziv na sankcije EU proti štirim kitajskim uradnikom in javnemu varnostnemu uradu zaradi ravnanja z muslimansko manjšino Ujgurov v avtonomni pokrajini Šinjiang.
Več evropskih držav je nato na pogovore poklicalo veleposlanike Kitajske in kritiziralo ravnanje Pekinga. Kitajsko zunanje ministrstvo pa je na pogovor poklicalo vodjo delegacije EU v Pekingu Nicolasa Chapiusa ter unijo pozvalo, naj konča spor, da ne bi dodatno škodovali kitajsko-evropskim odnosom.
To so sicer prve sankcije EU proti Kitajski zaradi človekovih pravic po pokolu na Trgu nebeškega miru leta 1989. Hkrati z EU so sankcije v ponedeljek uvedle tudi ZDA, Velika Britanija in Kanada.
Kitajske oblasti so v preteklih letih v prevzgojna taborišča v Šinjiangu zaprle več kot milijon Ujgurov in pripadnikov drugih manjšin, s čimer naj bi jih želeli prisilno asimilirati. Kitajske oblasti trdijo, da gre za centre za poklicno izobraževanje, v katerih naj bi izkoreninili ekstremizem in terorizem.

KOMENTARJI (245)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.