Ob podatkih o domnevno nepristnih dokumentih o vplivu plinskega terminala v Žavljah pri Miljah v stranki Zares pozivajo slovensko vlado, naj od italijanske vlade zahteva vsa pojasnila v zvezi s tem. Hkrati pričakujejo, da bo Slovenija uporabila vse pravne in politične možnosti, da bi preprečila izgradnjo in obratovanje objekta.
V izjavi, ki so jo v imenu stranke Zares podpisali poslanca Zaresa Franco Juri in Franci Kek ter predstavniki Zaresa iz vseh treh obalnih občin, Barbara Verdnik, Doris Gomezelj in Lina Vidic, poudarjajo, da če so podatki o ponarejeni dokumentaciji zanesljivi, škandal "ne more biti le notranje pravno in politično vprašanje Italije".
V Zaresu, kjer, kot spominjajo, dosledno nasprotujejo gradnji plinskih terminalov ter plovbi plinskih tankerjev v Tržaškem zalivu, tako pozdravljajo "zahtevo ministra za okolje po celoviti dokumentaciji". Pričakujejo tudi, da bo Slovenija uporabila "vse pravne in politične možnosti, vključno s tožbo pri Evropskem sodišču, da bi preprečila izgradnjo in obratovanje objekta, ki bi škodljivo vplivalo na zdravje in varnost ljudi ob meji".
Javnost naj vidi izsledke raziskav
Prav tako spominjajo, da je slovenska vlada že pred dvema letoma imenovala medresorsko strokovno skupino, ki je ugotovila "dejansko stopnjo nevarnosti in tveganja plinskega terminala v Tržaškem zalivu". V zvezi s tem predlagajo tudi, da se javno objavijo izsledki testov in simulacij, ki so zajeti v oceni sprejemljivosti vpliva plinskega terminala v Žavljah, ki sta jo oktobra 2008 pripravili Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo ter Fakulteta za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani.
V Zaresu obžalujejo "nepremišljene" izjave italijanskega državnega podtajnika Roberta Menie glede slovenskih zahtev v zvezi s plinskim terminalom, kot "neprimerne in žaljive" pa so označili besede tržaškega župana Roberta Dipiazze o zaviranju razvoja Trsta. V stranki Zares namreč menijo, da ima Slovenija "legitimno pravico vztrajati in zahtevati vsa pojasnila, saj – iz podobnih okoljskih in varnostnih razlogov – ni dala energetskega dovoljenja podobnemu načrtu plinskega terminala v Kopru".
Vplivi na okolje
Prepričani so, da je rešitev "le v tesnejšem in drugačnem sodelovanju med jadranskimi državami in zagotavljanju primernejših lokacij v Jadranu s skupnim načrtovanjem energetske strategije, z večjim razvojem obnovljivih virov energije in skupnim varovanjem morja in obal".
Kot je znano, je Mednarodna okoljska organizacija Alpe Adria Green (AAG) izrazila dvom v pristnost dokumentov o vplivih na okolje, ki jih je Gas Natural – ta naj bi gradil plinski terminal v Žavljah – predložil za gradnjo tega projekta. Od slovenske vlade je AAG zato zahtevala, da se upre pritiskom Italije in da sum o poneverbi dokumentov prijavi evropskim institucijam.
Na stališče AAG so se v petek odzvali na okoljskem ministrstvu, kjer trditve, da je bila dokumentacija ponarejena, niso mogli komentirati. Verjamejo pa, da italijanski pristojni organi ukrepajo pravilno. Ob tem so poudarili, da ministrstvo vodi vse aktivnosti čezmejne presoje vplivov na okolje na osnovi dokumentacije za terminale v Žavljah, ki jo je uradno prejelo od Italije.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.