Potem ko je zaradi napovedane finančne in gospodarske krize varčevanje napovedala vlada Boruta Pahorja, so se tudi v Uradu predsednika republike Danila Türka odločili zategniti pasove. Letos bodo na vrsto prišla le nujna vzdrževalna dela, izjema bo le dvigalo za invalide.
Predsednik Türk bo prav tako manjkrat obiskal tujino, pri čemer bodo imele "prednost države, ki so zanimive za slovensko gospodarstvo". Na obiskih ga bodo predvidoma spremljali tudi predstavniki slovenskih podjetij, ki si bodo potovanja plačali sami. ''Na zmanjšanje stroškov bo vplivala tudi vključitev urada v skupno javno naročilo za opravljanje storitev letalskih prevozov, ki ga bo izpeljalo ministrstvo za javno upravo,'' obljubljajo.
Skromnejše bodo tudi pogostitve na sprejemih. Če bo ob določeni priložnosti predvidenih več pogostitev s strani različnih državnih organov, bo Urad predsednika predlagal izvedbo enega sprejema s skupnim gostiteljstvom. Obenem bodo omejili tudi porabo pri vseh drugih materialnih stroških.
En plačni razred manj
Zaposleni v uradu so se pripravljeni odreči tudi delu plač, in sicer enemu plačnemu sistemu. Plače funkcionarjev in uradnikov v predsedniškem uradu so sicer za razliko od ureditve plač ministrov in državnih sekretarjev določene v fiksnem znesku in jih je zato mogoče spremeniti s spremembo zakona. Predsednik Türk bo vladi zato predlagal sprejem prehodne določbe zakona, s katero bi plače predsednika in funkcionarjev v predsedniškem uradu za čas trajanja finančne krize razvrstili v plačne razrede, ki so za en razred nižji. Pahor je že napovedal, da je pripravljen predlagati spremembe zakona, vsaj kar se tiče vlade.
Do tedaj pa bo predsednik del plače v višini enega plačnega sistema namenjal Društvu varnega zavetja Pomurje – Varni hiši za ženske in otroke žrtve nasilja iz Ljutomera. Decembrska plača Türka je bila sicer 3.370 evrov neto, kar pomeni, da bo varni hiši mesečno daroval okoli 200 evrov.
Vsi poslanci v enem plačnem razredu?
Možno je, da bodo varčevali tudi poslanci. Poslanec Franc Pukšič je namreč na mandatno-volilno komisijo vložil pobudo za znižanje poslanskih plač. Predlaga, naj se vse poslance v letu 2009 uvrsti v 55. plačni razred, kar pomeni, da vodstvo državnega zbora, predsedniki in podpredsedniki delovnih teles ter vodje poslanskih skupin ne bodo imeli višjih plač, temveč bi imeli vsi enotne, in sicer najnižje, 2.100 evrov neto. Obenem predlaga tudi omejitev plač največ na 55. plačni razred vsem zaposlenim v paradržavnih institucijah in družbah, direktorjem javnih zavodov in direktorjem družb, kjer je država večinski lastnik.
V državnem zboru trenutno še intenzivno preučujejo vse možnosti za uvedbo učinkovitih varčevalnih ukrepov, ki bi vsebovali tudi znižanje poslanskih plač, zato za zdaj konkretnih ukrepov še ni mogoče podrobno pojasniti. ''Ko bo pripravljen in sprejet natančen načrt uvedbe varčevalnih ukrepov, bomo obvestili javnost, predvidoma naslednji teden,'' so sporočili.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.