Slovenska vlada bo kljub napovedi v minulem tednu v sredo glasovala proti seznamu prednostnih projektov skupnega pomena v EU, med katerimi je tudi plinski terminal v Žavljah, je po sestanku na vladi povedal minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel.
Slovenija je proti terminalu v Žavljah in bo zato kljub sedmim dobrim projektom, ki so še na tej listi, glasovala proti, je dodal minister. Sprva je bilo načrtovano, da se bo Slovenija pri glasovanju vzdržala, ob tem pa podala politično izjavo o nasprotovanju omenjenemu terminalu. Kot je še pojasnil Omerzel, se je vlada posvetovala tudi s pravniki. "S tem, ko bomo glasovali proti, bomo jasno pokazali, v kolikšni meri je projekt v Žavljah sporen za Slovenijo," je dejal.
Po Omerzelovih besedah je bila odločitev vlade težka prav zaradi dobrih projektov, ki so še na tej listi in veliko pomenijo za Slovenijo.
Ostalih sedem projektov bo sicer vseeno uvrščenih na seznam prednostnih projektov skupnega pomena v EU in bodo šli naprej v postopek. Glede na to, da bo Slovenija verjetno edina država, ki bo glasovala proti celotnemu seznamu, bo ta namreč očitno potrjen, pravi Omerzel.
Spomnil je, da se na ministrstvu že kar nekaj časa borijo proti umestitvi terminala v Žavljah na seznam in se bodo še naprej "borili, da ta projekt ne uspe". Za zdaj sicer še ne vedo, ali je prava pot tožba. Napoveduje pa, da bodo, če bo to treba, uporabili vsa razpoložljiva sredstva, da ta projekt preprečijo.
Z njim se strinja tudi premierka Alenka Bratušek, ki je poudarila, da bi nam vzdržanje pri glasovanju glede seznama prednostnih projektov skupnega pomena v EU onemogočilo morebitno sodno pot. Še vedno pa je žalostna, ker moramo glasovati tudi proti svojim projektom. "Upam, da nam ne bo žal," je poudarila.
Še bolj odločen je zunanji minister Karl Erjavec, ki pravi, da terminala Žavlje ne bo na evropskem seznamu prednostnih energetskih projektov. "Mirno lahko zagotovim, da terminala Žavlje ne bo na tem seznamu in da po informacijah, ki jih imam, Evropska komisija tega konkretnega projekta ne podpira," je poudaril.
Prav tako je minister povedal, da je italijansko administrativno sodišče danes zavrglo presojo glede okoljske presoje, kar pomeni, da projekt ne izpolnjuje pogojev za to, da bi lahko bil uvrščen na seznam evropskih prednostnih energetskih projektov.
Minister je še izpostavil, da se v sredo v Bruslju ne bo zgodilo nič dramatičnega in da bo pomembna odločitev o evropskem seznamu energetskih projektov, ki jo bo 2. oktobra sprejela Evropska komisija.
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je po sestanku zadovoljen dejal: "Smo proti Žavljam in to želimo na vse možne načine pokazati." Po njegovih besedah so pravniki napovedali, da se s tem, ko vlada glasuje proti, v primeru pravnega spora možnosti "za zmago" nekoliko povečajo.
Vajgl pozdravlja odločitev vlade
"Vlada Republike Slovenije ravna prav in si zasluži priznanje, ker je prisluhnila mnenju, da morajo njeni predstavniki na sestanku visokih uradnikov prihodnjo sredo v Bruslju zavrniti seznam prioritetnih projektov EU na področju energetike, na katerem je tudi možnost izgradnje velikega plinskega terminala v Žavljah," pa je odločitev vlade komentiral evropski poslanec Ivo Vajgl.
Številni pozivi proti vladnim namenom, da se vzdrži glasovanja
Predsednik Državnega zbora Janko Veber je v javnem odzivu glede napovedi vlade, da se bo vzdržala glasovanja, dejal, da bo zelo razočaran, če vlada v sredo ne bo glasovala proti.
Veber opozarja, da je o zaščiti Severnega Jadrana obširno razpravljal tudi državni zbor, ki je sprejel Resolucijo o strategiji za Jadran, v kateri je v 8. poglavju zapisano, da je "na območju Severnega Jadrana pri nameščanju novih gospodarskih objektov in drugih posegov v prostor, ki imajo relevanten vpliv na ravnovesje ekosistema tega območja, potreben regionalno usklajen pristop." V resoluciji je še zapisano, "da državni zbor iz okoljskih, varnostnih, prometnih in družbenih razlogov nasprotuje namestitvi terminalov za utekočinjeni zemeljski plin ob slovenskih teritorialnih vodah in v širšem Tržaškem zalivu, enako spoštovanje omenjenih kriterijev pa pričakuje tudi od drugih držav jadranskega bazena, zato vladi nalaga, da pri oblikovanju Strategije iz četrtega poglavja takšno stališče jasno zagovarja."
Veber vlado poziva, da spoštuje resolucijo, ki jo je sprejel DZ in tudi ponovljeno ter jasno stališče parlamentarnega odbora za zunanjo politiko o nasprotovanju gradnji plinskih terminalov v Tržaškem zalivi. "Izvedba projekta bi za Tržaški zaliv in njegovo zaledje nedvomno pomenila trajno nepopravljive in škodljive posledice za okolje in ljudi," še dodaja Veber.
Proti gradnji terminala tudi trije župani
Tudi župan Mestne občine Koper Boris Popovič, župan Občine Izola Igor Kolenc in župan Občine Piran Peter Bossman so danes pozvali vlado, naj odločno nasprotuje uvrstitvi plinskega terminala v Žavljah na seznam prednostnih projektov skupnega pomena v Evropski uniji.
Župani sicer razumejo, da je Sloveniji na seznam uspelo uvrstiti sedem svojih projektov in je iz tega vidika sprejem seznama zanjo pomemben, vendar ta seznam nikakor ne more biti sprejemljiv, če je nanj uvrščen tudi projekt izgradnje plinskega terminala v Žavljah, ki bo za Slovenijo pomenil okoljsko katastrofo. Župani so enotni, da bi izgradnja plinskih terminalov pomenila okoljsko katastrofo in nazadovanje gospodarske rasti občin na tem območju, ki se v zadnjih letih razvija predvsem v smeri turizma in storitvenih dejavnosti. Terminali v severnem Jadranu bi imeli skrajno negativen vpliv na okolje, zdravje in varnost prebivalcev na območju Italije, Slovenije in Hrvaške, še opozarjajo župani.
KOMENTARJI (266)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.