Poplave so poskrbele, da so imeli ogromno dela gasilci, delavci cestnih in komunalnih služb ter pripadniki civilne zaščite, v pripravljenosti pa je bilo 280 vojakov Slovenske vojske, so sporočili s Centra za obveščanje RS (Cors).
Najhuje je bilo na območju Dolenjske, Posavja, Zasavja, Štajerske, Koroške in Prekmurja. ''Gasilci in druge službe so črpali meteorne, podtalne in zaledne vode, s protipoplavnimi vrečami gradili nasipe in zavarovali objekte. Zavarovali so plazišča in neprevozna cestišča ter odstranjevali naplavine, ki so jih nanesli hudourniški vodotoki in reke,'' so povedali.
V poplavah je bilo do zdaj zbranih podatkih (podatki še niso končni in se bodo glede na obsežnost poplav še spreminjali) poplavljenih preko 1000 različnih objektov in 181 cestišč.
Aktiviranih je bilo več kot 2044 gasilcev in 60 pripadnikov civilne zaščite in drugih enot. Iz skladišč Uprave RS za zaščito in reševanje je bilo izdanih 14180 protipoplavnih vreč, 30 različnih črpalk in 12 agregatov.
Zaradi razmočenosti terena se je sprožilo več kot 240 plazov, evakuiranih je bilo 17 oseb. Zaradi vremenske ujme sta dve osebi umrli.
Pri odpravljanju posledic hudih poplav pa je danes poleg gasilcev, prostovoljcev in drugih služb aktivirana tudi Slovenska vojska, ki s 30 vojaki posreduje v občini Šentilj, so sporočili. Na Twitterju je Slovenska vojska sporočila, da njihovi pripadniki pomagajo pri sanaciji plazu v Selnici ob Muri.
V spodnjem toku Mure v Pomurju dodatno utrdili nasipe
Poveljnik civilne zaščite za Pomurje Martin Smodiš je povedal, da so se danes z naraslimi vodami, ki so zalivale objekte in ceste, soočali v skoraj vseh pomurskih občinah, najbolj pa sta v tem trenutku ogroženi občini Lendava in Dobrovnik. "Manj ogrožene so bile le občine na Goričkem," je pojasnil.
Na terenu je več kot 80 enot civilne zaščite, ki se ukvarjajo predvsem s črpanjem vode iz zalitih stavb. Ponekod so morali tudi začasno izseliti stanovalce, posebej v občini Dobrovnik. "Okrog naselij voda stoji in nimajo kam črpati vode. Tako so na primer v Turnišču začeli šele danes popoldne črpati vodo iz kleti, ko so vodostaji nekoliko upadli," je povedal Smodiš.
Mura je pri Gornji Radgoni danes upadla za deset centimetrov. "To pomeni, da bo ta vodni val šel nizvodno in pritiskal na nižje ležeče občine ob nasipih," je opozoril Smodiš. Tam lahko reka po njegovih ocenah tudi prestopi bregove, predvsem na Lendavskem, zato so danes tam višali in utrjevali nasipe ter vzpostavili stalni nadzor nad njimi.
V Pomurju se je danes sprožilo več zemeljskih plazov, ki ogrožajo stanovanjske hiše, med drugim v naseljih Ilovci in Cuber. Plaz je ogrožal tudi stanovanjsko hišo v Grešovčaku, kjer je voda odnesla tudi del cestišča in so morali začasno izseliti stanovalce.
Gasilci so še vedno dejavni tudi v Spodnjem Podravju. V Stojncih v občini Markovci so zaradi visokega vodostaja Drave popoldne zaprli cesto do mejnega prehoda Zavrč. V Zamušanih v občini Gorišnica so namestili protipoplavne vreče, ker je narasla voda ogrožala stanovanjsko hišo. O novih plazovih poročajo iz občin Ormož in Cirkulane.
Na Koroškem je popoldne zemeljski plaz zaprl cesto Ribnica na Pohorju–Ribniška koča. Gasilci so s pomočjo delovnega stroja odstranili okoli 20 kubičnih metrov zemljine, uredili odvod vode, odprli kanalizacijske jaške in sprostili promet.
Zemeljski plaz se je sprožil tudi v Otiškem vrhu in ogroža stanovanjsko hišo, zato so pet stanovalcev preselili v Dvorec Bukovje. Plaz je zdrsnil tudi na cesto Dravče–Trbonje v občini Vuzenica ter v Spodnjem Slemenu v občini Selnica ob Dravi, kjer je ogrožal tri stanovanjske hiše in dve gospodarski poslopji, zato so gasilci uredili odvodnjavanje meteornih vod, je razvidno s spletne strani Uprave RS za zaščito in reševanje.
Hidrološke razmere se bodo umirile
Poplave, ki so prizadele vzhodni del Slovenije, so nastale zaradi velikih količin padavin ob predhodni namočenosti zemlje, je danes pojasnil hidrolog z agencije za okolje Nejc Pogačnik. Ocenil je, da podtalnica v teh poplavah nima večje vloge, pomembno pa je vplivala predhodna namočenost zemljine. Sama podtalnica vpliva tako, da se padavinska voda neposredno odvaja v struge rek in zato se hitreje izoblikuje poplava ob strugah.
Vremenska napoved sicer ne predvideva večjih količin padavin do sredine prihodnjega tedna, tako da se bodo po Pogačnikovih besedah hidrološke razmere v prihodnjih dneh v večjem delu Slovenije umirile. Najdlje se bodo visoke vode zadržale na območju Prekmurja, in sicer zaradi potovanja poplavnega vala vzdolž Mure in odvodnih voda vzdolž porečja Ledave.
KOMENTARJI (256)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.