Po besedah tiskovnega predstavnika ministrstva za obrambo (Mors) Aleša Sile danes do 12. ure niso prejeli nobene ponudbe za sporno letalo. Falcona je sicer takratna vlada Janeza Drnovška kupila leta 2001, tri leta pozneje pa ga je dala v najem letalski družbi v ZDA. Oktobra 2009 je letalo pristalo na brniškem letališču. Prvi razpis za prodajo letala je bil neuspešen tako kot tudi drugi.
Na Morsu so se zaradi neuspešne odprodaje letala odločili, da z razpisom tokrat poiščejo vzdrževalca falcona, saj Mors nima strokovnjakov, ki bi lahko skrbeli za kontinuirano plovnost letala. Z letalom so ves čas, odkar je v Sloveniji, opravljali le tako imenovane kondicijske lete, za katere je Mors najemal posadko. V zraku falcon kondicijo nabira enkrat mesečno po dve uri, kar državo oziroma nas stane od 5000 do 6000 evrov.
Če uspe razpis, s katerim na Morsu iščejo vzdrževalca letala falcon 2000 EX, bomo davkoplačevalci, ki smo leta 2001 tako ali drugače za letalo prispevali 28 milijonov dolarjev, zanj skrbeli še dve leti, ko bo treba plačevati vzdrževalca letala. V tem obdobju bo falcon v Sloveniji, če vladi ne uspe najti kupca za letalo, ki je po zadnji uradni cenitvi, opravljeni junija 2010, vredno 19.470.000 ameriških dolarjev.
Po nekaterih podatkih bi se uporaba falcona za potovanja vlade izplačala, če bi bilo letalo v zraku vsaj 300 ur, a je bila vlada in urad predsednika republike leta 2009 v zraku zgolj 250 ur, tako da zaradi tega uporaba letala za potrebe vlade in predsednika ne pride v poštev.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.