Premier v odhodu Marjan Šarec je ministrstvu za zdravje in ministrstvu za šolstvo naročil, da "pripravita vse potrebno, da se s ponedeljkom zaprejo vse vzgojno-izobraževalne ustanove". Gre za ukrep, ki potegne za seboj marsikaj, a je nujen v teh razmerah, je še zapisal. Tudi na novinarski konferenci je ponovil, da bo ukrep, ki zadeva približno 300.000 ljudi, s seboj prinesel številne posledice, med drugim predstavlja nevarnost za stare starše, ki spadajo v rizično skupino; številni otroci edini dnevni obrok dobijo v šoli, prav tako nimajo vsi otroci enakega dostopa do spletnega izobraževanja.
Poudaril je, da je "kot vlada ne moremo tekmovati, kdo bo prvi razglasil kakšen ukrep, ampak moramo ravnati sorazmerno," in s tem komentiral očitke, da bi bilo zaprtje šol in vrtcev potrebno že prej.
Ukrep zadeva vse vrtce, osnovne in srednje šole, glasbene šole, univerze, domove za učence in dijaške domove - torej vse vzgojno-izobraževalne ustanove z izjemno tistih, ki se ukvarjajo z mladostniki s čustvenimi in vedenjskimi težavami.
Organizirano bo varstvo za tiste, ki delajo v najbolj kritičnih sektorjih države
Šolski minister, ki opravlja tekoče posle, Jernej Pikalo, pa je dejal, da se na možnost zaprtja vzgojno-izobraževalnih ustanov pripravljajo že dlje časa. "V vsakem trenutku je v tem sistemu 300.000 ljudi," je dejal Pikalo na novinarski konferenci in dodal, da je bil ukrep nujen.
Že za jutri svetuje šolam, da pripravijo alternativne oblike izobraževanja: "Naj gredo ven, v naravo, naj počnejo karkoli drugega, naj ne bodo v razredih," je dejal Pikalo. Prav tako priporoča staršem, če je to le mogoče, da njihovi otroci že jutri ostanejo doma.
"Najbolj nujno je organizirati varstvo za najmlajše," je dejal Pikalo in poudaril, da so številni zaposleni v najbolj kritičnih sektorjih države, ki so nujni za njeno delovanje, zato bodo organizirali varstvo v posameznih šolah in vrtcih po navodilih NIJZ. Kateri sektorji so tukaj zajeti, še ni natančno znano. "Ne za vso, zgolj za tiste, ki imajo takšne službe, ki jih nujno potrebujemo."
Tako Pikalo kot direktorica NIJZ Nina Pirnat sta dejala, da pri varovanju otrok računata na medsosedsko pomoč, na solidarnost med ljudmi in pomoč sorodnikov.
Pirnatova je oglaševanje varstva otrok, ki se je začelo pojavljati ob naznanitvi zaprtja šol in vrtcev, označila za "izkoriščanje situacije".
Prav tako je posebej treba opozoriti, da starejši, torej babice in dedki, spadajo v rizično skupino obolelih s koronavirusom.
Zdravstveni minister v odhodu Aleš Šabeder je priznal, da bo zaprtje šol in vrtcev močno prizadelo tudi zdravstvene delavce, ki bodo morali zaradi tega ostati doma. Iz tega razloga naj bi že pripravljali reorganizacijo dela v zdravstvenih ustanovah. |
Navodila šolam
Z Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so danes posredovali okrožnici osnovnim šolam, osnovnim šolam s prilagojenim programom, glasbenim šolam, zavodom za izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, srednjim šolam, dijaškim domovom, višjim strokovnim šolam in organizacijam za izobraževanje odraslih.
V okrožnicah so zapisane usmeritve o organizciji dela v primeru začasne prekinitve izvajanja vzgojno-izobraževalne dejavnosti v vzgojno-izobraževalnih zavodih.
"Če ima šola možnost izvedbe izobraževanja na daljavo, šteje izveden pouk tudi v realizacijo ur pri izvedbi posameznega predmeta. Ministrstvo ugotavlja, da je veliko šol že pripravilo možnosti in načrte izvedbe pouka na drugačen način. Pri tem predlagamo različne oblike vzgojno-izobraževalnega dela z uporabo učbenikov, delovnih zvezkov, učnih listov in drugih učnih gradiv, digitalnih didaktičnih pripomočkov (e-učbeniki, e-gradiva, portali z video vsebinami, mobilne aplikacije, spletne učilnice in druge e-skupnosti," so zapisali v okrožnici in hkrati opomnili: "Pri tem posebno pozornost namenite varni rabi interneta."
Več si lahko preberete tukaj.
Zveza aktivistov svetov staršev: Nujno moramo najti ustrezno rešitev za varstvo otrok
V Zvezi aktivov svetov staršev Slovenije verjamejo, da so odgovorni ukrep zapiranja vseh vzgojno-izobraževalnih ustanov dobro premislili, da bo čim bolj omejil škodo zaradi novega koronavirusa. "Verjamemo tudi, da so dobro premišljeni tudi podporni ukrepi staršem, ki jim bo zaprtje vrtcev in šol naložilo na ramena veliko breme," je povedal predsednik zveze Anton Meden.
Ker vsi starši ne bodo mogli poskrbeti za varstvo sami iz različnih razlogov, v zvezi pričakujejo, da jim državne institucije pomagajo v prvi vrsti zagotoviti varnost za otroke. Ob tem je spomnil, da bodo otroci brez ustreznega varstva izpostavljeni drugim nevarnostim, zato je po njegovem mnenju nujno, da vse državne službe v prihodnjih dneh preverijo, za koliko otrok v ponedeljek starši ne bodo mogli poskrbeti sami, in najdejo ustrezno rešitev. Tudi od staršev pričakujejo, da se bodo potrudili, saj v takih razmerah lahko le sodelovanje vseh učinkovito rešuje skupno težavo, je prepričan Meden.
Sviz: Razmere od vseh zahtevajo hitro prilagajanje
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je danes ob napovedi zapiranja šol in vrtcev svojim članom in pristojnim političnim odločevalcem pisal, da razumejo posledice razsežnosti dogajanja in da so se znašli v izjemnih razmerah, ki od vseh zahtevajo hitro prilagajanje. Poudarili so, da je v tem trenutku bistvena solidarnost z obolelimi, ki predpostavlja tudi aktivno zavračanje in preprečevanje šikaniranja okuženih.
Zaprtje vzgojno-izobraževalnih ustanov po mnenju sindikata odpira številna vprašanja, na katera bo treba odgovore od oblasti še pridobiti. Sviz je že opozoril, da ob tem zaprtju pričakuje ustrezno nadomestilo plače, in bo pri tej zahtevi vztrajal, zato v celoti podpira predlog ministra za izobraževanje, ki opravlja tekoče posle, Jerneja Pikala, da se za vse zaposlene v vzgoji in izobraževanju, ki bodo zaradi zaprtja šol in vrtcev ostali doma, zagotovi 100-odstotno nadomestilo plače.
Sindikat obenem poziva vlado, da se s sindikati v javnem sektorju čim prej dogovorijo o ukrepih, ki so potrebni za zavarovanje zdravja in varnosti javnih uslužbencev ter o statusu zaposlenih, ki bodo morali v karanteno ali v samoizolacijo, o njihovem plačilu in potrebni interventni zakonodaji.
"Hkrati moramo vsi deležniki skupaj čim prej domisliti, kako bomo pripeljali šolsko leto do ustreznega zaključka, za katero je že zdaj jasno, da se ne bo končalo v normalnih okoliščinah in da se bodo morali zaposleni temu prilagoditi v dobro vseh," so še zapisali v sporočilu za javnost.
Starši, ki bodo morali ostati doma, upravičeni do 50-odstotnega nadomestila plače
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti v odhodu Ksenija Klampfer je potrdila, da so pripravili interventni zakon o delnem povračilu plače, ki torej ureja čakanje na delo. "Namen zakona je ohranitev delovnih mest in zaščita pravic delavcev," je dejala Klampferjeva ter dodala, da želijo s tem tudi olajšati položaj delodajalcev. Zakon bodo po hitrem postopku poslali v Državni zbor.
A ta interventni zakon ne ureja položaja staršev, ki bodo morali ostati doma, saj ne bodo imeli varstva za otroke. Ti starši so po dosedanjih zakonih upravičeni do 50 odstotkov nadomestila plače, ta je breme delodajalca.
Predsednik Združenja ravnateljev osnovnih in glasbenih šol Gregor Pečan je za STA dejal, da je pouk na daljavo možen, ter da se bodo organizirali, ko bodo prejeli navodila pristojnih. Uradno z ukrepom zapiranja šol in vrtcev še niso seznanjeni. "Zaenkrat uradno nismo dobili še ničesar, čakamo, da nam ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport izda podrobna navodila, kako naprej. Pouk v osnovnih in srednjih šolah lahko poteka na daljavo, prek spletnih učilnic," je povedal Pečan.
Varstvo otrok po njegovem prepričanju sploh ne pride v poštev. Če bi organizirali varstvo otrok, potem zapiranje šol ni smiselno in bi bilo po njegovem mnenju boljše, da so šole odprte.
Tudi šolski minister, ki opravlja tekoče posle, Jernej Pikalo je preko družbenih omrežij sporočil, da na ministrstvu z zunanjimi strokovnjaki pripravljajo ustrezne rešitve za pouk na daljavo.
Prehajamo v drugo fazo, treba bo aktivirati državni načrt
Zdravstveni minister Aleš Šabeder je sicer pred sejo vlade dejal, da širjenje koronavirusa v Sloveniji prehaja v drugo fazo, "kjer bo treba aktivirati dodatne krizne načrte. Civilna zaščita je že prevzela koordinacijo resorjev, treba bo aktivirati državni načrt," njegove besede navaja novinarka POPTV Suzana Perman.
Na osnovni šoli Šmarje pri Jelšah potrdili dve okužbi s koronavirusom
V sredo so potrdili okužbo z novim koronavirusom pri eni od učiteljic na OŠ Šmarje pri Jelšah ter pri eni od učiteljic v OŠ Frana Albrehta v Kamniku. To so za 14 dni preventivno zaprli že včeraj, danes pa so z ministrstva za izobraževanje sporočili, da so "v skladu z navodilom NIJZ danes že obvestili ravnatelja osnovne šole Šmarje pri Jelšah, da se za 14 dni prekine učno-vzgojni proces na šoli".
Na OŠ Šmarje pri Jelšah so namreč zabeležili že drugo okužbo s koronavirusom, so potrdili na občini, ter dodali, da je bila druga obolela oseba v stiku s prvo. Neuradno pa naj bi bila druga obolela oseba otrok učiteljice.
Pikalo je ob tem pozval vse, naj omejijo stik otrok s starejšimi, ki spadajo v rizično skupino, torej babicami in dedki.
KOMENTARJI (1493)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.