Skupščina Zdravniške zbornice se je sestala na seji, na kateri so med drugim glasovali tudi o podpori predsednici Gordani Živčec Kalan. Glasovanje o tem ni bilo predvideno, predlagala pa ga je predsednica sama. Podporo ji je tako izreklo 44 članov skupščine od 78 navzočih.
V solzah
"Prosim vas za podporo, ker v kolikor jo imam, sem pripravljena nositi breme vodenja te največje zdravniške organizacije v prihodnje," je pred glasovanjem dejala predsednica zbornice. Ob tem pa je dodala, da je zdravnike pripravljena predstavljati kot prva med enakimi, ampak z zaupanjem skupščine.
"Veliko težkih trenutkov sem preživela. Ampak te trenutke se da premagati, premaga se jih, ker verjamem v pošteno delo, iskrenost in zaupanje," je v solzah dejala Živčec Kalanova ob pozivu k glasovanju.
22 od 23 v delo zbornice ne verjame več
Ljubljanski regijski odbor pri zbornici je takšnemu načinu glasovanja o zaupnici sicer nasprotoval, saj glasovanje o podpori predsednici ni bilo uvrščeno na dnevni red seje. Sicer pa so v ljubljanskem regijskem odboru izvedli anketo, koliko članov zaupa delovanju zbornice - od 23 članov jih 22 v delo zbornice ne verjame več. Zato so se odločili predlagati sklic izredne skupščine zbornice, na kateri bodo ponovno odločali o zaupnici Živčec Kalanovi. Pri tej nameri po besedah Deana Ravnika z ljubljanskega regijskega odbora ostajajo tudi po danes izglasovani zaupnici predsednici.
'Zbornica je mrtva'
Kirurg na ljubljanskem Onkološkem inštitutu Erik Brecelj ni presenečen nad izidom glasovanja skupščine. "Glede na to, kar je skupščina sedaj sprejemala, bi bil celo presenečen, če ne bi dobila podpore," je dejal. Sicer pa je že dolgo razočaran nad tem, kar počne zdravniška zbornica. "To, kar so danes pokazali, je zame le, da je zdravniška zbornica mrtva," je bil kritičen.
Kot je še dejal po glasovanju o podpori, je zdravništvo v Sloveniji sedaj tako na dnu, da bo verjetno potrebno vložiti ogromno energije in dela, da se povrne njegov ugled v javnosti.
In kaj na vse to pravi Živčec Kalanova?
Ob prekinitvi seje skupščine je dejala, da se je za predlog o glasovanju o podpori odločila, ker je v četrtek v parlamentu javna razprava o predlogu zakona o zdravstveni dejavnosti. "Sedaj, ko imam mandat naših poslancev, ki predstavlja nekaj tisoč slovenskih zdravnikov, bom to nalogo lažje opravila," je dejala. "Danes je prišlo do situacije, v kateri smo strnili naše vrste," je še povedala.
Glede očitkov, da je zaigrala solze, predsednica zbornice pojasnjuje, da so bile solze težke. Težje je biti zdravnik v današnjem sistemu, kot pa voditi zdravniško zbornico, je pristavila. Sicer pa meni, da je ugled zbornice precej boljši, kot ga mediji predstavljajo.
Izvolili člane drugostopenjskga razsodišča
Na seji so volili tudi predsednico drugostopenjskega razsodišča zbornice, kar je postala Bojana Beović. Prav tako so izvolili nove člane razsodišča, ki jih je predlagala novoimenovana predsednica razsodišča. To so Jelka Gorišek Reberšek, Monika Grünfeld Zupan, Ljubo Marion in Tomislav Klokočovnik.
Skupščina se je namreč danes seznanila z odstopom dosedanjega predsednika razsodišča druge stopnje Mira Denišliča, ki je s funkcije odstopil konec januarja letos. Nato pa so se članstvu v razsodišču odrekli tudi Matjaž Rode, Bojan Tršinar in Breda Balon Pečovnik.
Pred tem je skupščina zdravniške zbornice mariborski pediatrinji Zlatki Kanič, zdravnici v primeru smrti 12-letnega Bora Nekrepa, omilila kazen. Razsodišče druge stopnje je namreč Kaničevi prisodilo odvzem licence za štiri mesece in ji naložilo tri mesece dodatnega izobraževanja, medtem ko ji je skupščina prisodila javni opomin in trimesečno izobraževanje. Člani drugostopenjskega razsodišča sklepa skupščine zbornice niso podprli.
Mandat Beovićeve traja do prve seje skupščine po izvedenih volitvah za poslance skupščine in predsednika zbornice v letu 2012 oz. do izvolitve novega predsednika razsodišča druge stopnje.
Miklavčič: Najino sodelovanje je bilo slabo
Da je bilo sodelovanje z Živčec Kalanovo slabo, je ob robu izvršnega odbora in sveta stranke DeSUS dejal minister za zdravje Borut Miklavčič. Kot je dejal, so bili njuni pogovori vedno 'trdi'.
Po njegovih besedah je predsednica zdravniške zbornice pred dvema mesecema demonstrativno zapustila njegovo pisarno in tudi njene sodelavce pozvala k takojšnjemu odhodu, od tedaj pa se nista več slišala. Miklavčič je izrazil upanje, da bo sodelovanje predstavnikov zbornice z naslednjim ministrom boljše.
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.