Vlada je za obravnavo v državnem zboru pripravila zakon o ustanovitvi pokrajin. Predlagani pokrajinski zemljevid bistveno ne odstopa od tistega, ki je bil podlaga za odločanje na junijskem posvetovalnem referendumu.
Kot je povedal minister za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivan Žagar, je vlada predlog pripravila na podlagi posvetovalnega referenduma. Predlagajo 13 pokrajin in poseben status Mestne občine Ljubljana, ki bi prevzela tudi izvajanje pokrajinskih nalog. Za osrednji del, kjer so na referendumu zavrnili predlagano Osrednjeslovensko pokrajino, je predvidena delitev na severni in južni del oziroma Kamniško-zasavsko in Notranjsko-dolenjsko pokrajino. Na Primorskem ostajata dve pokrajini, poimenovani Severnoprimorska in Južnoprimorska pokrajina. V slednji je bil sicer referendumski izid negativen, a je po Žagarjevih besedah pozitiven izid v severnem delu "jasen signal, da ni soglasja o enotni Primorski". Žagar je pojasnil, da so na referendumu izraženo voljo upoštevali tudi pri določitvi imen pokrajin, saj je bila na nekaterih območjih volivkam in volivcem ponujena izbira med dvema alternativnima predlogoma. Ustanovljeni naj bi bili Severnoprimorska in Južnoprimorska pokrajina in ne Goriška ter Obalno-kraška. V severovzhodnem delu države pa bi pokrajine poimenovali Osrednještajerska, Vzhodnoštajerska ter Pomurska ne glede na alternativne predloge Mariborska, Ptujsko-ormoška in Prekmursko-prleška.
Kot pri prvem vladnem predlogu zakona o ustanovitvi pokrajin, ki je bil v začetku februarja v državnem zboru zavrnjen, saj ni dobil dvotretjinske podpore navzočih poslank in poslancev, se tudi v tem predlogu ohranja rešitev, da bi nekatere pokrajine imele sedež pokrajinske uprave v enem kraju, sedež pokrajinskega sveta pa v drugem. Takšna rešitev po Žagarjevih besedah pomeni bolj uravnoteženo delitev funkcij znotraj posamezne pokrajine. Kot je pojasnil, so izjema pokrajine z zelo dominantnim osrednjim delom. Poleg Mestne občine Ljubljana bi imele sedež pokrajinskega sveta in pokrajinske uprave v enem kraju še Celjska pokrajina v Celju, Dolenjsko-belokranjska v Novem mestu in Osrednještajerska v Mariboru.
Po mnenje tudi na občine
Žagar je pojasnil, da naj bi državni zbor v nadaljevanju za mnenje zaprosil občine. Na vprašanje o roku za posredovanje mnenj pa je odgovoril, da je odločitev v pristojnosti državnega zbora, predvidoma pa naj bi bil ta rok 30-dnevni. Na podlagi prejetih mnenj bo po njegovih besedah nato možno v okviru državnozborske procedure oblikovati dokončen predlog. Predlog zakona določa tudi postopek spremembe območja pokrajine do njihovega konstituiranja. Občine ob meji s sosednjo pokrajino naj bi imele pred začetkom delovanja pokrajin oziroma prvimi volitvami možnost izraziti voljo za vključitev v sosednjo pokrajino. Če bodo s tem soglašali tudi občinski sveti najmanj polovice občin z območja sosednje pokrajine, naj bi državni zbor izraženo voljo upošteval; za to bo potrebna sprememba zakona in s tem dvotretjinska večina navzočih poslank in poslancev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.