Predsednik uprave SCT Ivan Zidar je včeraj napovedal večmilijonsko odškodninsko tožbo proti državi zaradi domnevnega protipravnega odvzema prostosti in poslovne škode, ki naj bi jo utrpelo njegovo podjetje.
Ob izbruhu tako imenovane afere 'Čista lopata' so februarja lani poleg Zidarja zaradi suma korupcije ob javnem razpisu za gradnjo kontrolnega stolpa na letališču Jožeta Pučnika aretirali še dva gradbinska šefa – generalnega direktorja Primorja Ajdovščina Dušana Črnigoja in predsednico uprave Vegrada Hildo Tovšak. ''Obtožba v zadevi 'Stolp' je bila vložena 18. februarja letos,'' so pojasnili v skupini tožilcev za pregon organiziranega kriminala. Sodišče o zadevi še ni odločilo.
Konec junija lani so med srečanjem Ivana Zidarja in nekdanjega tožilca Boštjana Penka oba aretirali zaradi suma, da je slednji prvemu nosil papirje s tožilstva. ''V tej zadevi je preiskovalni sodnik 30. junija lani prejel predlog za izdajo odredbe za preiskavo stanovanjskih in drugih prostorov ter pregled komunikacijskih sredstev. Predlog je takrat zavrnil, ker niso bili izpolnjeni vsi zakonski pogoji. To pa je tudi edino dejanje v zadevi. Zadeva je v arhivu,'' so sporočili s sodišča.
Zidar pa ima še eno ovadbo, in sicer zaradi suma, da je junija 2006 ob nakupu počitniškega doma Fiesa, ki naj bi ga prek posrednika odkupil od SCT, podjetje oškodoval za 122.000 evrov. Na sodišču so prav danes zaključili zahtevo za preiskavo nakupa v Fiesi. Spis so poslali skupini na vrhovnem tožilstvu.
Tožilstvo ovrglo Penkove ovadbe
Tako Zidar kot Penko trdita, da sta nedolžna. Nekdanji tožilec, ki je danes odvetnik, je vložil kazenske ovadbe zoper uradne osebe na policiji in tožilstvu, ''ki so izvajale prikrite preiskovalne ukrepe zoper mene pred aretacijo brez kakršne koli pravne, zakonske in ustavne podlage''. ''Sledila je aretacija, uporaba prisilnih sredstev, pridržanje, odvzem prstnih odtisov, ustne sluznice, bris DNK, identifikacija. Nato so me po 15 urah izpustili brez kakršne koli obrazložitve.''
Tožilstvo je Penkove ovadbe zavrglo. ''Drugega tudi nisem pričakoval, da bi isto tožilstvo, ki je zoper mene ukrepalo na tak način, zdaj sprejelo ovadbe in začelo postopek proti samemu sebi in policiji. Kot oškodovanec pa imam možnost nadaljevati kazenski pregon, zato sem vložil zahtevo za preiskavo na Okrožno sodišče v Ljubljani. Spomnimo tudi, da je pritožbeni senat ministrstva za notranje zadeve pred približno pol leta že pravnomočno ugotovil nezakonitost in protipravnost ravnanja policije v tem primeru. Ugotovil je, da ni bilo kaznivega dejanja, ki bi bilo lahko podlaga za ravnanje policije in tožilstva.''
''Škoda, ki je meni nastala, je predvsem moralna,'' je povedal Penko, ki je vodil tudi Urad za preprečevanje korupcije, bil je sodnik in specializirani višji tožilec. ''Tukaj mi odškodnina nič ne pomeni. Denarna odškodnina, ki bi jo plačevali davkoplačevalci, v tem trenutku absolutno ne. Če bom zahteval odškodnino, jo bom zahteval neposredno od oseb, ki so dogodke povzročile, jih vodile iz ozadja, tudi politično. Bom pa z zahtevkom počakal, da se razrešijo te kazenske ovadbe, ker želim imeti jasen temelj.''
Medtem je prepričan, da bodo odkrili odgovorne osebe. ''Storil bom vse, da zadevi pridem do konca. Še posebej zato, ker tisti, ki so me na tak način obravnavali, niso brez greha. Tudi njihovi grehi bodo slej ko prej prišli na plano. Od druženja z osumljenci do različnih nedopustnih intervencij.'' O imenih ne želi govoriti, dokler pristojni ne ugotovijo morebitne odgovornosti. ''Jasno je, kdo vodi tožilstvo in v kakšnem odnosu je z vodstvom skupina za pregon organiziranega kriminala,'' je še dejal. Upa, da bo zadeva čim prej dobila epilog. Sodstvo pa poziva, ''naj primer obravnava hitro in učinkovito''.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.