
Danci so morali lani za primerljivo košarico živil in brezalkoholnih pijač odšteti dvakrat toliko kot Poljaki. Prvi živijo v najdražji, drugi v najcenejši državi EU. Slovenija se nahaja le rahlo pod povprečjem EU, je sporočil evropski statistični urad Eurostat.
Cene hrane na Danskem so lani za 40 odstotkov presegale evropsko povprečje. Med 10 in 30 odstotkov nad povprečjem EU so bile na Irskem, Finskem, v Luksemburgu, Avstriji, Belgiji, Nemčiji in Franciji, medtem ko so morali v Italiji, na Cipru, na Švedskem in v Grčiji za hrano odšteti do 10 odstotkov več od povprečja.
V Sloveniji so bile cene hrane štiri odstotke pod povprečjem sedemindvajseterice. Odstotek višje od povprečja so bile cene kruha in žitaric ter mleka, sira in jajc, cenejše pa je bilo meso, katerega cene so v Sloveniji dosegale le 91 odstotkov povprečja EU.
Med države, v katerih se cene hrane gibajo do 10 odstotkov pod povprečjem, se uvrščajo še Nizozemska, Španija, Velika Britanija, Malta in Portugalska. Do 30 odstotkov pod povprečjem se cene hrane gibljejo v Latviji, na Slovaškem, v Estoniji, na Madžarskem, Češkem in v Litvi, medtem ko so 30 odstotkov pod povprečjem poleg Poljske cene še v Bolgariji in Romuniji.
Eurostat je pregledal tudi cene alkoholnih pijač in tobaka. Alkohol je najdražji na Finskem (70 odstotkov nad povprečjem) ter na Irskem (67 odstotkov nad povprečjem), najcenejši pa v Romuniji (30 odstotkov pod povprečjem EU). Medtem pa je bil tobak najdražji na Irskem, kjer so cene povprečje presegle za kar 117 odstotkov, najcenejši pa v Bolgariji in Romuniji, kjer so cene dosegle le 46 oz. 47 odstotkov povprečja sedemindvajseterice. V Sloveniji so se cene alkohola lani gibale dva odstotka nad povprečjem EU, cene tobaka pa so bile 35 odstotkov pod njim, še ugotavlja Eurostat. Ceneje od nas lahko v svojih trgovinah kupujejo tudi Hrvati, še ugodneje pa Madžari.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.